Hlavní obsah

Zlínský kraj koupí budovu číslo 22 v bývalém Baťově továrním areálu

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

21. 6. 2021 22:09

Zlínský kraj koupí od společnosti Stass budovu číslo 22 a související pozemky v bývalém Baťově továrním areálu ve Zlíně. Zaplatí za ně 144 milionů korun, v pondělí to schválili krajští zastupitelé.

Článek

Podstatnou část budovy si kraj pronajímá už od roku 2006, nyní ji hejtmanství a jeho organizace využívají z více než dvou třetin. Za nájem platí kraj 7,7 milionu korun ročně, řekl náměstek hejtmana David Vychytil (ANO).

Kraj a jeho organizace už dříve obsadily většinu budovy, v přízemí jsou komerční prostory. „Díky tomu, že my ji využíváme, že jsme největším současným nájemníkem, tak tím je garantována návratnost. Peníze, které dáváme za nájem v současné době, nebudou odplouvat z krajského rozpočtu ven, ale zůstanou nám a tím se generuje zajímavá návratnost, která tam osciluje kolem osmi procent,“ řekl Vychytil.

Budova 22 sousedí s budovou 21, známým mrakodrapem, který je sídlem hejtmanství. Kraj si nechal zpracovat znalecký posudek, podle něhož má objekt hodnotu přesahující 165,2 milionu korun. Podle Vychytila se při jednáních s majitelem budovy podařilo kupní cenu stanovit nižší. „Za mě je to dobrý kup,“ uvedl Vychytil.

S tím však nesouhlasili někteří opoziční krajští zastupitelé.Například podle Milana Plesara (Nový Impuls) je cena nebývale vysoká. „Je nadsazená o desítky milionů korun, neodpovídá realitě,“ uvedl Plesar.

Ke kritikům nákupu budovy se přidal i Petr Gazdík (STAN). „Návrh má obrovský korupční potenciál,“ řekl Gazdík. „Pustit něco takhle do vzduchu je blbě a já s tím zásadně nesouhlasím,“ reagoval na Gazdíkovo vyjádření Vychytil.

S ohledem na váznoucí zástavní právo a s tím související omezení uhradí kraj kupní cenu ve dvou částech. První část v dohodnutém termínu po uzavření kupní smlouvy za účelem vyplacení pohledávek nynějšího zástavního věřitele. Druhou část zaplatí do 60 dnů po oznámení katastrálního úřadu, že vklad vlastnického práva k nemovitým věcem ve prospěch kupujícího dle kupní smlouvy byl povolen, ne však dříve, než budou v katastru nemovitostí vymazána některá věcná práva váznoucí na nemovitých věcech.

Reklama

Související témata:

Doporučované