Článek
Česká investiční skupina APS rozšiřuje své působení do západní Evropy. Ve Španělsku koupila 145 převážně bytových a menších komerčních nemovitostí v celkové hodnotě přibližně 25 milionů eur, tedy asi 625 milionů korun.
Na první pohled jde o běžný nákup realit. Ve skutečnosti je však byznys firmy jiný než u developerů nebo pronajímatelů bytů. APS se zaměřuje na aktiva, která jsou nějakým způsobem problematická. Typicky jde o případy, kdy majitel přestal splácet úvěr, nemovitost má nevyřešené vlastnické vztahy, je zatížena právními problémy nebo ji někdo užívá neoprávněně.
Pro banku nebo investiční fond bývá jednodušší takový balík nemovitostí prodat se slevou, než jednotlivé případy roky řešit. A právě tady vstupuje APS.
Nemovitosti koupí levněji, právně je vyřeší, stabilizuje jejich stav a následně je prodá dál. Zisk vzniká z rozdílu mezi nákupní cenou a cenou, za kterou se je podaří po vyřešení prodat.
Proč je koupila levněji
Každá nemovitost v aktuálním španělském balíku je podle vedení firmy posuzována samostatně a cena odráží míru problémů, které je potřeba vyřešit.
„Pořizovací ceny se v tomto portfoliu pohybovaly zhruba mezi 40 až 80 procenty jejich tržní hodnoty, podle právního stavu a míry provozních komplikací,“ uvedl šéf investiční větve v APS Petr Kohout.
Balík nemovitostí APS koupila od mezinárodní finanční instituce, jejíž jméno firma nezveřejnila. Prodávající vystupoval jako jediný vlastník celého portfolia. „U takových transakcí jde typicky o strategické rozhodnutí prodávající strany, která vyprodává aktiva na konci životnosti fondu,“ dodává Petr Kohout.
Co se s nemovitostmi stane
Nově získané nemovitosti jsou rozmístěné napříč Španělskem. APS je nechce dlouhodobě držet ani přestavovat. „Nejde o dlouhodobé držení ani development. Cílem je postupné právní a provozní dořešení jednotlivých případů a následný prodej nemovitostí na volném trhu,“ uvedl Kohout.
Ve Španělsku je citlivým tématem například nelegální obsazování cizích nemovitostí. I to byl podle firmy jeden z důvodů, proč se část portfolia dostala do prodeje. „Situace řešíme právní cestou a snahou o dohodu, která může zahrnovat i pomoc s nalezením náhradního bydlení,“ doplnil Petr Kohout.
Proč právě Španělsko
Podle zakladatele skupiny Martina Machoně sledovala firma španělský trh zhruba dva roky. „Tamní trh je velmi aktivní, s objemem nesplácených úvěrů mezi 20 až 30 miliardami eur, a zároveň nabízí transparentní a efektivní právní prostředí,“ uvedl.
APS vznikla v roce 2004 v Praze. Dnes působí v 16 zemích, především ve střední a jihovýchodní Evropě, a spravuje portfolia v nominální hodnotě přes 12 miliard eur.
Zakladatel firmy Martin Machoň v minulosti podnikal také mimo oblast financí. Koupil například rumunský fotbalový klub Rapid Bukurešť, který se tehdy potýkal s finančními problémy. Klub stabilizoval a po návratu do nejvyšší soutěže jej v roce 2022 prodal.















