Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Od letošního roku si investoři slibovali, že po čtyřech letech skomírání se trh s primárními emisemi neboli IPO oživí. Očekávali totiž od amerického prezidenta Donalda Trumpa, že udělá kroky příznivé pro byznys jako deregulace nebo snižování daní.
Místo toho ale přišel zběsilý cirkus okolo cel a odvolávání-neodvolávání šéfa americké centrální banky Fed Jeroma Powella. Výsledkem byl prudký propad burz ve světě a především v USA, což se odrazilo na burzovních debutech.
Klarna, eToro a další
Plány na vstup na burzu v posledních týdnech odložily fintechové společnosti Klarna a eToro, tržiště se vstupenkami StubHub, developer čipů pro umělou inteligenci Cerebras Systems, ale rovněž německá farmaceutická společnost Stada, belgická firma I-care Group nebo například jihokorejská LG Electronics rozhodla o posunutí vstupu na burzu své indické odnože.
Klarna stále plánuje vstoupit na burzu, jakmile se situace uklidní. Indická odnož LG Electronics pak místo května chce na burzu jít ve 2. nebo 3. čtvrtletí fiskálního roku 2025-2026, sdělily zdroje agentuře Reuters. Burzovní debuty firem, které budou zasaženy cly, mohou být ovšem ohroženy úplně.
Důvodem jsou právě obří výkyvy cen akcií, které vyvolal Trump oznámením různě vysokých cel na téměř dvě stě zemí světa 2. dubna, která následně odložil na devadesát dní. Tedy s výjimkou Číny, jejíž dovoz do USA nadále podléhá clům ve výši 145 procent.
Následně americký prezident znejistil trhy svými útoky na guvernéra Fed Powella, kdy měl konzultovat možnosti k jeho odvolání. Vzápětí ale Trump tuto možnost popřel. „Když jeden den Trump něco řekne a druhý den to popře, tak je to chaotické,“ líčí portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.
Americký prezident tak svými kroky vytvořil geopolitickou nejistotu a způsobil tržní výkyvy, což není zrovna příhodné pro burzovní nováčky. „Na IPO potřebujete klidný trh, aby se dobře našla valuace firmy. Nejistota je strašně nepříjemná, takže společnosti si raději počkají,“ uvádí Martin Burda, předseda představenstva investiční společnosti Sirius.
Vyhladovělé venture fondy
Burzy navíc zažily propady cen akcií, což ovlivňuje rovněž pohled investorů na ocenění společností, které se na kapitálové trhy chystají vstoupit. „Vidíme pokles ocenění technologických firem, což je odrazuje od vstupu na trh,“ upozorňuje Pfeiler s tím, že stávající investoři z řad venture fondů (fondy rizikového kapitálu) si u těchto společností představují vysoké ocenění. „Fondy, které investovaly na vrcholu cen v roce 2021, jsou totiž stále ve ztrátě,“ dodává Pfeiler.
Mezi venture fondy proto panuje pochmurná nálada, protože potřebují prodávat podíly ve firmách, aby mohly vyplatit své investory. A to je nyní problematické. „Pokud přijdou další dva roky bez likvidity, tak to bude pro tuto třídu aktiv problematické,“ popsal vyhlídky fondů pro agenturu Bloomberg Tomasz Tunguz, zakladatel Theory Ventures.
Podle zakladatele Lead Edge Capital Mitchella Greena se u některých firem, kde se plánovalo IPO, očekává vstup na burzu nejdříve v roce 2026, čímž se výplata investorů opět opozdí. Navíc ani v posledních několika letech neměly fondy příliš příležitostí získat peníze z prodeje podílů ve společnostech. Ve větší míře se proto firmy plánující IPO, obvykle technologické, spoléhají na dluhové financování.
Kromě cel může ovlivnit trh s akciovými emisemi také zpomalení americké ekonomiky kvůli nejistotě vyvolané celní válkou. Ta nepříznivě ovlivňuje očekávání firem i spotřebitelů. „Do cen aktiv se promítne také slabší ekonomický růst v USA. Ještě můžeme čekat pokles na trzích. Není to dobré období pro IPO,“ zdůrazňuje Pfeiler s tím, že trh stále očekává rychlý růst hospodářství USA.
V současnosti experti neočekávají, že by se situace ohledně primárních emisí rychle zlepšila. „Dokud se nevyřeší otázka cel a ekonomického růstu, tak IPO budou pozastavené,“ říká Pfeiler.
Klíčové bude podle Burdy to, jak dopadnou jednání USA a Číny ohledně cel. „Trump dráždí hada bosou nohou. V případě otevřené obchodní války s Čínou se bavíme o dalším propadu na trzích v desítkách procent,“ varuje Burda, který však nevěří, že k tomu dojde. „Dokud ale toto riziko tady je, tak trh s IPO zůstane dost zmražený,“ doplňuje Burda. Ani letošní rok tak nemusí přinést dlouho očekávané oživení s akciovými emisemi.