Hlavní obsah

Je to vyjednávání, vysvětloval Macinka SMS zprávy prezidentovu poradci

Přímý přenos tiskové konference Petra Macinky.Video: ČTK

aktualizováno •

Seznam Zprávy živě přenášejí tiskovou konferenci ministra zahraničí Petra Macinky. Prezident Petr Pavel Macinku po poledni obvinil, že se jej pokusil vydírat prostřednictvím SMS zpráv.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ministr zahraničí Petr Macinka na tiskové konferenci řekl, že své zprávy poradci prezidenta nevnímá jako vydírání. „Je to vyjednávání, snaha ovlivnit něčí postoj v politice je podstatou každého politického vyjednávání. Bylo to tak vždy. Pan prezident je také politik pár let a možná to taky zjistí,“ uvedl Macinka.

„Nezlobím se na pana Koláře, přítele po boku pana prezidenta, za to, že zveřejnil konverzaci, kterou jsem si s ním psal. Já jsem si s ním psal s vědomím, že k tomuto kroku může dojít. Mně to nevadí,“ řekl Macinka.

Zároveň řekl, že generálnímu tajemníkovi NATO Marku Rutteovi oznámí, že prezident Pavel by neměl v červenci vést českou delegaci na summitu NATO. Místo něj by to měl dělat premiér Andrej Babiš. Svůj krok vysvětluje tím, že se prezident podle něj nepohybuje v rámcích ústavy, protože odmítá jmenovat Filipa Turka ministrem životního prostředí.

Na tiskové konferenci zopakoval, že kompetenční žalobu na prezidenta stále podávat nechce. „Já jsem konzervativní člověk. Pokud má někdo měnit ústavní rámec, má to být parlament, nikoliv Ústavní soud,“ vysvětlil.

Macinka prezidentovu spolupracovníkovi Petru Kolářovi v noci na úterý poslal několik zpráv. „Stojím před nevratným rozhodnutím, jak dál s panem prezidentem. Myslím, že by to měl vědět. Může získat klid, když já budu mít Turka na MŽP. Pokud ale ne, spálím mosty způsobem, který vejde do učebnic politologie jako extrémní případ kohabitace,“ napsal mimo jiného Macinka.

„Považuji slova ministra zahraničních věcí v textových zprávách za pokus o vydírání. To pokládám za nepřípustné a v našich demokratických podmínkách za naprosto neakceptovatelné,“ řekl prezident Petr Pavel.

Macinka v textových zprávách také zmínil, že jediný důvod, proč Ukrajina nedostane letouny L-159, je, že o tom Pavel neuváženě mluvil do médií. „Tím, co udělal, podle mého názoru výrazně snížil pravděpodobnost, že by Ukrajina ty letouny mohla dostat,“ uvedl dnes ministr na briefingu. Prezidentovi vytkl, že téma komentoval do médií místo diskuse s vládou za zavřenými dveřmi.

Doporučované