Hlavní obsah

Zisku přednost před bezpečností nedáváme, hájí Facebook Zuckerberg

Foto: Profimedia.cz

Mark Zuckerberg se ohradil proti výpovědi bývalé zaměstnankyně jeho firmy.

Reklama

6. 10. 2021 7:31

Šéf Facebooku Zuckerberg prolomil ticho, které nastalo po šokující výpovědi jeho bývalé zaměstnankyně. „Není to pravda,“ hájí svou firmu ve facebookovém příspěvku. Předstupte před výbor a svědčte, vyzývají Zuckerberga senátoři.

Článek

Lídr společnosti Facebook Mark Zuckerberg zveřejnil facebookový post, ve kterém hájí svou firmu před obviněními, která vůči ní při úterním slyšení před podvýborem Senátu amerického Kongresu vznesla bývalá zaměstnankyně Frances Haugenová. Podle Zuckerberga není pravou, že by Facebook upřednostňoval zisk před bezpečností svých produktů.

Bývalá produktová manažerka v týmu Facebooku pro boj s dezinformacemi v Senátu řekla, že postupně dospěla k závěru, že produkty firmy poškozují děti, rozdělují společnost a oslabují demokracii. Dodala, že lídři Facebooku vědí, jak učinit produkty společnosti bezpečnějšími, ale neudělají to kvůli vidině výdělků. Poukázala na rozsáhlé pravomoci Zuckerberga, který se podle ní „v současné chvíli nemusí zodpovídat nikomu, kromě sobě samému“.

„V jádru těchto obvinění je idea, že upřednostňujeme zisk před bezpečností a blahobytem společnosti. To prostě není pravda,“ uvedl ve svém obsáhlém facebookovém příspěvku Zuckerberg. „Argument, že vědomě kvůli ziskům tlačíme obsah, který lidi naštve, je hluboce nelogický. Vyděláváme na reklamách a inzerenti nám vytrvale říkají, že nechtějí, aby jejich reklamy byly umístěny vedle škodlivého či štvavého obsahu.“

Zdá se, že vyjádření na platformě Facebook stačit nebude. Kongres chce slyšet Zuckerbergova slova přímo od něj. Nejvýše postavený demokrat v senátním panelu, který si vyslechl svědectví Frances Haugenové, řekl, že šéfa Facebooku vyzve, aby vypovídal.

„Mark Zuckerberg by se měl dnes na sebe dívat do zrcadla, a přesto místo toho, aby převzal zodpovědnost a předvedl, že drží otěže firmy pevně v rukou, se pan Zuckerberg plaví na moři,“ řekl demokratický senátor Richard Blumenthal.

„Jeho nový modus operandi: žádné omluvy, žádné přiznání, žádná akce, nic k vidění,“ pokračoval Blumenthal. „Marku Zuckerbergu, musíš předstoupit před tuto komisi. Musíš Frances Haugenové, nám, světu a americkým rodičům vysvětlit, co si dělal a proč si to dělal,“ dodal.

K jeho výzvě se přidali i republikánští senátoři. Marsha Blackburnová, která je řadovou členkou podvýboru senátu, tak například na svém twitterovém účtu napsala: „Pokud chce Facebook diskutovat o svém působení na děti, předstupte a svědčte.“ Reagovala tak na twitterový příspěvek šéfa komunikačního odboru Facebooku Andyho Stona, jenž napsal, že Haugenová se vyjadřovala k tématům, ke kterým není kompetentní.

Další senátoři iniciativu Frances Haugenové vítají s tím, že konečně rozvířila vody americké společnosti ovládané technologickými firmami. „Neudělali jsme nic pro aktualizaci amerických zákonů o hospodářské soutěži, soukromí a technologiích. Nic. Proč? Protože za každým rohem Kapitolu čekají technologičtí lobbisté. Výpověď Frances Haugenové je katalyzátorem změn. Čas na akci přichází NYNÍ,“ napsala například na svůj twitterový účet demokratická senátorka Amy Klobucharová.

Reklama

Související témata:

Doporučované