Hlavní obsah

Čelovky a „nepřizpůsobiví“. Jak soudce s manželkou vedou byznys s realitami

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Na každý nový článek vám budeme posílat upozornění do emailu.

Foto: Seznam Zprávy

Soudce Koudela si stojí za tím, že byznysem s exekuovanými nemovitostmi společnosti pomáhá.

Reklama

Vybydlené stavení bez elektřiny či vydražený domek na dvoře jiného domu. Seznam Zprávy přinášejí příběhy nemovitostí, které získala od exekutorů žena zlínského soudce Radomíra Koudely. Samotnému soudci dražbu zakazuje zákon.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Stavení v Dolních Těšicích na Přerovsku má rozbitá okna, je bez vody a elektřiny. Když reportéři přijíždějí, auto na příkré polní cestě vedoucí k domku na kopci zapadne v bahně.

Přes nepříznivé podmínky v domě dlouhodobě žijí čtyři lidé. „Máme svítidla, máme bombu na vaření a pro vodu chodíme ke studni,“ popisuje jeden z nich realitu všedního dne a rukou ukazuje směr k vodě na návsi. Na hlavě má čelovku, bez které se po setmění v domě neobejde.

Nájem si podle něho čtveřice obyvatel stavení domluvila na 5,5 tisíce měsíčně na benzinové pumpě, kde se sešla s trestním soudcem zlínské pobočky Krajského soudu v Brně Radomírem Koudelou.

Právě jeho manželka stěží obyvatelný těšický dům v roce 2015 vydražila za 300 tisíc. Nyní je nemovitost součástí byznysu, který podle zjištění Seznam Zpráv soudce s manželkou provozují.

V exekučních dražbách nakupují domy zadlužených lidí, které pak prodají, nebo pronajímají. Většina byla pořízena na jméno Anežky Koudelové, ale i tady v Těšicích stejně jako v řadě dalších případů svědkové reportérům říkají, že se o věci stará sám trestní soudce.

Soudcům však zákon podnikání zakazuje. Smějí jen spravovat svůj majetek, čímž mohou vydělávat. Musejí ale jednat tak, aby neohrozili důstojnost své soudcovské funkce.

A soudce Radomír Koudela trvá na tom, že v tomto případě - stejně jako ve všech dalších - nic neporušuje. Na případě domu s rozbitými okny, bez elektřiny a bez vody vysvětluje, proč vybírat nájemné za nedůstojné bydlení není nic špatného. Naopak.

„Původní vlastník, který zemřel, jeho družka, jež posléze také zemřela, a osoby, které v nemovitosti bydlely nebo bydlí, mají poněkud alternativní přístup k životu a případná rekonstrukce nebo prodej objektu by asi zapříčinila jejich bezdomovectví,“ říká Koudela.

Foto: Christine Havranová, Seznam Zprávy

Bez vody a elektřiny, s čelovkami na hlavách. Tak bydlí nájemníci v jednom z „Koudelových“ domů.

Letní sídlo

Jeho manželka, jinak asistentka ve škole, byla podle pátrání Seznam Zpráv v posledních letech v exekučních dražbách častým příhozcem.

Radomír Koudela, jemuž jako soudci znemožňuje účast v dražbách zákon, uvádí, že jde o její podnikání. To, že bývalí majitelé nebo aktuální nájemníci jednají o domech a podmínkách bydlení zrovna s ním, prý znamená, že manželku-majitelku jenom zastupuje.

A stejně to vykládá i Anežka Koudelová. „Ne vždy se jedná o lidi vybraných způsobů, můj manžel dokáže osobním útokům lépe čelit,“ píše ve vyjádření zaslaném redakci. „Ve svém profesním životě je verbálním útokům a vyhrožování vystaven neustále,“ vysvětluje, proč s „klienty“ jedná právě manžel-soudce.

Pátrání v katastru

  • Reportéři během tří měsíců zanalyzovali stovky listin, které se týkají šedesátky nemovitostí spojených s rodinou Koudelových. Redaktoři zkoumali majetková portfolia tří osob - v různých časech vzájemně majetkově propojených - soudce Radomíra Koudely, jeho ženy Anežky Koudelové a bratra Vladimíra Koudely.

S byznysem Koudelových se střetla i Petra K., která se podle svých slov do exekuce dostala kvůli dluhům nyní už bývalého manžela.

Anežka Koudelová díky tomu v roce 2015 získala ze společného jmění manželů za 520 tisíc dům v Halenkově na Vsetínsku - stojí na zahradě rodinného domu, ve kterém bydlí rodiče bývalého manžela Petry K.

A právě sousedství obou nemovitostí se stalo podle ženy nejspíš důvodem roztržky s Koudelovými - cizího člověka totiž nechtěli za bránu, která oba domy odděluje od ulice, pustit. Prý ještě netušili, že jeden z domů jim už nepatří. „Přijel sem na kole i s manželkou, ta ale vůbec nemluvila. Řekl - jsem soudce Koudela a já jsem majitel,“ vypráví Petra K.

„Nejdřív začal s tím, jako že si tu chalupu nechá jako letní sídlo, jako chatu, a potom přišel s tím, že to pronajme nějakým nepřizpůsobivým,“ doplnila žena s tím, že soudce nejspíše usiloval i o to, aby mu prodali druhé - do ulice mířící stavení, a aby tak celý areál scelil.

Petra K. dokonce tvrdí, že jí a exmanželovi soudce vyhrožoval, že rodině zastřelí psa, který na zahradě kolem domu pobíhal.

Foto: Christine Havranová, Seznam Zprávy

Pohled na stavení (v pozadí), které v Halenkově vydražila soudcova manželka.

Radomír Koudela jakýkoliv nátlak na někdejší majitele striktně popírá. „Nikdy bych nikomu nevyhrožoval, natož zastřelením psa, což je zcela nemyslitelné. Podotýkám, že nemovitost byla následně prodána příbuzným původních vlastníků, za podstatně nižší než běžnou cenu, protože rekreace v tomto velmi konfliktním prostředí byla zjevně vyloučena,“ uvedl soudce.

Domu se Koudelova manželka podle listin z katastru nakonec skutečně zbavila. Nakonec ho vykoupil bratr Petry K. A to o 180 tisíc korun dráž, než jej původně Koudelová jen o několik měsíců dříve vydražila.

Exekuce kvůli sestřenici

Další žena z Uhřičic na Přerovsku reportérům popsala, jak přišla o dům, který Anežka Koudelová v roce 2014 získala v aukci za 500 tisíc a o rok později prodala za částku o 300 tisíc vyšší.

„Já jsem k tomu přišla jak slepý k houslím,“ vypráví, jak se dostala do dluhů. „Sestřenka mě v nouzi prosila, ať ten barák koupím, že mi to bude splácet. Splátka byla zhruba 11 tisíc, já jsem tenkrát vydělávala osm nebo devět tisíc, tak to bych ani neuplatila,“ dodala, proč si vzala úvěr na dům, v němž podle svých slov nikdy nebydlela.

Následoval pád do exekuce a dražba daného domu, který sice získala Anežka Koudelová, ale pro klíče si přijel její manžel soudce.

„Já jsem kvůli příbuzné v exekuci dodnes,“ doplnila žena, která dnes přebývá v obecním bydlení, kde ji redaktoři zastihli. Celkem se zadlužila více než milionem korun. Z rodinného domu je dnes ubytovna pro dělníky.

Foto: Christine Havranová, Seznam Zprávy

Dnes je z domu v Uhřičicích ubytovna pro dělníky – Koudelová dům záhy po dražbě totiž přeprodala.

V roce 2014 Anežka Koudelová za 238 tisíc získala i stavení v další vesničce na Zlínsku. I v něm nadále bydlí původní majitelka a i ona vypráví, že o podmínkách jednala se soudcem Koudelou.

„Přišel, že nás tady za nájem nechá, protože jsem měla ještě maličkého chlapečka,“ říká žena, která ve svém bývalém domě bydlí už jen jako nájemnice Koudelových.

Radomír Koudela (60)

  • V roce 1988 nastoupil na pozici soudce Okresního soudu ve Vsetíně.
  • V roce 2008 se stal soudcem Krajského soudu v Brně – pobočka Zlín. Tam působí dodnes.
  • Radomír Koudela v průběhu své kariéry rozhodoval nejvážnější kauzy regionu:
  • V roce 2013 poslal se svým senátem na deset let do vězení vlivného člena slovenského podsvětí Miroslava Masláka. Verdikt potvrdil i olomoucký vrchní soud. Proces provázela nejpřísnější bezpečnostní opatření – včetně ozbrojené eskorty o desítkách policistů a policejního vrtulníku, který na Maslákův vůz při převozech z vazby na soudní přelíčení dohlížel.
  • O rok později, tedy v roce 2014, Koudela udělil se svým senátem nepravomocné doživotní tresty Tomáši Křepelovi a Rudolfu Fianovi – hlavním míchačům v metanolové kauze. Vrchní soud v Olomouci Koudelův rozsudek v těchto případech potvrdil, u dalších odsouzených ale odvolací soud původní tresty výrazně snížil.
  • Rovněž v roce 2014 Koudela udělil výjimečné tresty mladíkům Davidu Šimonovi a Maroši Straňákovi za vraždu důchodce, ke které došlo v roce 2011 v obci Slopné na Zlínsku. Oba odsouzení svou vinu dodnes popírají. Koudela se senátem je odsoudil na základě pachových stop a výpovědi dvou kriminálníků.
  • O případu loni Seznam Zprávy natočily šestidílný podcast Slopné: Kdo je je vrah? Na základě důkazů předložených redakcí nyní u krajského zlínského soudu probíhá řízení o možné obnově procesu.

Reklama

Související témata:

Doporučované