Hlavní obsah

Asistentka hejtmana z ANO brala 130 tisíc. Teď bude muset peníze vrátit

Foto: ČTK, ČTK

Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller.

Reklama

26. 3. 19:50

Krajská zdravotní chce po Vladislavě Marschallové, bývalé poradkyni hejtmana, vrátit peníze. Podle společnosti byla výše její odměny 130 tisíc měsíčně vysoká a práci podle pracovních smluv neplnila.

Článek

Je to už více než dva týdny, co společnost slučující pět největších nemocnic na Ústecku – Krajská zdravotní – řešila dvě personální výměny. Radní tehdy odvolali předsedu představenstva Jindřicha Zetka a poté ředitele Krajské zdravotní Aleše Chodackiho.

Příčinou sporů v Krajské zdravotní byly dvě uzavřené pracovní smlouvy s dnes již bývalou poradkyní hejtmana Jana Schillera. Bývalá poradkyně hejtmana, Vladislava Marschallová, totiž kromě smlouvy za 40 tisíc na hejtmanství měla také dvě smlouvy v Krajské zdravotní.

Jedna, na 78 tisíc korun měsíčně, byla pro koordinátora vzniku očkovacích míst. Ta druhá, za 52 tisíc, na komunikaci s médii. Představenstvo Krajské zdravotní pod vedením exministra zdravotnictví Adama Vojtěcha proto nařídilo udělat vnitřní šetření, aby zjistilo, kolik práce Marschallová skutečně odvedla a zda výše odměny odpovídala její vykonané práci.

Audit došel v pátek v závěru, že plat Marschallové byl výrazně vyšší než její odvedená práce a společnost chce více než statisícový rozdíl od Marschallové zpět.

„Kontrolní mechanismy představenstva problém odhalily rychle a okamžitě došlo k nápravě,“ uvedl po pátečním jednání Josef Šedlbauer, člen představenstva Krajské zdravotní. „Představenstvo uložilo generálnímu řediteli tuto výzvu paní Vladislavě Marschallové zaslat. Pokud k tomu nedojde, Krajská zdravotní bude vymáhat doložitelně vzniklou škodu právní cestou,“ doplnil.

Podle Šedlbauera bude Marschallová muset Krajské zdravotní doplatit desítky tisíc korun. „Konkrétní částku, kterou nám paní Marschallová bude muset doplatit, zatím zveřejňovat nechceme, mohu ale potvrdit, že se bude jednat o částku více než sto tisíc korun,“ řekl Seznam Zprávám.

Smlouvy s Marschallovou uzavřel bývalý ředitel Krajské zdravotní Chodacki už v listopadu loňského roku. Společnost smlouvy zrušila až v březnu a podle Šedlbauera Krajská zdravotní Marschallové už nezaplatila plat za měsíc únor – bývalá poradkyně hejtmana by tak musela společnosti doplácet rozdíl za listopad, prosinec a leden.

Seznam Zprávy žádaly o reakci Vladislavu Marschallovou, ta však na dotazy redakce zatím nereagovala.

Krajská zdravotní chce peníze sice nyní zpět, ještě před týdnem přitom tvrdila, že plat 130 tisíc měla Marschallová za to, že vykonávala práci manažerky a koordinátorky očkovacích míst. „Aktivně se podílela na vybudování velkokapacitních očkovacích center na Ústecku,“ uvedla tehdy mluvčí Krajské zdravotní Jana Mrákotová.

Jak Seznam Zprávy popsaly, toto vysvětlení už v minulosti popírali zástupci jednotlivých měst nebo nemocnic v Ústeckém kraji. Seznam Zprávám řekli, že s Marschallovou nikdy nejednali. A viděli ji prý pouze tehdy, když přijela jako doprovod hejtmana Schillera. O velkokapacitních očkovacích centrech se navíc v regionu, kde vládne koalice ANO s ODS a Spojenci pro kraj, začalo jednat až v lednu. Tedy dva měsíce poté, co Marschallová smlouvu na 130 tisíc měsíčně s Krajskou zdravotní podepsala.

Navíc očkování má oficiálně v kraji na starosti krajský koordinátor Ústeckého kraje a někdejší ředitel Krajské zdravotní Aleš Chodacki. Spolu s ním tuto agendu řeší hlavní hygienička Krajské zdravotní Dana Vaculíková, krajský radní pro oblast zdravotnictví Radim Laibl a také hejtman Schiller.

Server iRozhlas.cz pak tento týden přišel s informací, že bývalá hejtmanova poradkyně vykazovala práci pro Krajskou zdravotní, ačkoliv v tu dobu byla prokazatelně někde jinde.

Hejtman Jan Schiller pak přišel s vysvětlením, že jeho bývalá poradkyně dělala k očkování jenom provozní věci. „Ona neřídila očkování, neměla na starosti očkování. Ona řešila očkovací centra, zajišťovala logistiku a provozní věci,“ vysvětlil Seznam Zprávám hejtman Schiller, který hájí i více než stotisícovou měsíční odměnu své bývalé asistentky v Krajské zdravotní. Hejtman míní, že Vladislava Marschallová měla na odměnu nárok také proto, že s ním a s jeho delegací objela místa, kde očkovací centra vznikala.

„Nevím ale, co ona dělala celý den, já ji nekontroloval každou minutu, ale vím, že dělala provozní věci a byla součástí mého vakcinačního týmu,“ uvedl hejtman.

Vladislava Marschallová se stala i jeho poradkyní pro oblast zdravotnictví. „Před tím, než byla u mě asistentkou, dělala zhruba deset let v různých pojišťovnách, takže se zdravotnictvím má zkušenosti. Proto jsem ji vzal jako poradkyni na zdravotnictví,“ vysvětloval hejtman, který výši měsíční odměny poradkyně Marschallové prozradit nechtěl.

Jak ale hejtman Seznam Zprávám potvrdil, Marschallová už jako jeho poradkyně nepracuje. Hejtman má však stále jako poradce poslance za ANO Jana Richtera. Radí mu v oblasti školství nebo cestovního ruchu. Richter uvedl, že za to pobírá odměnu ve výši 5 tisíc korun čistého.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené