Hlavní obsah

USA zaútočily na Írán, ten provedl odvetné údery na Kuvajt a Bahrajn

Foto: Reuters

Úder USA na Írán.

aktualizováno •

Íránské revoluční gardy odpálily drony a rakety na Kuvajt a Bahrajn. Jde o odvetu za nejnovější vojenské údery USA. Teherán varuje, že porušení červnového příměří může zcela zastavit veškerá diplomatická jednání.

Článek

Kuvajt v noci na neděli ohlásil, že čelí útokům nepřátelských raket a dronů, napsaly agentury AFP a Reuters. Podle Reuters byl vyhlášen protivzdušný poplach i v Bahrajnu. Íránské revoluční gardy o něco později potvrdily, že na obě země zaútočily v reakci na poslední americké údery.

Americký server Axios s odkazem na vlastní zdroj uvedl, že Spojené státy v sobotu provedly údery na Írán. Nové údery na Írán krátce před půlnocí SELČ oznámilo také americké velitelství vojenských sil CENTCOM.

Spojené státy podnikly na Írán údery již v noci z pátku na sobotu, jednalo se o reakci na útok na nákladní loď v Hormuzském průlivu, která byla zasažena ve čtvrtek. „Americká vojenská letadla zasáhla íránskou vojenskou sledovací infrastrukturu, komunikační systémy, objekty protivzdušné obrany, sklady dronů a kapacity pro pokládání min,“ uvedlo velitelství.

Íránské revoluční gardy po amerických úderech uvedly, že provedly odvetné útoky na americké základny v regionu za použití dronů a raket. Poukázaly právě na poslední americké údery, které podle nich porušily červnovou dohodu mezi USA a Íránem. Její porušování „povede k zastavení všech diplomatických snah“, uvedly íránské revoluční gardy. Uvedly také, že odpoví na každé nové údery proti Íránu.

Íránské ministerstvo zahraničí uvedlo, že noční útoky americké „teroristické armády“ udeřily na několik monitorovacích a pozorovacích zařízení na jižním pobřeží Íránu. Teherán útoky označil za porušení prozatímní dohody ze 17. června. Tyto „brutální útoky“ podle něj ukazují, že „USA svým závazkům nepřikládají sebemenší hodnotu a důvěryhodnost a porušování slibů je součástí jejich povahy“. Írán je podle ministerstva „odhodlán bránit svou suverenitu“.

Íránské revoluční gardy upřesnily, že zaútočily na velení americké páté flotily v Bahrajnu a na leteckou základnu v Kuvajtu. Kuvajt dnes odsoudil „flagrantní porušení“ své suverenity po úderech proti jeho území za úsvitu a uvedl, že podkopávají úsilí o ukončení války na Blízkém východě. Armáda malého emirátu v Perském zálivu uvedla, že ráno sestřelila dvě balistické rakety a že nejsou hlášeny žádné škody nebo oběti.

Také bahrajnská armáda oznámila, že „zachytila a zničila“ několik íránských střel. Bahrajnské ministerstvo vnitra oznámilo, že poškozena byla jedna obytná budova, ale nejsou hlášeny žádné oběti. Ministerstvo zahraničí v Manámě označilo útoky jako „nebezpečnou eskalaci“, která zapadá do vědomého „vzorce opakovaných útoků“ proti Bahrajnu.

Nejmenovaný americký činitel agentuře Reuters řekl, že íránské údery nezpůsobily na amerických základnách v regionu oběti. Ani škody se zatím nejeví rozsáhlé.

Írán na Kuvajt, Bahrajn i další arabské státy v regionu v uplynulých měsících útočil v odvetě za americké údery. Teherán to odůvodňoval tím, že tyto státy hostí americké základny používané pro agresi proti íránskému území. Údery zasáhly podle médií americké základny, způsobily však i řadu mrtvých mezi civilisty.

Válku, kterou USA a Izrael proti Íránu zahájily v únoru, zastavilo příměří. V polovině června Washington s Teheránem podepsaly takzvané memorandum o porozumění, kterým si stanovily 60 dní na dojednání konečné mírové dohody. Dokument také počítá s obnovením volné plavby v Hormuzském průlivu, který je klíčový pro vývoz ropy a plynu ze zemí Perského zálivu.

Doporučované