Hlavní obsah

Trump rozhoduje, zda přijme od Kataru „palác na nebi“. Nepřijatelné, říkají kritici

Foto: Shutterstock.com

Katarský Boeing 747 na Floridě v únoru 2025.

Katar chce americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi darovat Boeing 747-8 v hodnotě 400 milionů dolarů (v přepočtu skoro devět miliard korun). Přijetí takového daru od zahraniční vlády je však v rozporu s ústavou Spojených států.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Administrativa Donalda Trumpa má přijmout od katarské královské rodiny jako dar luxusní letoun Boeing 747-8. Ten by měl být upraven tak, aby mohl soužit jako prezidentský speciál Air Force One. Letadlo, které některá média nazývají „palácem na nebi“, by bylo jedním z nejcennějších darů, jaké kdy americká vláda obdržela.

Darování letounu v hodnotě přibližně 400 milionů dolarů (zhruba 8,9 miliardy korun) má být oznámeno při Trumpově návštěvě Kataru, která proběhne tento týden. Mluvčí katarské vlády Alí Ansárí deníku The New York Times řekl, že „možný převod letounu pro dočasné užívání jako Air Force One se v současné době zvažuje“, ale že „rozhodnutí zatím nepadlo“.

Trumpův nový prezidentský speciál měla původně vyrobit společnost Boeing. Během svého prvního volebního období si Trump objednal dva nové prezidentské letouny, které měly nahradit stárnoucí speciály, připomněl The Wall Street Journal.

Zakázku za téměř čtyři miliardy dolarů vyhrál Boeing, podle původního plánu měla být letadla hotová v roce 2024. Projekt má však několikaleté zpoždění a původní rozpočet překročil o miliardy. Trump v únoru na Floridě strávil více než hodinu prohlídkou katarského letounu a následně uvedl, že si letadlo možná koupí. Americký prezident tehdy prohlásil, že s jednáním společnosti Boeing není spokojen.

Dar může být protiústavní

Katar se již dříve pokoušel o intenzivní ovlivňování Washingtonu. Pro představitele americké administrativy a Kongresu pořádal drahé večeře, létal s nimi do hlavního města Dauhá na závody formule 1 a najímal si jedny z nejdražších místních lobbistů.

Někteří zástupci Demokratické strany Donalda Trumpa kvůli tomuto daru obviňují z korupce a braní úplatků. „Nic nevypovídá o ‚Americe na prvním místě‘ tolik jako Air Force One z Kataru,“ napsal na sociální síti X demokratický senátor Chuck Schumer. „Není to jen úplatek, jde o prémiový zahraniční vliv s extra prostorem na nohy,“ dodal.

Za problematický dar označují také někteří experti na etiku, které oslovil deník The Washington Post. Ti upozorňují, že přijetí daru by bylo v rozporu s ústavní klauzulí o odměnách, která zakazuje představitelům USA přijímat hodnotné dary zahraničních politiků bez souhlasu Kongresu.

Bývalý velvyslanec Norm Eisen, který byl hlavním představitelem Bílého domu pro etiku a klauzuli o odměnách spravoval, uvedl, že by podobný dar nikdy nepovolil. „Je naprosto jasné, co se tu děje – chtějí Trumpovi dát hodnotné letadlo, aby uspokojili jeho potřeby,“ uvedl.

Eisen zdůraznil, že se by se jednalo o pravděpodobně nejhodnotnější dar zahraniční vlády americkému prezidentovi v novodobé historii. „Pravidlo, že prezident nemůže přijmout dar takové hodnoty od zahraničního představitele, je tak důležité, že se jako jediný etický předpis dostalo do ústavy,“ upozornil.

Na možné porušení klauzule upozornil také Robert Weissman, jeden z předsedů organizace Public Citizen. „Zahraniční dary mohou ovlivnit prezidentovu politiku a cílit na jeho slabosti. Není pochyb o tom, že chce Katar Trumpovi ‚palác v oblacích‘ darovat přesně z tohoto důvodu,“ uvedl.

„Ubožáci světové úrovně“

Katar čelí kritice mimo jiné kvůli nedodržování lidských práv a dlouhodobému skrývání vůdce Hamásu. To, že jedna z prvních návštěv Donalda Trumpa směřuje právě sem, je pro zemi výhrou. Katar je pro USA ekonomicky důležitý kvůli bohatým zdrojům zemního plynu, Spojené státy jej vnímají jako spojence mimo NATO.

Podle mluvčí Bílého domu Karoline Leavittové se Trumpova administrativa zavázala k plné transparentnosti a jakýkoliv dar od zahraniční vlády je přijímán v souladu se zákony.

Americká ministryně spravedlnosti Pam Bondiová a Trumpův právní poradce David Warrington vypracovali analýzu, na základě které by bylo darování letadla právně v pořádku v případě, že bude prezidentské knihovně předáno před koncem jeho volebního období.

Bondiová však podle zjištění společnosti Open Secrets, která sleduje transparentnost politiků, již dříve lobbovala za zájmy katarské vlády.

Prezident Spojených států se ke kritice daru vyjádřil na sociální síti Truth Social. Demokraté podle Trumpa trvají na tom, aby jeho administrativa „za letadlo zaplatila nejvyšší možnou částku“. „Demokraté jsou ubožáci světové úrovně,“ zakončil Trump příspěvek.

Související témata:

Doporučované