Hlavní obsah

Zoo Praha oslavila 89. výročí, otevřela Pavilon hrochů

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

Znovuotevřením Pavilonu hrochů oslavila Zoo Praha v pondělí své 89. výročí. Kvůli epidemii koronaviru se ale výroční slavnosti konaly v omezené podobě, pavilon a hrošího samce Tchéca představila zoo ve vysílání České televize.

Článek

Čistička vody byla podle ředitele zoo Miroslava Bobka ještě za předchozího vedení zoo špatně navržena. Voda, v níž hroši plavali, tak byla často zakalená. Během rekonstrukce bylo podle něj nainstalováno asi 1000 metrů nového potrubí a 70 uzavíracích ventilů, filtrací projde asi 360 kubíků vody za hodinu. Lidé mohou pavilon, v němž byla zrekonstruována čistírna bazénových vod, navštěvovat průběžně.

V minulých letech bylo otevření nových pavilonů v rámci výročních slavností doprovázeno programem pro veřejnost, například přednáškami odborníků či projevy politiků, na slavnostní otevření chodily desítky návštěvníků. Kvůli bezpečnostním opatřením ale zoo program upravila, byla zachována například vernisáž venkovní výstavy Fotím v Zoo Praha od 13:00.

Epidemie podle Bobka zásadně ovlivnila letošní návštěvnost zoo, která byla kvůli vládním opatřením uzavřena pro veřejnost od 13. března. Znovu otevřela 27. dubna, kdy lidé mohli do venkovních expozic. Vnitřní expozice a pavilony jsou návštěvníkům přístupné od 25. května.

„Návštěvnost se zásadně propadla během jarního uzavření zoo a bezprostředně po něm. Tam skutečně ta ztráta návštěvnosti byla vysoká, znovu ten pokles pozorujeme teď, už od začátku září,“ řekl Bobek. Zoo podle něj může mít ke konci roku ztrátu na tržbách až 80 milionů korun. „Vyjednáváme se zřizovatelem, aby nám nějakou část té ztráty pomohl sanovat,“ řekl Bobek.

Na druhou stranu podle ředitele byla letošní sezóna úspěšná například z chovatelského hlediska. Za největší úspěch považuje Bobek narození dvou sloních samiček letos v březnu a květnu - Amalee a Lakuny. Novinkou v letošní sezoně je i expozice australské a tasmánské fauny nazvaná Darwinův kráter. V ní se představuje dvacítka druhů zvířat z Austrálie, včetně dravých vačnatců ďáblů medvědovitých. „Připravujeme také nový projekt expozice Arktida, která by měla přijít na řadu po pavilonu goril,“ doplnil Bobek.

Kvůli epidemii koronaviru byla zoo nucena zrušit některé plánované akce jako International Gorilla Workshop 2020, zrušen byl i další transport koní převalského do Mongolska. Protože primáti mohou onemocnět covidem stejně jako lidé, uzavřela zoo také Indonéskou džungli a expozici lemurů. Důvodem je to, že orangutani a makaci sdílejí v Indonéské džungli s návštěvníky jeden uzavřený prostor. Ve venkovní expozici lemurů se k nim lidé zase přibližují na minimální vzdálenost. Pavilon goril zůstává přístupný, gorily jsou za sklem a venku v dostatečné vzdálenosti od lidí.

Zoologická zahrada v Troji se návštěvníkům poprvé otevřela 28. září 1931. Jejím zřizovatelem je Hlavní město Praha. Loni do ní přišlo 1,456.526 návštěvníků. O více než 8000 lidí tak padl její dosavadní rekord z roku 2016. Chová přes 670 druhů zvířat. Patří k nejnavštěvovanějším místům v Praze.

Reklama

Doporučované