Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Pnutí v Trikoloře ohledně zatoulaných milionů graduje. Jeden z členů totiž podal trestní oznámení, v němž popisuje podezření na porušení povinnosti při správě cizího majetku. Redakce má dokument, o němž informoval server Odkryto.cz, k dispozici.
Jako potenciální pachatelé jsou v něm uvedeni předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová, ředitel kanceláře Martin Gebauer a volební manažer Dan Štěpánek. Ten je také synem místopředsedy strany Petra Štěpánka. K poškozování strany a porušování povinností mělo docházet především v roce 2024.
„Rozpočtované výdaje nebyly v průběhu roku kryty ani příjmy, ani zůstatky z minulých let. Přestože tato skutečnost musela být odpovědným členům za hospodaření ve straně známá, ti nepodnikli žádné kroky k přizpůsobení výdajů stavu zůstatků na účtu strany a pokračovali v jejich čerpání,“ píše se mimo jiné v dokumentu.
Redakce oslovila předsedkyni Zuzanu Majerovou, aby se k trestnímu oznámení vyjádřila. Telefon ale nezvedla.
Na svém facebookovém profilu nicméně napsala, že údaje v trestním oznámení nesedí. Dokument pak označila za osobní mstu. „Je to čirý nesmysl, osobní msta několika zneuznaných jedinců, jejímž jediným účelem je poškodit Trikoloru a mě osobně před nadcházejícími volbami. Navíc, o žádném TO jsme nebyli vyrozuměni, vycházím pouze z toho, co udavači honem honem utíkali napovídat do médií,“ píše.
Trestní oznámení je dohra pozastavení členství
Seznam Zprávy už v minulosti popsaly, že si členové Trikolory stěžovali na netransparentní poměry ve straně. V průběhu tří let totiž odešlo z transparentního účtu Trikolory asi 15 milionů korun. „Část těch peněz byla legitimně zaslána Soukromníkům a Svobodným po volbách do Poslanecké sněmovny. Zbytek ale nebyl nikdo schopen zkontrolovat,“ popsal někdejší místopředseda a šéf jihomoravské buňky Petr Levíček už koncem března redakci.
Ona zbylá částka měla být ve výši osmi milionů korun, jak vyplývá z trestního oznámení. Na co a kam peníze „odtekly“, ale členové nevědí. K účtu má totiž přístup pouze Majerová, ředitel kanceláře Gebauer a volební manažer Štěpánek – to ostatně dříve potvrdila i sama předsedkyně.
Když se jí v březnu redakce zeptala, jaké věci z provozního účtu platí a kolik samotný provoz Trikolory měsíčně stojí, Majerová prakticky neodpověděla. „Myslím si, že to není informace, která by měla zajímat vás. Ti, kteří peníze posílají, vědí do poslední koruny, kam to šlo,“ řekla.
To ale někteří členové rozporují dodnes. Málokdo se však odváží své pochyby vyslovit na jméno poté, co vedení strany pozastavilo členství někdejšímu předsedovi pražské buňky Václavu Musílkovi i Petru Levíčkovi z Brna. Oba se v očích „šéfů“ provinili tím, že mluvili s redakcí o netransparentním účetnictví, čímž měli údajně poškodit „dobré jméno strany“.
A právě dění kolem pozastavování členství má být i důvodem, proč k podání trestního oznámení došlo, vysvětlil oznamovatel redakci. Zároveň dodal, že s jeho krokem aktivně souhlasilo hned několik členů.
Trestní oznámení nicméně není jedinou dohrou. Levíček totiž redakci potvrdil, že se hodlá proti pozastavení členství bránit právní cestou, stejně jako Musílek. Společně plánují v následujících dnech podat návrh na vydání předběžného opatření.
Čachry kolem Kontrolní komise
V příběhu o rozplétání záhady, za co neparlamentní strana utrácí stovky tisíc měsíčně, hraje drobnou roli i členka Kontrolní komise Stanislava Kubizňáková. Ta se chtěla dobrovolně coby letitá účetní starat o dobré hospodaření strany. Když se ale domáhala, aby se Kontrolní komise – orgán, který si Trikolora pro tento účel sama zřídila – scházela, nestalo se tak.
Dnes už „pozastavený“ Levíček s ní proto podal podnět Rozhodčí komisi, dalšímu orgánu Trikolory, který konstatoval nečinnost Kontrolní komise a uložil jí, aby se sešla. Když poté Kubizňáková navrhla, aby se Kontrolní komise zabývala vnitřním hospodařením strany, návrh neprošel.
Právě na tuto skutečnost poukazuje i trestní oznámení. „Ani výslovná výzva Rozhodčí komise Trikolory tak nebyla dostačující pro zajištění reálného fungování Kontrolní komise v souladu se stanovami,“ píše se v dokumentu.
Kubizňáková už dříve popsala, že úkolem Kontrolní komise je také provádět rozpočtová opatření. Což by ale pravděpodobně znamenalo, že vedení strany přijde o peníze, alespoň na základě informací z trestního oznámení.
V dokumentu totiž stojí, že v roce 2024 putovaly na náklady Trikolory necelé dva miliony korun. S dodatkem, že šlo o odměny pro čtyři osoby. Že si měla předsedkyně strany Majerová vyplácet nadstandardní částky, redakci ostatně popsaly i některé zdroje blízké předsednictvu. „Pokud Trikolora komukoli vyplácela nějaké peníze, vždy to bylo za práci, se souhlasem celého předsednictva a v souladu se schváleným rozpočtem. To se týká i mě osobně,“ popisuje Majerová ve svém facebookovém příspěvku, jak probíhalo vyplácení odměn.

Úryvek z trestního oznámení o výdajích Trikolory v problematickém roce. Dokument má redakce k dispozici.
Straně pak zbylo necelých šest set tisíc. „Což je velmi zásadní a hrubý nepoměr,“ píše se dále v dokumentu. Trikolora nicméně „vnitřní audit“ plánuje, i když jinak, než by si někteří členové přáli. Začátkem týdne si totiž předsednictvo odhlasovalo vznik nové – paralelní – Kontrolní komise, která se má zabývat právě pohyby mezi transparentním a provozním účtem.
Zdroje obeznámené s touto skutečností, které si ale z obav o své členství nepřály být jmenovány, pak popsaly, že čas na „vyšetření“ věci mají zhruba do podzimu. Členy oné „paralelky“ pak mají být tři krajští předsedové. Konkrétně jde o Pavla Hroudu z Plzně, Štěpána Tampíra z Českých Budějovic a Davida Nepimacha ze Zlína.
Redakce se snažila členy nové Kontrolní komise kontaktovat, dva ale odmítli situaci komentovat s tím, že jsou zaneprázdněni. Třetí z nich telefon nezvedl.
Komise fungovala správně, reaguje Majerová
Co se kontroly účetnictví týče, podle Majerové Kontrolní komise pracovala přesně v rozsahu, který jí ukládají stanovy a statut komise schválený předsednictvem strany. S tím ale nesouhlasí členka původní Kontrolní komise Kubizňáková. Podle ní se orgán sice občas scházel, od začátku roku 2024 až do dnešního dne ale nedošlo k vnitřní kontrole financování.
☝️Moje odpovědi na otázky redaktorky iDNES Kateřiny Vaníčkové… ⁉️Jak vnímáte, že bylo podáno trestní oznámení ohledně...
Posted by Zuzana Majerová on Tuesday, July 1, 2025
K zákonným auditům, na které se Majerová odvolává, pak Kubizňáková jako účetní metodička už v minulosti připomněla, že audity prováděné externí firmou nepřinášejí odpovědi na otázky ohledně vnitřního hospodaření strany.
„Pokud jsou výdaje, laicky řečeno, ve správných kolonkách, správně zaúčtovány a splňují všechny náležitosti, auditora hospodaření nezajímá. Stanovy říkají, že předsednictvo má na základě informací Kontrolní komise dělat rozpočtová opatření. K tomu nikdy nedošlo,“ dodala. Vedle toho také popsala, že předseda Kontrolní komise Roman Papež „blokoval“ její svolání.

Oznamovatel navrhuje, aby si orgány činné v trestním řízení vyžádaly přístup k provoznímu účtu strany, ke kterému se dostane pouze vedení strany.
I když si Majerová stojí za tím, že Trikolora postupuje přesně dle zákona, Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí měl v minulosti výhrady. Loni například konstatoval, že Trikolora v roce 2022 v několika ohledech postupovala v rozporu se zákonem. Problematické mimo jiné bylo, že strana jasně nedefinovala, jakým osobám vyplácí mzdy. Pokuta měla tehdy být v řádu desítek tisíc, jak redakci popsal jeden ze zdrojů obeznámených s tehdejšími poměry ve straně.
Majerová se zároveň ve svém facebookovém příspěvku snaží vysvětlit, za co strana peníze utrácela. „Za úplně stejné věci, jako je utrácí kterákoli jiná politická strana. O peníze za volby 2021 jsme se podělili se Svobodnými, Soukromníky a Manifestem (celkem 4,8 mil. Kč), doplatili jsme provizi marketingové agentuře (1,7 mil. Kč) a zbytek šel na běžný provoz: volební kampaně, kancelář, odměny za práci, telekomunikace, organizaci sněmů, dopravu, reklamu,“ stojí v příspěvku.
Pokud byly ale peníze vynaloženy na volební kampaně – jak ostatně Majerová popsala redakci už v březnu –, měly podle zákona odcházet z účtu volebního, jak ukládá zákon.