Hlavní obsah

Změna v očkování? Pfizer jedná s EU o využití více dávek z lahvičky

Foto: Profimedia.cz

Vakcína firem Pfizer a BioNTech. Ilustrační fotografie.

Reklama

29. 12. 2020 16:56

Výrobce vakcíny proti koronaviru už skutečně jedná s Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) o tom, zda je možné z jedné lahvičky využít více dávek vakcíny než současných pět.

Článek

Českou tiskovou kancelář (ČTK) o tom v úterý informoval Tomáš Sazima, mluvčí společnosti Pfizer, která společně s firmou BioNTech vakcínu vyrábí. Na možnost odebrat z lahvičky až šest dávek upozornil v pondělí premiér Andrej Babiš (ANO), jenž kvůli tomu oslovil šéfku Evropské komise. Podle schválených dokumentů k vakcíně, které jsou pro zdravotníky závazné, je lahvička určena na využití pěti dávek očkování.

Zdravotníci, kteří s vakcínou zacházejí, se musí řídit pravidly, jež jsou popsána v takzvaném souhrnu údajů o přípravku. V dokumentu, který má ČTK k dispozici, se píše, že jedna injekční lahvička obsahuje pět dávek. Dokument, jejž schválila EMA i EK, je pro zdravotníky závazný. Pokud by postupovali v rozporu s ním, nesli by odpovědnost za to, kdyby lidé například měli kvůli neschválenému použití zdravotní problémy.

K tomu, aby bylo možné využít z lahvičky šest dávek, je nutné oficiální povolení výrobce a lékové agentury. Babiš proto požádal předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, aby EMA využití šesti dávek z jedné lahvičky schválila.

„Můžeme potvrdit, že v tuto chvíli probíhají konzultace mezi společnostmi Pfizer a BioNTech a Evropskou lékovou agenturou o množství dávek, které lze z injekční lahvičky využít, a o podmínkách, za kterých tak lze učinit,“ uvedl Sazima. Dokud EMA nerozhodne, Pfizer nechce možnost využití šesti dávek komentovat ani vydávat žádná doporučení. Jaké množství očkovací látky zbude v lahvičce po vyčerpání povolených pěti dávek, závisí podle Sazimy mimo jiné na typu jehel a injekčních stříkaček, které jsou použity. „Zbývající množství se tedy může lišit,“ dodal mluvčí.

Možnost získat z lahvičky šest dávek vakcíny v úterý potvrdil i vedoucí lékárník Fakultní nemocnice v Motole Petr Horák. Výrobce počítá při plnění lahvičky a stanovení počtu dávek podle Horáka s takzvaným „mrtvým objemem“, který vzniká při natažení každé injekční stříkačky.

Očkování první vakcínou povolenou pro použití v EU od firem Pfizer a BioNTech začalo v Česku v neděli. Stát má objednány závazně zhruba čtyři miliony dávek, každý očkovaný musí dostat dvě. Na základě uplatněné opce by mělo být možné získat ještě dalších asi 2,4 milionu dávek.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované