Hlavní obsah

Boj v Trikoloře vrcholí. Kdo se moc ptá, tomu šéfové pozastaví členství

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

„Paní předsedkyně a pan Štěpánek jako první místopředseda nejsou schopni unést kritické názory,“ popisuje jeden z pozastavených členů.

Někdejší místopředseda Trikolory Petr Levíček chtěl vědět, kam putují peníze z provozního účtu. Místo odpovědi se ale nejen on dočkal pozastavení členství. Podle předsedkyně šlo o reakci na dlouhodobé spory a výhružky.

Článek

Současné dění v politickém hnutí Trikolora popisuje část členů jako vyvrcholení vnitrostranické války. „Vedení hlásá svobodu slova, ale v momentě, kdy jde v Trikoloře někdo proti hlavnímu myšlenkovému proudu, tak to končí jako v případě pana Musílka a mě,“ říká dnes už bývalý místopředseda strany Petr Levíček.

Před dvěma měsíci vznesl společně s dalšími členy otázky ohledně hospodaření strany. Pochyby o nakládání s penězi tenkrát popsal i někdejší předseda pražské organizace Václav Musílek. Oba upozorňovali na to, že předsednictvo – kromě předsedkyně a 1. místopředsedy – neví, kam za poslední tři roky zmizelo 15 milionů korun, které měla Trikolora na transparentním účtu.

Kam Majerová posílá stovky tisíc?

„Část těch peněz byla legitimně zaslána SoukromníkůmSvobodným po volbách do Poslanecké sněmovny. Zbytek ale nebyl nikdo schopen zkontrolovat, a když se zeptáme, paní předsedkyně mlčí,“ popsal už v březnu Levíček. Dodal, že ani jako místopředseda a předseda krajské organizace neměl k provoznímu účtu přístup a tedy neví, kam předsedkyně Zuzana Majerová podle něj měsíčně zasílala stovky tisíc.

Místo toho, aby Levíček mohl do provozního účtu nahlédnout, mají teď společně s Musílkem pozastavené členství. Podle grémia se totiž oba provinili tím, že poškodili „dobré jméno strany“, když své obavy ohledně netransparentního hospodaření popsali veřejně pro Seznam Zprávy, což vyplývá z dokumentů, které redakce dostala k nahlédnutí.

Musílek s odůvodněním pozastavení členství nesouhlasí. „Já jsem nic nepoškodil, vnímám to spíš jako pomstu. Paní předsedkyně a pan Štěpánek jako první místopředseda nejsou totiž absolutně schopni unést kritické názory,“ říká. Vedle toho dodává, že kvůli svým – ne vždy podporujícím – názorům již dva roky čelí ze strany předsedkyně urážkám a osobním útokům.

Že jsou vztahy mezi Musílkem, Levíčkem a předsedkyní dlouhodobě vyhrocené pak popisuje i Majerová. Podle ní jde o vření před volbami a snahu převzít stranu. „Já jsem opravdu hodně trpělivý člověk. Ale dva roky se mi okopávají kotníky a aby mi někdo vyhrožoval, že mě zničí, a vymýšlel si, že nám nesedí účetnictví, to prostě nemůžu dopustit,“ říká předsedkyně s tím, že pokud měl někdo s jejím vedením problém, měl proti ní kandidovat.

O to se na posledním sněmu pokoušel právě Musílek, svou kandidaturu nakonec stáhl. Chtěl prý, aby hlavně veřejně zazněla kritika vedení, které podle něj v posledních pěti letech nepředvádí dobré výsledky.

A jelikož krajští předsedové nemají přístup k členské základně a nemohou s ní tak komunikovat, sněm mu přišel jako dobrá platforma. Zároveň ale tušil, že nemá mnoho šancí na zvolení. „Na rozdíl od paní předsedkyně mě neplatí strana, mám své povolání, kterému se musím věnovat, a neměl jsem tak čas objíždět všechny krajské organizace jako ona,“ popisuje, proč kandidaturu nakonec stáhl.

Vnitřní kontrola hospodaření neprošla

Když se před dvěma měsíci na popud Levíčka hlasovalo o tom, že by Kontrolní komise měla vnitřní kontrolu udělat, návrh třemi hlasy neprošel. „Byla nám zpřístupněna závěrka, což je výkaz zisků a ztrát a rozvaha. Ale tam jsou jen hromadná čísla. Finanční a hospodářská kontrola vyžaduje přístup k prvotním dokladům, bankovním výpisům, inventurám účtu a tak dále, jinak ji nelze provést,“ vysvětluje redakci účetní metodička a členka Trikolory Stanislava Kubizňáková.

Jelikož je i členkou Kontrolní komise, redakce ji už v minulosti oslovila, zda by se mohla k hospodaření hnutí vyjádřit. Rozhovor dvakrát odmítla s tím, že nechce o vnitřních záležitostech Trikolory mluvit do médií. Obávala se, že by její výpověď mohla poškodit stranu. Dnes ale mluví otevřeně, protože nesouhlasí s tím, jaký směr celá kauza nabrala.

Jak přiznává, důvodem Levíčkovy iniciativy byla ona sama. Jakožto účetní má prý ve věcech ráda pořádek, a protože má s oborem letité zkušenosti, chtěla straně pomoci. Zároveň neočekávala žádné potíže. „Nečinnost Kontrolní komise jsem původně přikládala pouze tomu, že většina aktivních lidí je velmi zaneprázdněná,“ říká. Postupem času ale zjistila, že zájem o kontrolu hospodaření má prakticky jenom ona.

„Jak máme před volbami slibovat slušné a morální jednání, pokud se tak nechová naše vedení k poctivým a pracovitým členům.“
Stanislava Kubizňáková, členka Kontrolní komise Trikolory

Někteří členové popisují, že námitky o nečinnosti Kontrolní komise nebyly namístě, protože se vnitrostranický orgán scházel online. Kubizňáková nicméně popisuje, že i když ke schůzkám docházelo, od začátku roku 2024 až do dnešního dne nedošlo k vnitřní kontrole financování.

Trest za dotěrné otázky?

„Když pan Papež blokoval svolání komise a provedení finanční a hospodářské kontroly, obrátila jsem se na všechny místopředsedy i vedení strany. Bohužel, jediný člověk, který se mi snažil pomoci, byl pan Levíček. Pozastavení členství místopředsedy pana Levíčka vnímám jako trest za jeho snahu mi pomoct zajistit provedení kontroly,“ vysvětluje, proč změnila názor a rozhodla se o vnitřních poměrech mluvit.

Předsedkyně Majerová se obecně odvolává na zákonem povinné audity s tím, že účetnictví strany je v pořádku. Podle některých stávajících členů je ale přezkoumání financování a hospodaření externí firmou nedostatečné, což ostatně popisuje i Kubizňáková.

„Pokud jsou výdaje, laicky řečeno, ve správných kolonkách, správně zaúčtovány a splňují všechny náležitosti, auditora hospodaření nezajímá. Kontrolu přitom musí umět dělat každá hospodyně doma, aby se jí nestalo, že týden před výplatou nemá peníze. Stanovy říkají, že předsednictvo má na základě informací kontrolní komise dělat rozpočtová opatření. K tomu nikdy nedošlo,“ dodává.

Současný postup strany se jí navíc jeví jako zvláštní a morálně nepřijatelný. „Jak máme před volbami slibovat slušné a morální jednání, pokud se tak nechová naše vedení k poctivým a pracovitým členům,“ ptá se.

Interní záležitosti veřejně neřeší

Sama Majerová už v minulosti Seznam Zprávám úbytek peněz vysvětlovala volebními roky. Na otázku, jaké konkrétní položky z provozního účtu platí a kolik samotný provoz Trikolory měsíčně stojí, ale prakticky neodpověděla.

„Myslím si, že to není informace, která by měla zajímat vás. Ti, kteří peníze posílají, vědí do poslední koruny, kam to šlo,“ řekla v březnu.

Nyní, dva měsíce poté tvrdí, že proběhl další audit a strana nemá žádné problémy. Na otázku, zda nechala zájemce nahlédnout do provozního účtu říká, že jde o interní záležitost, která se v médiích neprezentuje.

Co se otazníků kolem odteklých milionů týče, v návrhu na pozastavení členství obou bývalých předsedů stojí, že se oběma dostalo „obšírné odpovědi“. Levíček nicméně dodává, že viděl pouze příspěvek volebního manažera Dana Štěpánka ve stranickém fóru na Facebooku, nikoliv účty.

Podle některých členů Trikolory není současný postup předsednictva šťastný. Už jen proto, že dvě krajské organizace přišly pár měsíců před volbami o šéfy. Někteří se také obávají, jak se „nešťastná“ kauza promítne na vztazích s hnutím SPD a dalšími partnery, jako je hnutí PRO nebo Svobodní.

Volby do Poslanecké sněmovny 2025

Česko si zvolí novou vládu. Parlamentní volby proběhnou v pátek 3. a v sobotu 4. října 2025. Současná vláda Petra Fialy je v úřadu od roku 2021, výsledky voleb těsně ovládla koalice Spolu. Volební účast tehdy překročila 60% hranici.

Výběr stran a hnutí: SpoluANOPirátiSOCDEMStačilo!Motoristé soběSPDGENGeneracePřísahaSen 21 • STANSvobodní

Doporučované