Hlavní obsah

Reportéři Seznamu: Andrej Babiš personalista. Zpráva o tom, jak se stal z Dana Ťoka nejdéle sloužící ministr dopravy

Reportéři Seznamu: S Václavem Dolejším o možných změnách v kabinetu Andreje Babiše. (Video: Lukáš Sál)

21. 1. 2019 20:08

Nový rok skoro ještě nezačal a premiér Andrej Babiš už přes média vzkázal svému vládnímu týmu, že uvažuje o personálních změnách.

Článek

Skloňuje se především jméno ministra dopravy Dana Ťoka, který musí podle Babiše přitvrdit.

Komunistům, kteří Babišův kabinet drží u moci, zas leží v žaludku Tomáš Petříček. Šéf diplomacie se nelíbí ani Hradu, přičemž spojenectví premiéra a prezidenta je pevné jako nikdy dřív.

A konečně – sám Babiš není podle informací Seznamu zrovna nadšený prací a vystupováním ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové.

„Marta Nováková se stává podobným otloukánkem jako Dan Ťok,“ potvrzuje politický zpravodaj Seznamu Václav Dolejší. „Slyšel jsem, jak na jedné z porad u Miloše Zemana o dostavbě jaderných elektráren ji Andrej Babiš okřikl, aby mlčela, že tomu stejně nerozumí. Dočkala se po docela krátké době podobného vděku jako Ťok.“

Historka jen potvrzuje, jak se premiér Babiš dokáže během pár měsíců neskutečně rozhádat i s lidmi, které si přivedl jako spojence. „Mluvil jsem s jinými podnikateli, kterým Andrej Babiš nabízel místo ministra průmyslu. Oni to chvíli zvažovali, ale pak – když viděli kariéru Karly Šlechtové, Martina Stropnického, Roberta Pelikána a řady dalších, si řekli, že jim to za to nestojí. Uvědomili si, že by byli asi po třech měsících v nelibosti. Marta Nováková si to asi vyhodnotila jinak,“ soudí redaktor Dolejší.

Vydrží Marta Nováková ve své funkci? „Tipl bych si, že spíše nevydrží,“ říká Dolejší. „Už dnes se říká, že ministerstvo ve skutečnosti řídí její náměstkyně Alexandra Rudyšarová. Dáma, kterou na ministryni hodně tlačili komunisté. Je tam totiž zajímavá vazba – její syn je poslaneckým asistentem předsedy KSČM Vojtěcha Filipa.“

Co dalšího se uvnitř vlády odehrává? Podrobnosti v úvodním videu.

Rozhovor je součástí pořadu Reportéři Seznamu, který běží ve večerních hodinách každé druhé úterý na Televizi Seznam.

Jak naladit Televizi Seznam u vás doma? Praktický návod ZDE.

Sledujte Seznam Zprávy i na Facebooku.

Reportéři Seznamu (celý pořad): Se Sabinou Slonkovou o vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, s Václavem Dolejším o personální politice Andreje Babiše a s Oliverem Sálusem o novodobých gladiátorech. (Video: Lukáš Sál, Seznam.cz)

Reklama

Doporučené