Hlavní obsah

Kauza Dozimetr: Žalobce chce u soudu pustit nahrávky z Redlova bytu

Foto: Seznam Zprávy

Obžalovaní v kauze Dozimetr: podnikatel Michal Redl (uprostřed), bývalý náměstek primátora Petr Hlubuček (vlevo) a další podnikatel Pavel Kos.

Státní zástupce Adam Borgula požaduje, aby v soudním procesu ke kauze Dozimetr vypovídali současní a bývalí manažeři pražského dopravního podniku. Zároveň souhlasí s tím, aby soud pustil odposlechy z této kauzy.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ačkoli Obvodní soud pro Prahu 9 oznámil, že odkládá první projednání obžaloby v kauze Dozimetr, zná už soud seznam svědků, které chce žalobce předvolat, a důkazy, jež hodlá v soudní síni prezentovat.

Jak dokládá dokument, který soud poslal advokátům obžalovaných, žalobce Adam Borgula trvá na předvolání nynějšího ředitele dopravního podniku Ladislava Urbánka a místopředsedy představenstva Jana Šurovského. A také bývalého personálního ředitele Jiřího Špičky, který přitom v jedné z několika větví Dozimetru sám čelí obvinění za korupci.

„Současně navrhuji slyšení svědků Mateje Augustína, u nějž jsem vzal obžalobu zpět, a Pavla Dovhomilji, jehož věc byla vyloučena ze společného řízení a Obvodním soudem pro Prahu 9 byla schválena dohoda o vině a trestu,“ doplňuje Borgula výčet svědků v dokumentu pro soud, který mají Seznam Zprávy k dispozici.

V případu, kde policie už několik let vyšetřuje skupinu lidí podezřelých z korupce a ze systematického ovlivňování veřejných zakázek v pražském dopravním podniku, chce stání zástupce přehrát v soudní síni i nahrávky, které police při vyšetřování tajně pořídila. Například v bytě patřícím fakticky hlavnímu obžalovanému Michalu Redlovi, kde se podle názoru detektivů vedly debaty o rozdělování peněz z úplatků.

„Slepičákovi musíme dát aspoň 15 000 (eur, poznámka policejního orgánu),“ citovali policisté z odposlechu Redlova slova, když došlo v červenci 2020 v jednom z případů na dělení peněz. „Slepičákem“ přitom myslel bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka. Jeho přezdívka vznikla z toho, že bývalý politik je chovatelem slepic.

V květnu 2022 – krátce před tím, než byla skupina zadržena – pak Redl podle další tajně pořízené nahrávky říkal, zda je jedna z obálek pro Hlubučka. „To je Slepičák, jo?“ ptal se Redl. Další člen jeho skupiny souhlasil. „104, myslím, je to,“ dodal Redl.

Žalobcem navrhovaný svědek a původně také obviněný Pavel Dovhomilja s vyšetřovateli spolupracuje. Podle uzavřené dohody byl odsouzen k zaplacení peněžitého trestu ve výši dvou milionů korun. Součástí dohody přitom také je, že bude v této kauze vypovídat proti ostatním obžalovaným.

Situace kolem dalšího předvolaného svědka Mateje Augustína, na něhož žalobce obžalobu stáhl, je složitější. Stále je v případu obviněn, avšak po stažení obžaloby je jednou z možností, že bude se žalobcem také jednat o dohodě o vině a trestu. K jejímu uzavření ale zatím nedošlo.

„Obecně zpětvzetím obžaloby není nadále osoba obžalovanou, je ale nadále trestně stíhána, to znamená, jde o osobou obviněnou. Pokud pak taková osoba vypovídá v trestní věci, v níž byla obžaloba proti ní vzata státním zástupcem zpět, pak vypovídá před soudem jako svědek,“ napsal Seznam Zprávám Borgula.

Jak se odkládá projednání obžaloby v kauze Dozimetr

  • V červnu 2024 podal státní zástupce obžalobu k Obvodnímu soudu pro Prahu 9 na devět lidí. Zároveň k němu podal také návrh na schválení dvou dohod o vině a trestu.
  • V srpnu 2024 se soudce Jakub Kriebel, kterému byl případ přidělen, vyloučil z projednání této kauzy. Zdůvodnil to tím, že se na počátku prověřování účastnil jako soudce výslechu bývalého náměstka VZP Tomáše Knížka. Státní zástupce Adam Borgula proti tomu podal stížnost.
  • V září 2024 pražský městský soud stížnosti vyhověl a neuznal tak důvody, pro které se soudce Kriebel z této kauzy vyloučil.
  • V listopadu 2024 dospěl soudce Kriebel po předběžném projednání obžaloby k závěru, že už by se případem neměl zabývat on, ale vyšší soudní instance, tedy pražský městský soud. Kriebel se kvůli tomu obrátil na Vrchní soud v Praze.
  • V únoru 2025 pražský vrchní soud v neveřejném zasedání rozhodl, že se případem bude dál zabývat Obvodní soudu pro Prahu 9 a případ zůstane soudci Jakubu Kriebelovi.
  • V dubnu 2025 schválil soudce Kriebel napodruhé dohody o vině a trestu s podnikateli Pavel Dovhomiljou a Zakaríou Nemrahem. Zároveň vyzval advokáty dalších obžalovaných, zda v této souvislosti nepodají námitky. Podal ji podnikatel Michal Redl a někdejší šéf právního odboru pražského dopravního podniku Dalibor Kučera.
  • V květnu 2025 zrušil senát soudce Jakuba Kriebela jednání, která se v kauze Dozimetr měla uskutečnit v červnu. Soud to zdůvodnil tím, že městský soud ještě nerozhodl o všech stížnostech.
  • V červnu 2025 pražský městský soud všechny stížnosti zamítl.
  • V červenci 2025 zrušil senát soudce Jakuba Kriebala jednání, která se měla uskutečnit během července. Tentokrát to zdůvodnil tím, že mu pražský městský soud ještě nedoručil písemná odůvodnění svých rozhodnutí o všech podaných stížnostech.

Státní zástupce v dokumentu pro soud naznačil i své další kroky. Například u dalších svědků, kteří dříve vypovídali na policii, bude žalobce souhlasit jen se čtením jejich svědectví u soudu.

Odposlechy pak chce žalobce pustit za podmínky, „že strany konstatují, že se s obsahem záznamů seznámily, že tyto záznamy jsou procesně použitelné a že nic nebrání jejich použití jako důkazu“.

V kauze Dozimetr už od loňského června čelí Redl obžalobě. Státní zástupce ho viní z toho, že si společně se svými blízkými spolupracovníky dosadili do vedení pražského dopravního podniku spřátelené manažery. S jejich pomocí – jak dále tvrdí policisté – mohli ovlivňovat různá výběrová řízení, a pak za to získali úplatky.

Operace Dozimetr

Foto: Seznam Zprávy, ČTK

Hlavní aktéři případu Dozimetr.

Ve středu 15. června 2022 ráno spustili detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu rozsáhlou akci. Na desítkách míst v Praze i ve Středočeském kraji zatýkali podezřelé, prohledávali jejich kanceláře a důkazy hledali i v soukromí. Akce Dozimetr, jak ji popsali policisté v dokumentech, rozkryla skupinu politiků, manažerů a lobbistů, kteří ovlivňovali veřejné zakázky i chod veřejných firem – především pražského dopravního podniku. Vyšetřování otřáslo i politickou scénou, padl kvůli němu ministr školství, šéf civilní rozvědky a na hraně se ocitlo vládní hnutí Starostové a nezávislí.

Doporučované