Článek
Poslanec ANO a majitel soukromé školy Sion v Hradci Králové Denis Doksanský nabízel studium za snížené školné. Před maturitou pak na studentech škola vymáhala doplatky za desítky tisíc. Na věc jako první upozornil server Forum24.
Do podobné situace se dostala i bývalá studentka Tereza. „V době maturit přišla při slohovkách paní ředitelka a řekla nám, že se máme dostavit. Tak jsme se dostavili a bylo nám řečeno, že ve škole už nestudujeme a máme podepsat nějaký papír,“ popsala pro Deník N.
Poté, co Terezini rodiče nezaplatili požadovanou částku, údajně Doksanský před celou třídou prohlásil, že jsou „hloupí a dlužníci“. Zkušenost, kdy dítě dostalo rozhodnutí o přerušení studia v den maturit, vylíčili také další rodiče. Případů zpětného vymáhání plné ceny školného zaznamenal Deník N více než deset.
Plné školné na Sionu činilo 39 tisíc ročně, Doksanský však některým rodičům nabízel studium za nižší částku. Například matka, kterou Deník N označuje jako Ninu T., ročně platila 22 tisíc korun, později zvýšené na 25 tisíc. O částce se matka opakovaně ujišťovala a škola jí její výši několikrát potvrdila. Když její dcera studovala maturitní ročník, přišla zpráva, že mají doplatit 76 tisíc korun.
Část zasažených, po kterých Sion také žádal doplacení, se obrátila na Českou školní inspekci. Ta rozhodla, že škola pochybila a studenti mají být k maturitě připuštěni. Spor se dostal také do občanskoprávních řízení, z nichž podle advokáta některých rodičů škola Sion ani jedno nevyhrála.
Doksanský pochybení odmítá. Tvrdí, že chyba byla na straně rodičů, kteří si nehlídali své povinnosti. Popírá také, že by se studenti informaci dozvěděli až před maturitními zkouškami, zprávu o nedoplatcích prý dostali již na na začátku posledního ročníku.
Doksanský připouští, že zmíněné soudy prohrál. Podle něj to však nebylo kvůli tomu, že škola neměla fakta o neplacení školného doložená. „Soudy rozhodly v duchu, že pokud je sleva nabídnuta obecně, má být pro všechny. To byl ten problém,“ uvedl pro Deník N.
Závazky si rodiče podle Doksanského měli hlídat v systému EduPage, rodiny však uvádí, že se v něm dlužné částky opakovaně lišily. Tvrdí také, že je Doksanský upozornil, ať se systémem neřídí kvůli jeho nespolehlivosti.
Výrazně se liší také částky, které měli jednotliví studenti doplatit. Tereza měla uhradit 30 tisíc, Nina T. 76 tisíc. Po studentce Kateřině K. škola žádala téměř sto tisíc korun. Další tři studenti zmínili doplatky v řádech jednotek tisíc. Většina rodin částky zaplatit odmítla.
Účelové vymáhání dluhů Doksanský popírá. Tvrdí také, že kvůli podobným případům přestal snížené školné pro znevýhodněné rodiny nabízet. „Kdybyste ty rodiče viděla, to se člověk bál, aby vás nepokousali, když to řeknu obecně,“ vysvětlil, proč již slevy nenabízí.
Nina T. na rozdíl od jiných rodičů žádanou částku zaplatila, o nedoplatek se se školou následně soudila. Soud v první instanci Sionu nařídil vrátit 36 tisíc korun, tedy necelou polovinu zaplacené částky. Po odvolání k soudu vyšší instance bylo matce doplaceno dalších 11 700 korun. Jejím případem se na konci roku začal zabývat Ústavní soud.













