Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Druhého července 2011 jednadvacetiletou slečnu Petru Kvitovou na působivém centrkurtu zprvu svírala nervozita. Ve finále Wimbledonu, slovutném grandslamu, ztratila proti ruské divě Marii Šarapovové hned své úvodní podání. Přitom levácký servis ven z obřího kurtu měl být jednou z hlavních zbraní rodačky z Bílovce. A také že byl.
Rychle zahodila ostych ze životního poprvé. Rozjela famózní představení. Trenér David Kotyza poznal, že přepnula do módu lvice, co si jde pro kořist. O podání se opírala, Šarapovovou agresivně přehrávala ve všech směrech. Výborně returnovala, výměnám udávala tempo. A mač ukončila esem, prvním ve finále. 6:3, 6:4.
V celém turnaji předváděla báječný tenis, v sedmi zápasech ztratila jen dva sety. Slavná nablýskaná trofej nemohla dostat sladší polibek.
Zrodila se šampionka.
Pátého července 2014 už byla ve finále Wimbledonu proti o čtyři roky mladší kanadské hvězdičce Eugenii Bouchardové favoritkou, což je role, která ve sportu, a v mentálně náročném tenise zvlášť, obyčejně jen násobí tlak. Kvitová zase přepnula do módu lvice. Soupeřku na kurtu nemilosrdně vypráskala za 55 minut 6:3, 6:0. To byl fičák! Finále utnula precizním křížným bekhendem.
Malá útěcha i pro krajanky Hlaváčkovou, Záhlavovou-Strýcovou a v semifinále Šafářovou, které Kvitová poslala na cestě za titulem domů. Proti jejím ostrým úhlům ven z kurtu, servisu či returnu byly bezradné, sotva mohly chytit rytmus zápasu.
Prvního července 2025. Kvitová se v pětatřiceti loučí s profesionálním okruhem. Velkolepé a tradiční tenisové oslavy na tuze oblíbeném Wimbledonu se účastní jako hráčka naposledy. Po dvouleté odmlce. Od pořadatelů dostala divokou kartu. „Štěstí. To je jediné slovo, které mohu použít, abych popsala, co pro mě znamená být zase tady ve Wimbledonu. Užívám si každičký moment. Mám odtud ty nejlepší vzpomínky,“ vyznala se.
Proti nasazené desítce Američance Emmě Navarrové už favoritkou nebyla. A v prvním kole prohrála jasně 3:6, 1:6 po 62 minutách.
Když opouštěla kurt, soupeřka i diváci s respektem tleskali Češce vestoje. Hodila si přes rameno bágl s raketami, přes druhé ručník, poslala do ochozů poslední sladký polibek na rozloučenou. Statečně zadržovala slzy a přece se usmívala. Celá ona. Autentická, přirozená. Hotovo, wimbledonská opona se za Petrou Kvitovou zatáhla.
To a two-time #Wimbledon champion, thank you for the memories, @Petra_Kvitova 💚💜 pic.twitter.com/EwIMs1PVMD
— Wimbledon (@Wimbledon) July 1, 2025
Zasloužila by si povedenější odcházení na trávě, kde vyšlapala hlubokou stopu. Ale ono vlastně povedené je, když se na něj podíváte v širším kontextu. Odchází jako spokojená máma, s trenérem a manželem Jiřím Vaňkem se radují z malého Péti. A co všechno dokázala…
V únoru se vrátila k soutěžnímu tenisu po loňském porodu císařským řezem a pouhé sedmiměsíční přestávce. Kdekdo to nechápal, že tak brzy vyráží na šňůru po světě, třebaže comebacky tenisových matek jsou stále častější.
„Co se týče zátěže fyzické po spontánním nekomplikovaném porodu, lze zahájit aktivity po asi šesti týdnech, po porodu operačním za dvanáct týdnů s postupnou zátěží. Při výrazné anaerobní zátěži u vytrvalostních sportovkyň dojde k zástavě laktace utlumením sekrece prolaktinu a také obnova ovulace bude zpožděna,“ popsal Seznam Zprávám proměny v těle sportovkyň gynekolog Jan Vodička.
Kvitové scházel sport, pohyb, přibrala 24 kilo, tak se zase začala hýbat. A proč ne s raketou, že? Od návratu odehrála dosud osm zápasů a vyhrála jediný, na antuce v Římě proti Rumunce Irině-Camelii Beguové. Před Wimbledonem se odhlásila z turnaje v Nottinghamu kvůli zranění pravé kyčle.
Vítězka 31 titulů na okruhu WTA však nemusí nikomu nic dokazovat. Je šampionkou, co zvládá překonávat útrapy. I děsivé.
Kariéru zahájila v roce 2006. Vydrápala se až na druhé místo světového žebříčku. Experti přemítají, že je zřejmě vůbec nejlepší tenistkou, která neusedla na trůn.
V roce 2011 vyhrála Turnaj mistryň, o pět let později vybojovala bronzovou medaili na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Šestkrát triumfovala v týmovém Fed Cupu, dnešním Poháru Billie Jean Kingové.
„Vím prd, ale připadá mi, že v tomto případě máte hezkou kombinaci naplněné, úspěšné a poměrně dlouhé kariéry. Je to typ uzavření kariéry, který je plánovaný. Má naplněný osobní život. Připadá mi to jako pozvolný, nejpřirozenější přechod do sportovního důchodu. I s ohlášeným návratem, který byl pro spoustu lidí s otazníkem. Ale teď to vypadá, že se tak pěkně překlopil do loučení s kariérou a to mi přijde jako hezky udělané, zvládnuté,“ řekl Seznam Zprávám v nedávném rozhovoru sportovní psycholog Michal Šafář, který byl členem týmu Kvitové při triumfu ve Wimbledonu. V All England Clubu nechybí ani letos, pomáhá české jedničce Karolíně Muchové.
A držel palce Petře, ať si vytvoří na jedinečný Wimbledon ještě další milé vzpomínky. Nemusí být vítězné. Ostatně na trofeje na rozdíl od vztahů sedne prach. Lidé z okolí Kvitové na ní nejvíc oceňují její přirozenost, lidskost.
„Jak je Petra hodně přírodní, přirozená, tak to bylo atypické oproti jiným zkušenostem z vrcholového sportu,“ srovnává psycholog Šafář. „Je autentická v projevu i emocích, které mohl někdo navenek považovat za její slabší stránku, že když se necítila dobře, nebyla v pohodě, tak to bylo na první pohled čitelné, ale mně přišlo, že se jí to podařilo dostat do silné stránky, že nevyčerpává energii na to, aby se někde přetvařovala, na něco si hrála. Je taková, jaká je. A to jí potom umožňuje v klíčových momentech fungovat s mnohonásobnou energií proti běžným situacím.“
Stačí si vzpomenout, jak pompézní byl její comeback po děsivém přepadení v jejím prostějovském bytě v roce 2016 a pořezání levé ruky, v níž drží raketu. Ač jí vážně hrozil konec kariéry, za pět měsíců byla na kurtu. A hned druhý turnaj v Birminghamu vyhrála. Dojala celou tenisovou říši, jež české lvici zase tleskala vestoje.
„O tom, že je mimořádně silná, pro mě svědčilo už to, jak je schopná hrát klíčové zápasy, jak její síla rostla s náročností zápasu. Skoro takové zápasy neprohrávala, byla schopná výkon posunout o další level výš,“ vypozoroval Šafář.
Nejen pro odkaz v českém i globálním sportu si Petra Kvitová zaslouží velký respekt.
Poslední turnaj krásné kariéry odehraje na US Open v New Yorku na přelomu srpna a září. Naposledy přepne do módu lvice. Pak tenisu budou chybět její údery levačkou i úsměv.
„Přestože udělat takové rozhodnutí není snadné, je to pro mě šťastná chvíle. Opouštím náš sport s největším úsměvem, stejným úsměvem, který jste u mě mohli vidět na kurtu i mimo něj během celé kariéry,“ oznámila Kvitová a nezapomněla poděkovat za podporu rodině, přátelům i fanouškům. „Tenis mi dal všechno, co mám, a budu navždy tomuto sportu, který miluji, vděčná.“