Článek
Podle Moskvou dosazeného šéfa Krymu Sergeje Aksjonova úřady zavedly omezení v prodeji nejběžněji používaného benzinu a lidé potřebují k nákupu kupony. V Sevastopolu se tvoří u čerpacích stanic dlouhé fronty, informuje agentura Reuters, která na místě natáčela s nespokojenými Rusy.
„Už dva dny nemůžu natankovat,“ řekla agentuře místní obyvatelka Oksana Senčenková. Podle bývalého ukrajinského poslance Olega Carjova, kterého agentura Reuters označuje za proruského, jsou důvodem ukrajinské dronové útoky na kamiony s palivem na silnici spojující Krym s Ruskem.
Rusové ji nedávno triumfálně nazvali Novorosija, což je ruský název pro jihovýchod Ukrajiny a má znamenat, že tento region patří Moskvě. Zároveň ruská média uváděla, že každý, kdo jede na dovolenou na Krym, ji může bez obav využít.
Zhruba začátkem letošního května se situace dramaticky změnila. Ukrajinské drony jeden za druhým útočí na armádní konvoje, cisterny a nákladní automobily a sociální sítě v bránící se zemi plní fotografie a videa hořících vozů. Dronoví operátoři Kyjeva tady ve větší míře využívají drony na útoky až 200 kilometrů daleko. I proto ukrajinská a zahraniční média o silnici píší jako o „dálnici do pekla“. Útoky se pochopitelně v co největší míře soustřeďují na vojenskou techniku, ale i cisterny plné benzinu nebo nafty.
Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského jsou ukrajinští vojáci schopni zasáhnout ruskou vojenskou logistiku prakticky na celém okupovaném území. „Na jihu a východě naší země prakticky neexistují pro okupanta žádné bezpečné cesty,“ uvedl Zelenskyj ve svém pravidelném projevu.

Záběry ze spojnice mezi okupovaným Krymem a Ruskem.Video: x.com/azov_media
„Mezi lednem a květnem letošního roku se našim vojákům podařilo zasáhnout 15 ruských rafinerií. To je podstatné. Už existují ruské zákazy vývozu leteckého paliva a benzinu z jejich území a zvažují zákaz vývozu nafty. Pro zemi, kterou ještě nedávno nazývali benzinovou stanicí, (…) je to velká ztráta,“ uvedl dále ukrajinský prezident, podle něhož bylo ke květnu vyřazeno z provozu „téměř 40 procent kapacit primární rafinace ropy v Rusku“.
Ruská vláda poprvé od začátku války proti Ukrajině zakázala vývoz leteckého paliva, a to až do konce listopadu, vyplynulo mezitím z dnešního ruského vládního komuniké. Opatření má podle kabinetu zajistit stabilitu na vnitřním trhu. Ruská vláda dříve opakovaně omezovala vývoz benzinu a nafty. Nejnovější omezení souvisí s nálety ukrajinských dronů na ruské rafinerie, usoudila nezávislá média. Děje se tak totiž na pozadí útoků ukrajinských dronů na ruské petrochemické závody.















