Hlavní obsah

Výzva: Ukázali jsme, že jsou nám státní vyznamenání buřt. Pirát Ferjenčík se kaje za kolegy a doufá, že voliči odpustí

Jsou Piráti pro voliče čitelní? A jak poslanec Ferjenčík vysvětluje stranické přešlapy z poslední doby? (Video: Jindřich Šídlo, Seznam.cz)

Prezident Zeman si vyznamenání stejně udělá po svém. Ale pro návrh na ocenění komunistického básníka Karla Sýse jsem hlasoval. Neměl jsem kapacitu to řešit, přiznává ve Výzvě chybu svou i pirátských kolegů poslanec Mikuláš Ferjenčík.

Článek

Piráti se v poslední době zasloužili o celou řadu větších či menších kauz. Když vyšlo najevo, že Tomáš Vymazal v poslaneckém bytě těžil kryptoměnu, omluvil se a slíbil dát získané peníze na charitu.

„Dostal za to na klubu kartáč. Žádný Pirát už nebude těžit kryptoměnu za veřejné peníze,“ vysvětluje Ferjenčík, jak se jeho strana postavila k jednomu z přešlapů z poslední doby.

Zmatky kolem návrhu na vyznamenání

Nebyl to ale jediný pirátský problém. Omluvil se i poslanec Vojtěch Pikal, když se jeho přičiněním mezi kandidáty na státní vyznamenání dostal komunistický básník Karel Sýs.

„Hlasování o Sýsovi byla výjimka. Chápu, že to bylo směšné, ale primárně se soustředíme na zákony,“ říká Ferjenčík. Podle něj ale byla nešťastná i následná vyjádření jeho kolegy Pikala, když v omluvě zmínil „válečné letce, co v zásadě jen plnili rozkazy“.

„Vojtu bych protáhl pod kýlem (lodi). Mrzí mě to a omlouvám se. Doufám, že si to odpracujeme,“ říká Ferjenčík.

Další pirátští poslanci Dana Balcarová a Mikuláš Peksa se zase vyfotili u talíře pelmení na oslavě Dne vítězství na ruské ambasádě, což řada fanoušků strany i voličů Pirátů nesla krajně nelibě.

Půjdou Piráti příští rok znovu na ruskou ambasádu? Vypovídají tyto kauzy o zmatku ve straně? Jak kompetentní je sbor 22 pirátských poslanců? Podívejte se na rozhovor v úvodním videu.

Pořad Výzva sledujte každý všední den od 11:30 a 21:00 na celoplošné Televizi Seznam.

Jak naladit Televizi Seznam u vás doma? Praktický návod ZDE.

Doporučujeme