Článek
„Jde o první odchov tohoto ptačího druhu v zoo na území kontinentální Evropy,“ informovala mluvčí pražské zoo Lucie Dosedělová.
Mládě bylo v zoo v Troji odchováno v zázemí. Vylíhlo se před téměř dvěma měsíci a aktuálně váží zhruba 600 gramů. Pohlaví ptáčete zatím ještě není známé. Chovatelé jej každých pět hodin krmí zvláště ovocem, které je obvyklou potravou papoušků orlích. I proto jejich hlavu pokrývají pouze krátká pírka, aby se opeření neznečišťovalo od sladkých ovocných šťáv, uvedla zoo.
Zoo Praha oslavila 89. výročí, otevřela Pavilon hrochů
Papouška orlího pražská zoo chová podle informací na svém webu jako jediná zoo v Česku, a to od roku 2014. „Tehdy získala první ptáky od českého chovatele Čestmíra Drozdka, který je v posledních deseti letech nejúspěšnějším chovatelem tohoto druhu na světě,“ uvedla k tomu Dosedělová. Jsou k vidění v novoguinejské expozici Rákosova pavilonu. Celkem je v tomto pavilonu zhruba 100 papoušků a dalších ptáků zhruba 40 různých druhů.
Dospělci tohoto ptačího druhu původem z Nové Guiney měří až 50 centimetrů. Charakteristické je pro ně černočervené zbarvení a vzhled připomínající supa.
Trichu orlího loví v domovských deštných lesích nižších poloh novoguinejských velehor domorodci. Důvodem je kůže a červené peří trichů, kterým si domorodci zdobí své čelenky. „Podle nedávného průzkumu Wildlife Conservation Society je kvůli uspokojení tamní poptávky zabito každoročně osm procent celkové předpokládané populace trichů orlích,“ uvedl k ohrožení druhu ve volné přírodě ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek. V Červeném seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody (International Union for Conservation of Nature, IUCN) je proto podle informací na webu pražské zoo papoušek orlí veden jako zranitelný druh.
Zoologická zahrada v Troji se návštěvníkům poprvé otevřela 28. září 1931. Patří k nejnavštěvovanějším místům v Praze. Loni tam zavítalo 851 623 návštěvníků, tedy o téměř 605 000 lidí méně než v roce 2019. Zoo totiž byla v důsledku protiepidemických opatření kvůli koronaviru 114 dnů uzavřená pro veřejnost, v mnohé další dny roku byl provoz omezený. Ztrátu tak Bobek odhadl asi na 90 milionů korun. Část pokryl zřizovatel. Praha již dříve přidělila zahradě dotaci 45 milionů korun. V roce 2020 se v pražské zoo narodilo nebo vylíhlo 1369 mláďat 216 druhů savců, ptáků a plazů.