Hlavní obsah

V Českém Švýcarsku pokračuje pátý den likvidace požáru, hasí se jen ze země

Foto: René Volfík, Seznam Zprávy

Pátý den likvidace zasahují hasiči už jen ze země.

aktualizováno •

Hasičům v Českém Švýcarsku pomohl noční déšť. Zbývá uhasit ještě čtyři a půl hektaru.

Článek

V národním parku České Švýcarsko pátým dnem pokračuje hašení požáru v okolí Chřibské. Od středy zasahují hasiči už jen ze země. V terénu se jich dopoledne bude pohybovat ještě kolem 370, odpoledne se možná počet sníží. V noci nad územím pršelo. Uhasit zbývá zhruba čtyři a půl hektaru. Středečním hlavním cílem je dokončit dohašovací a likvidační práce v maximálním možném rozsahu ještě před dalším očekávaným deštěm, uvedli hasiči na síti X.

Les vzplál mezi Rynarticemi a Dolní Chřibskou v sobotu odpoledne. Rozšířil se na více než 100 hektarů. Na místě bylo v jednu chvíli přes 540 hasičů a osm vrtulníků. Letecké hašení skončilo v úterý. „Noc byla klidná i díky tomu, že pršelo. Drony nad územím prolétly večer a ráno. Teď už neprší, je pod mrakem,“ popsal mluvčí krajských hasičů Tomáš Kalvoda. V horku se zkraje zásahu přehřál jeden hasič, který je jediným zraněným.

Noční déšť podle hasičů výrazně pomohl stabilizaci situace na požářišti a usnadnil práci zejména v komplikovaných úsecích v okolí skal. Významný podíl na zvládnutí požáru mělo i úterní intenzivní nasazení vrtulníků. Celý prostor musí hasiči ještě důkladně překontrolovat. Na místě mají 117 kusů techniky.

Český hydrometeorologický ústav předpovídá pro oblast déšť ve středu odpoledne nebo spíš navečer. V noci z úterka na středu spadlo podle údajů ze stanice Tokáň, která je nedaleko požářiště, 8,2 litru vody na metr čtvereční. „Dnes by se mohla nad územím vyskytnout i bouřka nebo intenzivnější srážky,“ uvedl Jan Hrubý z ústecké pobočky hydrometeorologického ústavu. Pohyb v terénu po dešti je pro hasiče náročnější a nebezpečnější s ohledem na kluzký povrch.

Z letiště nad Chřibskou se hasiči přiblíží do města. Majitel plochy tak bude moci začít se sčítáním škod po nájezdu těžkých cisteren a přistávání velkých letadel. Letiště je totiž určené pouze pro lehká sportovní a rekreační letadla. Škody vznikly také městu, soukromníkům a národnímu parku. Oheň pohltil vysazené stromky i jejich oplocení a zásah poničil turistické cesty. Některé zůstávají zavřené stejně jako silnice v okolí Chřibské.

Policie bude pokračovat s vyšetřováním příčin požáru. Mluvčí Správy národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov v pondělí řekl, že lze vyloučit přirozené příčiny vzniku požáru, protože bouřka v oblasti nebyla. Za požárem podle něj stojí člověk stejně jako v případě největšího požáru v Česku, který zasáhl oblast v okolí Hřenska před čtyřmi lety.

Na Děčínsku hoří v podobně náročném terénu jako při rozsáhlém požáru v roce 2022, který hasiči likvidovali tři týdny. Tehdy ale požár zasáhl desetkrát větší území.

Doporučované