Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Spojené státy a Ukrajina podepsaly dohodu o vytvoření americko-ukrajinského rekonstrukčního investičního fondu, oznámilo ve středu večer místního času (v noci na čtvrtek SELČ) americké ministerstvo financí.
Agentura Bloomberg píše o podpisu „dohody o přístupu k ukrajinským přírodním zdrojům“.
„Krutá a nesmyslná válka musí skončit“
Britská BBC uvedla, že ministr financí Scott Bessent zveřejnil videozprávu, v níž oznámil podepsání dohody o nerostných surovinách a založení nového americko-ukrajinského investičního fondu.
„Dnešní dohoda jasně signalizuje ruskému vedení, že Trumpova administrativa je odhodlána k mírovému procesu zaměřenému na svobodnou, suverénní a prosperující Ukrajinu v dlouhodobém horizontu,“ řekl. „Je načase, aby tato krutá a nesmyslná válka skončila.“
Web BBC poukázal na to, že ministr financí použil ve videu mnohem smířlivější tón, než je u Trumpovy administrativy obvyklé, co se týká Ukrajiny.
Původní dohoda měla být podepsána v únoru, ale ztroskotala po ostré výměně názorů mezi americkým prezidentem Trumpem a jeho ukrajinským protějškem.

Hádka Trumpa se Zelenským.
Bessent dodal, že Americká mezinárodní rozvojová finanční korporace bude úzce spolupracovat s ukrajinskou vládou na rychlém zřízení fondu.
Dohoda poskytne Spojeným státům privilegovaný přístup k novým investičním projektům zaměřeným na ukrajinské přírodní zdroje, včetně hliníku, grafitu, ropy a zemního plynu, píše Bloomberg. Americkou stranu při podpisu dohody o nerostném bohatství zastupoval právě ministr financí Scott Bessent, ukrajinskou stranu ministryně hospodářství Julija Svyrydenková.
Za nerosty protivzdušná obrana
„Jako uznání významné finanční a materiální podpory, kterou lid Spojených států poskytl na obranu Ukrajiny od zahájení ruské invaze, umožňuje toto ekonomické partnerství našim dvěma zemím spolupracovat a společně investovat, aby tak zajistily, že naše společná aktiva, talenty a schopnosti urychlí ekonomickou obnovu Ukrajiny,“ uvádí prohlášení amerického ministerstva financí.
Podle návrhu dává dohoda Spojeným státům přednostní přístup k novým ukrajinským kontraktům týkajícím se přírodních zdrojů, USA nicméně automaticky nezískají podíl na ukrajinském nerostném bohatství nebo jeho plynárenské infrastruktuře.
Návrh stanoví vytvoření společného americko-ukrajinského fondu pro obnovu, který bude dostávat 50 procent zisků a licenčních poplatků plynoucích ukrajinskému státu z nových povolení k těžbě přírodních zdrojů v zemi. Jakákoliv budoucí vojenská pomoc USA Ukrajině se bude započítávat jako americký příspěvek do společného fondu.
Podle Svyrydenkové budou Spojené státy do fondu přispívat a kromě přímých finančních příspěvků mohou také poskytnout novou pomoc, přičemž jako příklad uvedla systémy protivzdušné obrany pro Ukrajinu, píše agentura Reuters. Peníze by měly jít prvních deset let na obnovu Ukrajiny.
Ukrajinský premiér Denys Šmyhal uvedl, že tato verze dohody se zakládá na rovnocenném partnerství mezi oběma zeměmi. Dohoda mezi USA a Ukrajinou by měla trvat deset let, řekl ukrajinský premiér.
Finanční pomoc, kterou Američané poskytli dříve, se v současné dohodě nezapočítává. Na rozdíl od předchozích návrhů tento není v rozporu se snahou Ukrajiny stát se členem Evropské unie, což bylo pro Kyjev klíčové ustanovení.
Ukrajinská ministryně hospodářství zveřejnila návrh dohody ještě před oficiálním oznámením s tím, že podle návrhu Ukrajina dosáhla zrušení amerického požadavku, aby Spojeným státům zaplatila i vojenskou pomoc z minulosti. Návrh také neuváděl žádné konkrétní bezpečnostní záruky Spojených států pro Ukrajinu, což byl naopak jeden z hlavních původních cílů Kyjeva.
V Kyjevě se dříve objevily obavy, zda dohoda nenaruší suverenitu Ukrajiny a její cestu k členství v Evropské unii. Dohodu musí podle vicepremiérky ratifikovat ukrajinský parlament.
Dohoda o ukrajinském nerostném bohatství byla předmětem dlouhého vyjednávání a její podpis byl v minulosti odkládán. Americký prezident Donald Trump již dříve dohodu označil za náhradu za miliardovou americkou pomoc, která byla Ukrajině poskytnuta od roku 2022, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu.
Americká CNN uvedla, že „dohoda o hospodářském partnerství“ umožní Washingtonu přístup ke kyjevským vzácným nerostným surovinám výměnou za založení investičního fondu na Ukrajině.
USA a Ukrajina se snaží dohodnout na dohodě o přírodních zdrojích od ledna, kdy se americký prezident Donald Trump vrátil do Bílého domu.
Dohoda přichází po týdnech intenzivních jednání, která se místy zvrhla v hořkost a dočasně zastavila pomoc Washingtonu Ukrajině. Do poslední chvíle panovala nejistota, zda k podpisu dojde, neboť se ve středu v noci objevily informace o možném zádrhelu. Uvedla agentura Reuters.
Ministerstvo financí USA ve středu každopádně oznámilo, že obě země dohodu podepsaly. „Jak řekl prezident, Spojené státy jsou odhodlány pomoci s ukončením této kruté a nesmyslné války,“ uvedl ve svém prohlášení ministr financí Scott Bessent.
Ukrajina má bohatství, které západní státy potřebují
Spojenci Kyjeva se již dlouho zajímají o nerostné bohatství země. Ukrajina má ložiska 22 z 50 materiálů, které Americká geologická služba klasifikovala jako kritické.
Patří mezi ně minerály vzácných zemin a další materiály, které jsou zásadní pro výrobu elektroniky, technologií čisté energie a některých zbraňových systémů.
Globální produkci minerálů vzácných zemin a dalších strategicky důležitých materiálů dlouhodobě dominuje Čína, což západní země – včetně Ukrajiny – zoufale hledá jiné alternativní zdroje.
„Tato dohoda Rusku jasně signalizuje, že Trumpova administrativa je odhodlána k mírovému procesu zaměřenému na svobodnou, suverénní a prosperující Ukrajinu v dlouhodobém horizontu,“ řekl Bessent. „A aby bylo jasno, žádný stát ani osoba, která financovala nebo dodávala ruskou válečnou mašinerii, nebude moci těžit z rekonstrukce Ukrajiny.“
Ukrajinská ministryně hospodářství Julija Svyrydenková byla ve Washingtonu, aby podepsala smlouvu jménem ukrajinské vlády.
Stanice CNN upozornila, že detaily dohody nebyly zveřejněny. Ukrajinská vicepremiérka ale podle listu Financial Times (FT) na síti X vyjmenovala několik klíčových ustanovení dohody.
Mezi podmínkami dohody je „plné vlastnictví a kontrola zdrojů“ v rukou Ukrajiny, uvedla. „Firmy jako Ukrnafta nebo Enerhoatom zůstávají ve vlastnictví státu,“ uvedla Svyrydenková.
„Všechny zdroje na našem území a v teritoriálních vodách patří Ukrajině,“ řekla a dodala: „Je to ukrajinský stát, kdo určuje, co a kde se bude těžit. Podzemí zůstává v ukrajinském vlastnictví – to je jasně stanoveno v dohodě.“
Americký prezident Donald Trump, který se zdráhá nabídnout Ukrajině bezpečnostní záruky a odmítá její aspiraci na vstup do NATO, ve středu prohlásil, že americká přítomnost na Ukrajině by této zemi prospěla, uvedla agentura AFP. „Myslím, že americká přítomnost udrží mnoho špatných aktérů mimo zemi, nebo rozhodně mimo oblast, kde budeme těžit,“ řekl šéf Bílého domu na zasedání kabinetu.
Při jiné příležitosti podle AFP odvětil na dotaz, zda by tato dohoda mohla „zbrzdit“ ruského prezidenta Vladimira Putina: „No, mohla by.“
Dokument - na čem se dohodly USA s Ukrajinou
Seznam Zprávy přinášejí úplné prohlášení amerického ministerstva financí oznamující dohodu o nerostných surovinách s Ukrajinou:
Dne 30. dubna podepsaly Spojené státy a Ukrajina dohodu o založení Investičního fondu pro obnovu Spojených států a Ukrajiny. Jako uznání významné finanční a materiální podpory, kterou lid Spojených států poskytl obraně Ukrajiny od rozsáhlé ruské invaze, toto hospodářské partnerství umožňuje našim oběma zemím spolupracovat a investovat společně, aby zajistily, že naše společné aktiva, talenty a schopnosti mohou urychlit hospodářské oživení Ukrajiny.