Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Britská policie zahájila vyšetřování punkrapové hudební skupiny Bob Vylan. Její člen s pseudonymem Bobby Vylan při sobotním vystoupení na festivalu Glastonbury v Anglii provolával hesla, jimiž se kromě podpory Palestinců dovolával smrti izraelských vojenských jednotek. „Free, free Palestine“ a „death, death to the IDF“(v překladu svobodu, svobodu Palestině a smrt, smrt IDF; IDF jsou izraelské obranné síly, pozn. red.), volal zpěvák do mikrofonu při koncertu na pódiu West Holts – jednom z největších jevišť festivalu.
„Incident jsme zaznamenali jako porušení veřejného pořádku, vyšetřování je zatím v počáteční fázi. Bude se zakládat na důkazech a pečlivém zvážení všech příslušných právních předpisů, včetně těch, které se týkají trestných činů z nenávisti,“ uvedla v pondělí na platformě X policie Avonu a Somersetu v západní Anglii, kde se festival konal.
Chování hudebníků zděsilo vedení festivalu: „Jejich skandování překročilo veškeré hranice a my důrazně připomínáme všem, kteří se podílejí na organizaci, že na Glastonbury není místo pro antisemitismus, nenávistné projevy nebo podněcování k násilí,“ uvedli na sociální síti Instagram organizátoři ve svém vyjádření.
Incident znepokojil také izraelské velvyslanectví, podle něhož hesla, jako například ta výše zmíněná, „vyvolávají vážné obavy z normalizace extremistického jazyka a oslavování násilí“.
Stanice BBC získala také vyjádření britského ministra zdravotnictví, který zpěvákovo chování označil za odporné: „Ať jste Izraelci, nebo Palestinci, ať jste křesťané, Židé, nebo muslimové, každý život má svoji cenu a jeden z nejproblematičtějších konfliktů na světě nevyřešíme tímto způsobem,“ řekl pro BBC Wes Streeting.
Bob Vylan je anglické punkrapové duo z Londýna. Bobby Vylan je zpěvák a kytarista, zatímco Bobbie Vylan je bubeník kapely. Společně se označují jako „the Bobs“.
Kromě možných trestněprávních následků duo přišlo o americká víza, diplomacie USA jim je v reakci na sobotní vystoupení odebrala. „Cizinci, kteří oslavují násilí a nenávist, nejsou v naší zemi vítáni,“ uvedl na sociálních sítích náměstek ministra zahraničí USA Christopher Landau.
Po Bob Vylan na festivalu vystoupilo také irské hiphopové trio Kneecap, které při svých koncertech často vyjadřuje podporu Palestině, upozorňuje na situaci v Gaze a připomíná okupační praktiky Izraele na Západním břehu. Jeho koncert se po kritice premiéra Keira Starmera málem zrušil, jeden z členů, Liam O’Hannaidh, totiž minulý měsíc čelil obvinění z podpory terorismu za údajné vyvěšení vlajky libanonské teroristické skupiny Hizballáh na jednom z koncertů loni v listopadu. Policie vyšetřuje i jejich vystoupení, zatím ale neupřesnila, kterou jeho část, uvedla stanice BBC.
Veřejnoprávní britská televize ostatně nyní čelí kritice za to, že v sobotu nezastavila živý přenos z koncertu dvojice Bob Vylan. Vedení stanice uvedlo, že toho lituje a upraví pravidla pro vysílání živých událostí.