Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V oblasti práva a spravedlnosti splnila vláda v uplynulém volebním období řadu bodů ze svého programového prohlášení. Ministerstvo spravedlnosti prosadilo novelu zákona o státním zastupitelství nebo zákon o ochraně oznamovatelů.
Dílčí reforma trestního práva či rozvodová novela čekají na podpis prezidenta, předložení nového trestního řádu bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) vzdal.
Transparency International (TI) kritizuje to, že významné protikorupční zákony prošly v osekané podobě. Premiér Petr Fiala (ODS) navíc podle organizace udělal chybu, když nad Blažkem roky držel ochrannou ruku.
Ředitel české pobočky TI David Kotora míní, že změnám u státních zástupců, ochrany oznamovatelů či regulace lobbingu se Fialova vláda nevěnovala díky vlastním snahám a vizím, ale kvůli setrvalému mezinárodnímu tlaku Evropské komise či Skupiny států proti korupci (GRECO).
„Jakmile se nejedná o hrozbu milionových pokut ze strany Evropské komise či o rizika, že Česko nebude moci čerpat další miliardové prostředky z evropských rozpočtů prostřednictvím Národního plánu obnovy, tak politici nemají jednoduše snahu omezovat korupci,“ odpověděl Kotora na dotaz ČTK. Jako příklad zmínil to, že proti zákonu o lobbování paradoxně vystupoval i Blažek, jehož úřad zákon předložil.
Že se Blažkovi podařilo dojednat dlouhodobě diskutovanou novelu zákona o státním zastupitelství, TI přivítala. Právní úprava, která stanovila délku funkčního období státních zástupců a důvody pro odvolání nejvyššího státního zástupce vládou, podle Kotory částečně zacelila dlouholeté mezery a posílila nezávislost justice v Česku. Označil ji za velký politický kompromis.
TI kvitovala i to, že se konečně podařilo uzákonit ochranu oznamovatelů. „I tomuto zákonu se ovšem nevyhnula snaha o vykostění ze strany českých zákonodárců. Nejsou tak například chráněny anonymní podněty, které v praxi tvoří významnou část oznámení,“ podotkl Kotora.
Novela trestního zákoníku
Blažek ve Sněmovně dokázal vyjednat podporu i novele trestního zákoníku, která rozšiřuje ukládání peněžitého trestu, částečně dekriminalizuje některé trestné činy nebo uvolňuje pravidla pro pěstování a držení konopí.
Součástí změn je i takzvaný dětský certifikát, který má sexuálním zločincům a dalším násilníkům zamezit v práci s dětmi. Vláda v programu slibovala také dokončení nového trestního řádu, Blažek ale od tohoto plánu ustoupil poté, co návrh expertní komise odmítly ústavněprávní výbory Sněmovny i Senátu. Dílčí změny tak přičlenil k trestněprávní reformě.
Parlamentem prošla také novela občanského zákoníku, která má od příštího roku zajistit zjednodušení a zrychlení rozvodů i úpravy péče o děti a stanoví rodičům povinnost zajistit dětem výchovu bez tělesného trestání a duševního strádání.
Zákonodárci schválili i tzv. lex Anička, který zvyšuje a rozšiřuje peněžitou pomoc obětem trestných činů a přidává peníze pro nevládní organizace, které s oběťmi pracují. Schválení se dočkalo i zmírnění pravidel pro soudní znalce, které má zabránit jejich odchodům, nebo jednorázové odškodnění lidí, jimž komunistické soudy uložily z politických důvodů tzv. ochranný dohled.
Redefinice znásilnění, zkrácení délky oddlužení
Už dříve Blažek provedl legislativním procesem omezení činnosti laických soudních přísedících, návrat k dvoustupňovým kárným řízením se soudci, státními zástupci a exekutory, zavedení hromadných spotřebitelských žalob, zkrácení délky oddlužení z pěti let na tři či redefinici znásilnění, která nahradila koncept silou vynuceného pohlavního styku konceptem pohlavního styku nesouhlasného. Zvýšil také odměny advokátům, notářům či znalcům. Probační a mediační službě se za Blažkova působení podařilo spustit nový elektronický monitoring domácích vězňů.
Kritice Blažek čelil mimo jiné za setkání s proruským lobbistou Martinem Nejedlým nebo za údajné vyřizování účtů s oznamovatelem protiprávního jednání na ministerstvu. Za Nejedlého mu Fiala udělil žlutou kartu.
Ministr nakonec rezignoval letos v červnu poté, co pro stát přijal miliardový bitcoinový dar od odsouzeného obchodníka s drogami. Ve funkci ho nahradila místopředsedkyně ODS Eva Decroix, bitcoinovou kauzu prověřuje policie a vláda kvůli aféře čelila pokusu o vyslovení nedůvěry.
Kotora zkritizoval to, že si Blažek po odstoupení ponechal poslanecký mandát krytý imunitou. „Toto nedostatečné vyvození politické odpovědnosti je ukázkou chybějící sebereflexe a nízké politické integrity. U Pavla Blažka je vše umocněno tím, že se nejednalo o jeho první vážnou kauzu,“ zdůraznil.
„Premiér Petr Fiala nad ministrem spravedlnosti roky držel ochrannou ruku a bagatelizoval, co jindy u svých politických soupeřů ostře kritizoval, což se i přes četná varování, mimo jiné od Transparency International, ukázalo jako chyba,“ doplnil.