Hlavní obsah

Vládce, který změnil Čínu. Si Ťin-pching na sjezdu strany odhodil rukavičky

Foto: Seznam Zprávy, Profimedia.cz

Čínský prezident Si Ťin-pching.

Reklama

26. 10. 2022 5:59
Článek

Desítky let nestál podle expertů v čele Číny mocnější muž než Si Ťin-pching. Komunistická strana ho nyní na sjezdu potvrdila ve funkci generálního tajemníka na už třetí funkční období. To se nestalo od časů zakladatele komunistické Číny Mao Ce-tunga. Co to v kombinaci se změnami ve složení politbyra znamená?

Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte

  • Jak zásadní jsou změny ve vedení čínské komunistické strany a co naznačují.
  • S jakými očekáváními před zhruba 10 lety Si Ťin-Pching do čela země nastupoval a jak výrazně Čínu během své vlády proměnil.
  • A jakými kroky se čínská vláda snaží získávat vliv v mezinárodních organizacích.

Komunistická strana Číny o víkendu do svého čela už potřetí jmenovala čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Z nejužšího vedení strany naopak vypadl současný premiér Li Kche-čchiang, který v rámci země prezentoval „střízlivější přístup k ekonomice“.

„Byl považovaný za politika, který se snaží, aby ekonomický systém bez ohledu na vstupování komunistické strany přímo do ekonomiky zůstával flexibilní a aby byl nějakým způsobem kompatibilní i s mezinárodním prostředím,“ vysvětluje Olga Lomová, profesorka sinologie z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a zároveň členka projektu Sinopsis.

Li Kche-čchiangův odchod tak podle ní znamená, že strana už nechce usilovat o to, aby měla i „otevřenější tvář“. „S novým vedením se ukazuje, že nemůžeme očekávat, že by probíhaly – byť za zavřenými dveřmi – jakékoliv diskuze, které by potenciálně mohly vést k nějakým úpravám. Nemluvím o zásadních změnách, ale úpravách té politiky,“ popisuje sinoložka.

Absolutní převaha?

Lomová podotýká, že jasným důkazem je politika nulového covidu v zemi, kvůli které dochází k přísným lockdownům v provinciích a která se také odráží na ekonomice země.

„Absolutní převahu“ podle Lomové Si Ťin-pching možná chtěl deklarovat i na sjezdu, během kterého byl zřejmě proti své vůli odveden ze sálu exprezident a bývalý generální tajemník komunistické strany Chu Ťin-tchao.

„Představa, že se chystal k něčemu nevhodnému a byl násilím vyveden, což se objevovalo zejména v některých exilových čínských zdrojích, se mi zdá krajně nepravděpodobná. Hlavně proto, že to nebylo cenzurováno,“ vysvětluje sinoložka.

„Lidé chtěli vidět, co tam nebylo“

Před svým nástupem byl přitom Si Ťin-pching vnímán jako nositel změny, který by mohl být tolerantnějším vůdcem komunistické Číny. I Západ ho považoval za muže, který by čínské trhy mohl plně otevřít zahraničním firmám.

„Myslím si, že teprve teď s Putinovým útokem na Ukrajinu začíná v té politické sféře lidem docházet, že to, co chtěli vidět, tam nebylo,“ říká Lomová.

Foto: Dominika Kubištová, Seznam Zprávy

Sinoložka Olga Lomová.

Postupem let naopak Si Ťin-pching stál za většími zásahy do čínské ekonomiky, zátahem proti právníkům, snahou země ovlivnit mezinárodní organizace a za drastickým omezováním svobody slova. A přišel s bojovnou rétorikou.

„Si Ťin-pching tím ukazuje ambice, které tu vždycky byly, ale které jsou v situaci, kdy se Čína cítí být dostatečně silnou ekonomicky, ale i vojensky, nebezpečné. Čína vlastně navenek ukazuje požadavek vybojovat si ve světě ‚naše práva‘,“ myslí si sinoložka.

V podcastu 5:59 se také dozvíte, jak vypadala politická kariéra Si Ťin-pchinga nebo proč můžeme v příštích letech očekávat agresivnější politiku komunistické Číny směrem do zahraničí. Poslechněte si v audiu na začátku článku.

Editor a koeditor: Matěj Válek, Dominika Kubištová

Sound design: David Kaiser

Hudba: Martin Hůla

Zdroje audioukázek: ČT24, Televize Seznam, Český rozhlas Radiožurnál, TV Nova, YouTube - Associated Press, YT - BBC News, YT - ABC News, YT - NBC News, YT - Global News

Podcast 5:59

Zpravodajský podcast týmu Lenky Kabrhelové. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.

Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Každý všední den v 5:59 vysílá podcast také rádio Expres FM. Sledujte nás na twitteru nebo instagramu.

Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované