Článek
Jaroslav Čermák bojoval v první světové válce na rakousko-uherské straně a po svém zajetí přešel ke státům Dohody, stal se srbským, italským a francouzským legionářem. Začátek jeho příběhu odpovídá osudu člověka, který se stane jednou z nadějí první republiky.
„V roce 1919 se vrátil do vlasti a byl vyznamenán vojenskými vyznamenáními,“ říká v Krutém století historik Jiří Padevět.
Čermák pak v pražských Záběhlicích provozoval továrnu na lepenkové a kovové součástky. Ta byla tak úspěšná, že se s ní na konci 30. let, kdy Československo už bylo ohroženo německým nacistickým režimem, počítalo jako s dodavatelem pro armádu. Dokonce kvůli tomu byla prověřena celá Čermákova rodina a prvorepublikové orgány konstatovaly, že je takzvaně „státně spolehlivá“. Pak ovšem přišel 15. březen 1939.
Kruté století
Jednotlivé díly seriálu Kruté století přibližují osoby, místa a události, které se staly během dvacátého století a zasáhly do chodu dějin i osudu jednotlivců. Série se věnuje zločinům komunismu i nacismu, hrdinům i zrádcům, ale také obyčejným lidem, kteří se v rozhodujících chvílích postavili na správnou stranu.
Kruté století volně navazuje na dokumentární cykly Krvavá léta a Temná doba a jeho těžištěm jsou události, které se odehrály v letech 1938 až 1956, ale mají přesah do celého dvacátého století.
Okupace se stala v životě mnoha lidí zlomem, který znamenal, že se dramaticky mění jejich osud. Začali proti nacistům nějakým způsobem bojovat. Ne tak Jaroslav Čermák: on se totiž stal fašistou a takzvaným „vlajkařem“, tedy členem české krajině nacionalistické organizace Vlajka.
„Protože byl dobře finančně zajištěný, Vlajku velmi významně sponzoroval,“ připomíná Jiří Padevět.
V červenci roku 1939 Jaroslav Čermák zorganizoval pravděpodobně největší vlajkařský útok na Židy během existence Protektorátu. S dalšími členy podnikli agresivní výpravu do Dobříše, kde se pokusili vypálit synagogu, ale nesehnali dost hořlavin. V roce 1940 byl iniciátorem útoku Vlajky na budovu Národního souručenství, jediné povolené nenacistické politické strany. Ke konci války ještě stihl vstoupit do dvou kolaborantských organizací.
Hned po válce se československé bezpečnostní orgány začaly o Čermáka zajímat. Ten podle tvrzení rodiny odjel do Brazílie, nebylo to nepravděpodobné, na takovou cestu by z dob první republiky mohl mít peněz dost. Ukázalo se ovšem, že to není pravda: Jaroslav Čermák byl zatčen v září 1945 a už v červnu následujícího roku v Praze popraven na Pankráci.
Celý jeho příběh se dozvíte ve videu v úvodu článku.
Post Bellum, z. ú.
Seriál Kruté století připravuje organizace Post Bellum, z. ú. Od roku 2001 její členové natáčí a vypráví příběhy 20. století. V archivu Paměť národa naleznete svědectví válečných veteránů, vězňů nacismu a komunismu, disidentů, ale například i agentů StB.
Dále připravují pro žáky a studenty vzdělávací programy, tvoří pořad Příběhy 20. století, pořádají výstavy a vydávají knihy. Pomoc pak nabízejí starým lidem i těm, kteří dnes bojují za svoji svobodu. Staňte se členy Klubu přátel Paměti národa!