Hlavní obsah

Areál filmových ateliérů na zlínském Kudlově se příští týden otevře veřejnosti

Foto: Getty Images

Ilustrační foto.

Reklama

9. 10. 21:04

Areál filmových ateliérů na zlínském Kudlově se 15. a 16. října otevře veřejnosti. U příležitosti 85. výročí založení filmového areálu firmou Baťa připravily zlínské firmy působící ve filmovém průmyslu dny otevřených dveří.

Článek

Návštěvníci uvidí expozice věnované historii filmu, filmová studia, ateliéry a další odborná pracoviště, připraveny budou projekce i filmové tvůrčí dílny.

Ateliéry vznikly ve 30. letech minulého století k natáčení reklamních filmů společnosti Baťa. Později tam vznikly stovky snímků, působila tam Hermína Týrlová či Karel Zeman.

„Jistě budu mluvit za všechny z filmového areálu, když řeknu, že zlínská filmařina žije. Ve veřejnosti panuje jen velmi nejasná představa, co se ve zlínských ateliérech aktuálně děje. Chceme při příležitosti výročí společně ukázat, že toto úžasné místo má nejen filmovou historii, ale i bohatou současnost a slibnou budoucnost,“ uvedl předseda představenstva společnosti Filmové laboratoře Zlín Tomáš Sokol.

V areálu je například Střední škola filmová, multimediální a počítačových technologií, filmové, kulturní, vzdělávací a produkční centrum Filmový uzel Zlín. Sídlí tam také společnost Filmfest, která je pořadatelem mezinárodního zlínského filmového festivalu pro děti a mládež, nebo společnost Filmové ateliéry.

Areál se v pátek dopoledne otevře školám, veřejnost může přijít mezi 13:00 a 17:00. V sobotu je program připraven od 09:00 do 17:00. „Po příjezdu každého autobusu MHD bude na zájemce čekat na bráně průvodce, který za odborného výkladu skupinku zavede na všechna zajímavá místa,“ uvedl Pášma. Lidé budou moci navštívit Kabinet filmové historie, filmové laboratoře, prohlédnou si historickou filmovou techniku, původní velký ateliér, Filmový uzel Zlín i střední filmovou školu.

„Připraveny budou až čtyři projekční sálky se zlínskými filmy různého staří a žánrů. Občerstvit se návštěvníci mohou v kavárně Filmového uzlu či Kinohospůdce Malého kina,“ uvedl zástupce společnosti Filmové laboratoře Zlín Martin Pášma.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Filmové ateliéry

Doporučované