Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Tento týden odstartoval letní prázdniny a spousta Čechů vyráží na dovolenou. V oblíbených destinacích kolem Středozemního moře se přitom drží extrémní teploty, které šplhají ke 40 stupňům. V některých rozpálených městech ještě výše. Čtyřicítky udeří na jihu Francie, o malinko méně bude v oblasti Antalye, na jihu Itálie či ve Španělsku.
Stále úmornější vlny veder v Evropě mění cestovní návyky lidí po celém světě. Turisté stále častěji míří do severnějších oblastí. Češi však zatím podle cestovních kanceláří stále dávají přednost teplému moři před snesitelnějším počasím.
Nicméně místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež si myslí, že cestování na jih možná již příští sezonu jako národ přehodnotíme. „Při výběru destinace momentálně nehraje počasí větší roli než dřív. Ale myslím si, že po letošní sezoně, která vypadá, že bude jedna z nejteplejších vůbec, o tom lidé začnou uvažovat,“ tvrdí.
Až na to, že si část lidí v Česku vybírá k cestování i jiné než letní měsíce, nezaznamenávají zatím cestovní kanceláře větší změny. „Na špici zájmu jsou pořád turecká riviéra, řecké ostrovy, Španělsko, Egypt a Itálie,“ potvrzuje mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk.
„Nárůst poptávky po chladnějších zemích určitě neevidujeme, evidujeme právě přesný opak. Zároveň se ale klienti hodně ptají, jestli mají hotely klimatizace, jestli jsou klimatizované restaurace, chtějí slunečníky u bazénu a podobně. Lokality si ale vybírají nadále teplé,“ doplňuje mluvčí Exim Tours Petr Kostka.
Cestovní kancelář Blue Style zaznamenává v posledních třech letech konstantně silný zájem českých turistů o letní dovolené, ale přeliv klientů od některé destinace k jiné nepozoruje. „Zejména u letních dovolených jsou lidé poměrně konzervativní a míří do stejných destinací, mnohdy i do stejného hotelu, který se jim už osvědčil. To spíš mimo sezónu lidé vyzkouší různé destinace,“ vysvětluje mluvčí Simona Fischerová.
Delegáti svým klientům radí, jak se chovat v extrémních teplotách, aby předešli komplikacím způsobeným horkem. „Hlavně ne spousta alkoholu na slunci, jít se v poledne schovat a otužovat se při vstupu do moře, aby to nebyl tak velký šok pro tělo,“ popisuje prevenci Kostka. Nicméně podle mluvčí cestovní agentury Invia Jiřiny Ekrt Jiruškové zdravotní problémy v důsledku vysokých teplot nenarůstají.
40 stupňů u Baltu nebude
To však neznamená, že by Češi volili k dovolené výhradně „teplé“ destinace. Část turistů, byť nevelká, míří například do horských oblastí v Rakousku nebo severním Německu, dokonce i Skandinávie se stává populárnější. Podle Jana Papeže se to týká pěti až sedmi procent turistů. „Absence moře v Česku přispívá k tomu, že právě přímořské destinace patří mezi nejoblíbenější cíle,“ vysvětluje Bezděk.
V posledních letech zažívá rozmach náš severní soused. „V Polsku čeští turisté ocení prostředí, památky nebo vysokou kvalitu služeb a vědí, že u baltského moře 40 stupňů pravděpodobně nebude,“ upozorňuje za Invii Jirušková. Roste zájem také o destinace, které mají v letních měsících spíše jarní teploty, jako například Madeira.
Zvyšuje se zájem o aktivní dovolené v přírodě nebo na horách. „To je trend, který začal probíhat po covidu, který ho nastolil, a zvyšuje se rok od roku. Často si lidé velkou letní dovolenou rozdělí na dvě. Jednu si jedou odpočinout k moři a druhou míří do hor,“ vysvětluje Papež. Češi ale i nadále nejvíce preferují dovolenou pasivní. „Lidé nejčastěji nakupují čtyřhvězdičkové a pětihvězdičkové hotely přímo na pláži s all inclusive,“ říká Kostka.
Přibývá rovněž lidí, kteří kupují dovolenou mimo hlavní turistickou sezonu – tedy v květnu a červnu, nebo naopak v září a říjnu. To podle Jiruškové platí hlavně pro starší lidi, kterým nedělá teplo dobře.
Rodiny jsou samozřejmě často vázány na letní prázdniny, proto spousta Čechů nemá u dovolené na výběr. Podle Jana Papeže by byly nejlepším řešením takzvané „klouzavé prázdniny“, znamenalo by to, že by se letní prázdniny nekonaly v pevném termínu, každý region by je měl jinak, a byly by rozloženy v období od června do září.
Cílem klouzavých prázdnin je rozložit turistickou zátěž a prodloužit letní sezonu. „Bohužel se proti tomu postavily školské odbory, a tím pádem určitá část společnosti nemá šanci vyrazit na dovolenou jindy než v červenci a srpnu,“ říká Papež.
A část českých turistů, kteří nejsou vázáni na školní docházku, cestují během celého roku. „Díky přímým letům do vzdálenějších zemí se destinace jako Thajsko, Dominikánská republika nebo Zanzibar stávají dostupnějšími nejen z hlediska času, ale často i finančně,“ dodává mluvčí Čedoku Klára Divíšková. Jinak vše ostatní zaznělo už z jiných cestovek.