Hlavní obsah

„Něco tady nehraje.“ Stop vyšetřování 300milionové inzerce na Čapím hnízdě?

Foto: Profimedia.cz

Sabina Slonková, šefredaktorka serveru Neovlivní.

Reklama

29. 6. 5:59
Článek

Policie odložila takzvanou reklamní větev kauzy Čapí hnízdo týkající se podezření z daňových úniků. Reklamu si na farmě v neobvyklém rozsahu kupovaly firmy z koncernu Agrofert, který patří do svěřenských fondů předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Končí tak alespoň část problémů bývalého premiéra? A jaká je to vše zpráva o práci vyšetřovatelů?

Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte

  • Podezření z daňových podvodů při zadávání reklamy na farmě Čapí hnízdo se poprvé objevilo v roce 2014. Tento týden policie vyšetřování odložila.
  • Farmou v prvních letech fungování proteklo bezmála 300 milionů korun v reklamních zakázkách. Některé přišly ještě v době, kdy bylo Čapí hnízdo zčásti staveništěm.
  • „Tady prostě něco nehraje,“ říká k velikosti reklamního plnění investigativní novinářka Sabina Slonková. Poukazuje třeba na to, že „masivní“ předvolební kampaň hnutí ANO stála v roce 2017 několikanásobně méně.

Farma Čapí hnízdo u středočeských Olbramovic je spojená hned s dvojicí podezření týkajících se koncernu Agrofert a expremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

Zatímco ale ve věci možného dotačního podvodu stane Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová v září před soudem, takzvanou reklamní větev policie na začátku týdne odložila.

Podle investigativní novinářky a šéfredaktorky serveru Neovlivní.cz Sabiny Slonkové je přitom rozhodnutí minimálně z části překvapivé. V bezpečnostních a justičních kruzích se prý delší dobu mluvilo o důvěře vyšetřovatelů v to, že se jim daňový únik podaří prokázat.

Foto: Jan Mihaliček, Seznam Zprávy

Farma Čapí hnízdo u obce Olbramovice.

O co se kriminalisté vlastně zajímali?

Slonková vysvětluje, že příjmy z reklamy tvořily v době rozjezdu fungování Čapího hnízda, tedy zhruba na počátku minulého desetiletí, drtivou většinu z jeho výnosů – např. v roce 2011 to bylo 91 %. Nejméně 272 milionů korun přiteklo od firem z koncernu Agrofert, který Babiš dříve ovládal a později ho vložil do svěřenských fondů.

„(Reklama) byla v tak velkém objemu a tak nelogicky poskládaná, že to nedávalo smysl,“ říká novinářka a připomíná, že třeba kampaň hnutí ANO před volbami v roce 2017 stála necelých 85 milionů. A to tehdy byla republika „oblepená billboardy Andreje Babiše“.

‚Absolutní nesmysl‘

Podezření, že zakázky na reklamu byly fiktivní a že měly sloužit ke snížení daňového základu – a tím také daní odvedených státu – se poprvé objevilo v roce 2014. Tehdy do Prahy přišlo upozornění od německých úřadů, protože reklamu si v Čapím hnízdě objednala mimo jiné i jistá německá chemická společnost z koncernu Agrofert. Navíc v době, kdy farma ještě nebyla dokončená.

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Agrofert jakékoliv pochybení odmítá a šéf hnutí ANO Babiš navíc dlouhodobě označuje vyšetřování kauz kolem Čapího hnízda za politicky motivovaná. Slonková však oponuje: „Pokud bychom říkali, že je tady nějaké spiknutí, tak bychom do něj museli zahrnout i německý berní úřad.“ A to je podle novinářky „absolutní nesmysl“.

Žádné „dalekosáhlé spiknutí“ ale Slonková nenachází ani v opačném směru – tedy jako důvod toho, proč vyšetřovatelé reklamní větev odložili. Za tím, že se některé případy spojené s Babišem nepodařilo dostat před soud, vidí spíše loajalitu lidí jmenovaných na klíčové posty za vlády dnes už bývalého premiéra. A také to, že si „nechtěli komplikovat život“ a „přidělávat potíže“.

Může vývoj případu zvrátit státní zástupce? Co o sporné reklamě uvedli hlavní účetní Čapího hnízda a nezávislý ekonomický expert? A jaký dopad mohou mít kauzy na Babišovy předpokládané prezidentské ambice? Podcast 5:59 si poslechněte v audiu v úvodu článku.

Editor a koeditor: Pavel Vondra, Matěj Válek

Sound design a hudba: Martin Hůla

Zdroje audioukázek: Český rozhlas Plus, ČT24, ČT24 - Otázky Václava Moravce, Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR, YouTube - ANO

Podcast 5:59

Zpravodajský podcast týmu Lenky Kabrhelové. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.

Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Každý všední den v 5:59 vysílá podcast také rádio Expres FM. Sledujte nás na Twitteru nebo Instagramu.

Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované