Hlavní obsah

AstraZeneca je bezpečná a účinnost má 79 %, vyplývá z velké studie v USA

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

Reklama

22. 3. 2021 9:49

Účinnost vakcíny proti nemoci covid-19 od firmy AstraZeneca je 79 procent, uvedla dnes britsko-švédská farmaceutická společnost na základě třetí fáze testování vakcíny ve Spojených státech.

Článek

Americké studie se účastnilo 32 000 dobrovolníků, dvě třetiny dostaly vakcínu a jedna třetina placebo. Očkovaní v rámci studie nevykazovali žádné obtíže, kontrolní komise se zaměřovala zejména na rizika krevních sraženin a trombózy.

AstraZeneca uvádí, že v prevenci závažného průběhu onemocnění a hospitalizace je vakcína účinná na 100 procent.

Vakcína vykázala stejné výsledky u lidí všech věkových skupin i etnik. Účinnost u lidí nad 65 let je 80 procent a tato studie je první, která zahrnovala tuto věkovou skupinu, uvádí agentura AP.

Minulý týden několik států Evropské unie dočasně pozastavilo použití vakcíny od firmy AstraZeneca kvůli obavám z vedlejších účinků včetně krevních sraženin. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ale následně uvedla, že podle jejích zjištění je vakcína bezpečná a většina zemí očkování opět obnovila.

Vakcína od společnosti AstraZeneca už byla schválena a používá se v padesátce zemí po celém světě. Dnes oznámené výsledky jsou prvním z kroků pro podání žádosti o schválení u amerického lékového regulátora FDA.

Reklama

Doporučované