Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Spojené státy a Čína se dohodly na dočasném snížení cel na příštích 90 dní. V rámci dohody uzavřené v Ženevě sníží USA cla na čínské zboží ze 145 procent na 30 procent a Čína sníží cla na dovoz z USA ze 125 procent na deset procent, píše deník Financial Times.
Tím došlo k výraznému uvolnění celní války mezi dvěma největšími světovými ekonomikami. A to výrazně víc než očekávali experti. Akcie ve Spojených státech před začátkem řádného obchodování letěly nahoru. Hlavní indexy S&P 500, Nasdaq 100 i Dow stouply před startem obchodního dne o tři procenta.
Washington a Peking jsou od začátku dubna, kdy Trump uvalil cla na čínský dovoz a Čína zavedla odvetná cla, ve vyostřené obchodní válce. Tarify poškodily obchod mezi zeměmi. Firmy v rámci dodavatelského řetězce působí v obou dotčených zemích. Americký ministr financí Scott Bessent již dříve uznal, že situace byla v její vyostřené podobě neudržitelná.
„Obě země velmi dobře hájily své národní zájmy,“ řekl Bessent. „Oba máme zájem na vyváženém obchodu a Spojené státy budou i nadále směřovat k tomuto cíli,“ pokračoval ministr, po jehož boku stál obchodní zmocněnec americké vlády Jamieson Greer. Washington i Peking usilují o ukončení celní války, která kvůli abnormálně vysokým clům znamená faktické obchodní embargo.
Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy Čína porazila Donalda Trumpa „na hlavu“.
„Uklidnění situace je velmi důležité, protože nejistota zvedá ceny a rozbíjí dodavatelské řetězce. Zároveň je to důkaz, jak naivní je americká obchodní politika a jak se nevyplácí ignorovat základní ekonomická pravidla. Čína porazila Donalda Trumpa na hlavu, ale protože se rozhoduje na základě emocí a nikoliv faktů, může se stát ještě cokoliv. Jedno je ale jisté - USA už nikdo nebude brát jako spolehlivého partnera a Evropa, Asie i Latinská Amerika budou hledat cesty, jak posílit vzájemné vazby, aby snížili svou závislost na USA,“ říká expert pro SZ Byznys.
Čína také oznámila, že by mohla dočasně zmrazit nebo zcela zrušit netarifní překážky v obchodu týkajícím se kovů vzácných zemin. Bez nich se neobejde nejvyspělejší technika včetně vojenské.
Celní spor zastavil mezi Čínou a Spojenými státy obousměrný obchod v hodnotě téměř 600 miliard dolarů (13,5 bilionu Kč). Narušil dodavatelské řetězce, vyvolal obavy ze stagflace a někde vedl i k propouštění. Stagflace je růst cen při stagnaci ekonomické aktivity.
Zpráva o dosažení předběžné dohody podpořila ceny akcií v Číně i v Evropě, růst před zahájením obchodování signalizovaly také americké akcie, který po otevření trhů potvrdily.
Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si krátce po otevření burzy připisoval zhruba 2,4 procenta. Širší index S&P 500 vykazoval nárůst zhruba o 2,6 procenta. Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, přidával téměř 3,6 procenta.
Aktualizace: Text jsme rozšířili, doplnili podrobnosti a komentář prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu a reakci burz.