Hlavní obsah

32 let svobody. Jaké akce se konají na výročí 17. listopadu nejen v Praze?

Foto: Profimedia.cz

17. listopad, svíčky.

Reklama

11. 11. 2020 14:50
aktualizováno • 12. 11. 2021 10:35

Letos si připomínáme už 32 let od pádu komunismu, kdy se Československo dostalo ze spárů totalitního režimu a opět se stalo demokratickou zemí. Jaké nás čekají akce?

Článek

Covid-19 v posledních dnech nabírá na síle, ale nejsou v České republice tak přísné restrikce jako v roce minulém, kdy byli organizátoři akcí a oslav k výročí 17. listopadu nuceni k oslavám převážně v online prostoru.

Jaké se konají v České republice akce a oslavy? Podívejte se na přehled.

Oslavy jsme minulý rok sledovali v online reportáži:

Díky, že můžem

Stejně jako v minulém roce plánuje bohatý program spolek Díky, že můžem. Jako téma si Korzo Národní zvolilo otázku „Svoboda volby?“.

Zazní ikonická píseň Marty Kubišové Modlitba pro Martu v 17:11 v éterů vybraných rádií nebo v živém přenosu z Národní třídy v podaní Jan Kirschner. Ve stejný čas se rozsvítí v barvách trikolory desítky budov po celé České republice.

Kde se rozsvítí budovy v ČR?

 • Praha - Aspira Business Centre - Livesport, Czech Centers, Česká spořitelna, Česká televize, ČVUT, ČZU, Filosofická fakulta UK, Jungmannovo náměstí 1, Karolinum - UK, Kramářova vila, Letiště Václava Havla, Ministerstvo kultury, Ministerstvo zdravotnictví, Petřínská rozhledna, PasserInvest (BB Centrum) BUDOVA A i B, Redside (náměstí republiky), Rudolfinum, Tančící dům, Technické muzeum Praha, VŠCHT, Vyšehrad Victoria, Eurowag, Žižkovská televizní věž
 • Ostrava - Národní divadlo moravskoslezské, Most Miloše Sýkory, Radnice města Ostravy, Slezskoostravská radnice
 • Brno - Budova ředitelství Zelný trh 6, Mahenovo divadlo, Pavilon Anthropos v Pisárkách
 • Hradec Králové - Lékařská fakulta UK
 • Cheb - Západočeské divadlo Cheb
 • Chomutov - horní část Městské věže na náměstí 1. máje
 • Liberec - Město Liberec
 • Most - Hrad Hněvín
 • Olomouc - Moravské divadlo Olomouc
 • Písek - Budova radnice (Velké náměstí 114)
 • Plzeň - Měšťanská beseda Plzeň
 • Prostějov - Kino Metro 70
 • Zlín - Památník Tomáše Bati

Na pietní místo na Národní třídě můžete přijít zapálit svíčku, a to i online napsáním virtuálního vzkazu, organizátoři za vás svíčku na pietní místo položí. Na Národní třídě bude umístěna velká galerie s audiovizuálními a světelnými instalacemi nebo si budete moci vyslechnout diskuze zajímavých osobností v Obýváku Václava Havla

Kompletní program naleznete na facebookové události akce.

Festival svobody

Po roční pauze se znovu uskuteční Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí v Praze. Organizátoři se budou věnovat také vzpomínce na prezidenta Václava Havla, od jehož smrti letos uplyne deset let.

Pětihodinový koncert začíná 17. listopadu v 16:30. Celým programem budou provázet Linda Bartošová a Jindřich Šídlo.

Na koncertě vystoupí například Glen Hansard, Jana Kirschner, Iva Bittová, Aneta Langerová, Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák, Thom Artway, Michal Hrůza či skupiny Vypsaná fixa, Už jsme doma, Zrní a další.

Kompletní program organizátoři postupně zveřejňují na svých webových stránkách.

Milion chvilek

Ve středu 17. listopadu 2021 ve 13:30 na Staroměstském náměstí pořádá akci i spolek Milion chvilek.

Před pár týdny jsme společně dosáhli obrovského úspěchu! Ve volbách jsme si zvolili změnu, a to především díky neuvěřitelnému vzedmutí občanské společnosti. Pojďme to společně oslavit a především pojďme jasně říct, že volbami to rozhodně nekončí,“ stojí na webu spolku.

Ceny Paměti národa

Organizace Post Bellum udělí už po jedenácté Ceny Paměti národa. Mezi každoročními laureáty jsou například váleční veteráni, političtí vězni, odbojáři a přeživší holocaustu. Dále potom perzekvovaní spisovatelé či představitelé undergroundu, skauti, příslušníci církví a další.

Živý přenos z Národního divadla začíná 17. listopadu ve 20 hodin.

Oslavy a akce v regionech

Brno

Studentští zástupci všech šesti univerzit v Brně pořádají tradiční akci s názvem Brněnský sedmnáctý. Listopadové události let 1939 a 1989 si lidé mohou připomenout na náměstí Svobody. Program organizátoři postupně zveřejňují na facebookové události.

Plzeň

Plzeňské oslavy 17. listopadu se uskuteční v areálu DEPO2015. Návštěvníci se mohou těšit na menší verzi Blik Blik festivalu.

Komornější varianta oblíbené akce nabídne ve venkovních i vnitřních prostorách DEPO2015 celkem 8 světelných a digitálních instalací spojených s workshopy a dalším doprovodným programem. Více informací můžete najít na webových stránkách akce.

Hradec Králové

Na výročí Sametové revoluce se v Hradci Králové rozezní zvon Augustin v Bílé věži (jde o třetí největší zvon v Česku).

Památník Vojna u Příbrami

Tematické prohlídky k výročí 17. listopadu chystá také muzejní expozice věnovaná obětem komunismu, památník Vojna u Příbrami.

Organizátoři postupně odhalují další oslavy a akce po celé České republice, které budeme postupně doplňovat.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované