Hlavní obsah

Co se děje v Izraeli? I američtí Židé už cítí frustraci, vysvětluje analytik

Foto: Profimedia.cz

Protivládní protesty v Tel Avivu.

Reklama

2. 2. 5:59
Článek

Izrael a palestinská samospráva se navzájem obviňují ze spuštění nejnovější vlny násilností. Při izraelských zásazích na Západním břehu Jordánu a následném palestinském útoku na židovské věřící u synagogy ve východním Jeruzalémě zemřely koncem minulého týdne dvě desítky lidí. Proč se konflikt zhoršuje právě teď?

Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte

  • Proč tisíce Izraelců každý týden protestují v Tel Avivu i dalších městech?
  • Jak moc promluví do dalšího vývoje nová izraelská vláda, jejíž součástí jsou vůbec poprvé v historii země i krajně pravicové strany?
  • A je mír představitelný, aniž by palestinská samospráva měla situaci na Západním břehu plně pod kontrolou?

Razie izraelské armády v Džanínu na Západním břehu Jordánu, další letecké údery v Pásmu Gazy, teroristický útok ve čtvrti Neve Yaakov nebo útok třináctiletého Palestince na synagogu v Jeruzalémě. Mezi Izraelci a Palestinci se v posledních dnech odehrály nejzávažnější násilnosti za poslední roky, při kterých zemřelo nejméně dvacet lidí.

„Je to jenom špička ledovce, kulminace dlouhodobého trendu,“ říká v podcastu 5:59 vedoucí centra pro studium Blízkého východu Metropolitní univerzity v Praze Břetislav Tureček.

„Za uplynulý rok Izrael na Západním břehu a v Gaze pozabíjel více než sto Palestinců, z nich desítky byly civilisté. Mezitím zmařil celou řadu útoků, ať už guerillových na své vojáky, nebo teroristických na své civilisty. A několik Izraelců také zahynulo,“ vysvětluje.

Celou čtvrteční epizodu podcastu 5:59 si poslechněte v přehrávači:

Strach o Nejvyšší soud

Eskalace letitého konfliktu navíc přichází v době, kdy Izraelem každý týden od začátku ledna otřásají protesty proti nové vládě Benjemina Netanjahua, ve které zasedly i krajně pravicové strany. Kabinet totiž záhy po převzetí moci navrhl reformu justice.

„Řeší se v ní, zda a do jaké míry může izraelský Nejvyšší soud zasahovat do rozhodování politiků,“ popisuje Tureček. Díky novele by mohli členové Knesetu (jednokomorového izraelského parlamentu) například vetovat rozhodnutí Nejvyššího soudu, který do jisté míry v zemi nahrazuje ústavu.

Podle kritiků chce Netanjahu reformu prosadit, protože sám čelí soudnímu procesu kvůli korupci.

Foto: Lenka Kabrhelová, Seznam Zprávy

Břetislav Tureček.

Blinkenova mantra

Růst napětí se během své nedávné návštěvy snažil uklidnit i americký ministr zahraničí Antony Blinken. Spojené státy prý „pro Izraelce i pro Palestince chtějí opětovné nastolení pocitu bezpečí, kterého se teď tak nedostává“.

Ministr navíc znovu zopakoval, že jedinou cestou k řešení konfliktu je vznik dvou samostatných států. „Je to jeho mantra,“ říká Tureček. Netanjahu nicméně takový krok dlouhodobě odmítá.

Foto: Seznam Zprávy

(Zleva) americký ministr zahraniční Antony Blinken a izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Podle Turečka je ale i tak reálné, že jednou dojde k uspořádání, ve kterém vedle sebe budou existovat dva suverénní státy. A to přesto, že v průběhu posledních třiceti let na obou stranách kvůli řadě konfliktů roste frustrace.

„Izrael se musí rozhodnout, zda se chce od Palestinců izolovat, vytvořit si ‚zhutnělý‘ židovský stát na izraelských územích a Západní břeh nechat Arabům. A i ze světa, i z Washingtonu, zaznívá, že je to bolestné, ale může to být jediné skutečně reálné východisko z toho konfliktu,“ konstatuje Tureček.

V podcastu 5:59 se také dozvíte, jestli je spolupráce USA a Izraele v ohrožení a jak teď vypadá situace na Západním břehu Jordánu. Poslechněte si celý díl v audiu na začátku článku.

Editor a koeditor: Matouš Hrdina, Dominika Kubištová

Sound design a hudba: Martin Hůla

Zdroje audioukázek: Český Rozhlas - Radiožurnál, ČT24, GlobalNews, Channel 4 News, France 24 English

Podcast 5:59

Zpravodajský podcast týmu Lenky Kabrhelové. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.

Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Každý všední den v 5:59 vysílá podcast také rádio Expres FM. Sledujte nás na twitteru nebo instagramu.

Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.

Reklama

Doporučované