Hlavní obsah

Válka je stále blíž a blíž, říká o útocích obyvatelka Kyjeva

Foto: Profimedia.cz

Obyvatelé Kyjeva se schovávají ve stanici metra před ruskými útoky 10. července 2025.

Lidé v Kyjevě tráví poslední noci plné ruských úderů v krytech i v metru či alespoň schovaní doma v místnostech bez oken. „Když se ráno probudíme, ve vzduchu je spousta kouře a těžko se nám dýchá,“ líčí Krystyna, která zde žije.

Článek

Ruské útoky na ukrajinské hlavní město v posledních dnech sílí a tamní obyvatelé mají za sebou řetězec bezesných nocí.

Sirény zní městem téměř každou noc. Mnozí lidé tak už rezignovali na to spát doma a uléhají rovnou ve večerních hodinách v podzemních krytech či stanicích metra, kde jsou před útoky ve větším bezpečí než ve svých domovech.

„Okolo desáté večer můžete vidět, jak lidé s batohy, spacími pytli a karimatkami míří do metra. V noci je tam přeplněno,“ popisuje pro Seznam Zprávy Krystyna Rybačok, která v ukrajinské metropoli žije.

Sama do metra nechodí, ale ani tak se příliš nevyspí. Když nastanou útoky, schovává se na chodbě nebo v koupelně, kde je bezpečněji než v místnostech s okny. Budova, kde má byt, prý leží mimo obvyklý dosah a směr dronů, jak ale sama říká, jejich zvuk k ní i tak velice zřetelně doléhá.

„Jdeme spát kolem 23:00 a slyšíme hluk létajících dronů. Pak je protivzdušná obrana začne sestřelovat. Je to opravdu hrůza,“ popisuje Krystyna, jak poslední dobou vypadají noci v ukrajinském hlavním městě. Tu včerejší přitom označuje za vůbec nejnebezpečnější a nejhlučnější a tvrdí, že během ní téměř nespala.

Ani rána v Kyjevě nejsou o moc lepší, jelikož vzduch je po nočních útocích plný zplodin. „Když se ráno probudíme, ve vzduchu je spousta kouře a těžko se nám dýchá,“ líčí Krystyna s tím, že místní úřady obyvatele vyzývají, aby za těchto okolností neopouštěli své byty a nevětrali.

„Válka je blíž a blíž“

Rusko útočí na ukrajinská města od samého začátku plnohodnotné invaze, poslední dobou ovšem s nebývalou intenzitou. Současná série úderů na Kyjev je dosud tou nejhorší, co město zažilo. V noci na středu Rusové na město vyslali rekordní počet dronů, následující noc pak metropole zažila dosud nejdelší ostřelování. Trvalo nepřetržitě deset hodin.

Útoky se nevyhýbají ani západu země vzdálenému od frontové linie. V noci na sobotu rakety a drony připravily o život dva lidi ve městě Černivci na hranicích s Rumunskem. Škody na budovách hlásí Lvov, Luck a Charkov a další regiony.

„Mám pocit, že válka je stále blíž a blíž,“ říká Krystyna. „Mému kolegovi dron poničil bytový dům, kamarádovi výbuch zase poškodil auto. Jedna z mých kamarádek trpí úzkostmi a vůbec nedokáže v noci usnout,“ popisuje s tím, že určitý dopad mají zesílené útoky úplně na každého.

V tuto chvíli je pracovně na dětském táboře pro sirotky na okraji Kyjeva. Děti, které se ho účastní, byly evakuovány z Mariupolu a dalších měst a mají za sebou tragické zkušenosti. „Snadno dostanou strach a začnou plakat,“ popisuje Krystyna, jaký vliv mají útoky na ně. Výhodou tábora podle ní je, že má k dispozici prostorný kryt, a když úřady předpovídají noc plnou úderů, mohou tam přestěhovat postele a děti uložit ke spánku.

Rusko se snaží opakovanými útoky na města Ukrajince už od začátku války demoralizovat a zlomit jejich vůli bránit se agresi.

Už jen samotné zvuky úderů, které obyvatelé neustále slýchají, v tom hrají důležitou roli, upozorňují výzkumníci. Akustický teror, jak taktiku spočívající v úmyslném vystavování hlasitým a nepříjemným zvukům nazývají, má podle nich značný vliv na psychiku tamní populace.

Série útoků, kterou Ukrajina zažívá v posledních dnech, je podle analytika Michala Smetany z Institutu mezinárodních studií FSV UK „součástí širší strategie, jejímž cílem je dlouhodobě oslabit Ukrajinu, především ničením její energetické infrastruktury“.

„To má samozřejmě zásadní dopady na fungování státu a zároveň to vytváří další tlak na obyvatelstvo,“ uvedl v dřívějším rozhovoru pro Seznam Zprávy s tím, že Moskvě jde o to, aby Ukrajině způsobila tak vysoké ztráty, že ji to přiměje ke kapitulaci či ústupkům.

Doporučované