Článek
Ukrajinský parlament v úterý schválil zákon, který omezuje nezávislost dvou klíčových protikorupčních úřadů v zemi. Týž den ho podepsal i prezident Volodymyr Zelenskyj a vypukly demonstrace. Proč? A jak Ukrajina bojuje s korupcí?
Hostem Ptám se já byl vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný.
„Ukrajinci považují za největší problém a ohrožení korupci ve své zemi, teprve potom jsou to ruské raketové útoky,“ popisuje situaci v zemi Kopečný. Už přes tři roky vozí na Ukrajinu podnikatelské mise a pomáhá jim zapojovat se do rekonstrukčních a investičních projektů.
„Společnost tím tématem byla přetlakovaná, přetlakovaná tím, že z okolí prezidentské kanceláře bují tendence, které se nazývají autokratické,“ vysvětluje Kopečný protesty, které pro přijetí nového protikorupčního zákona vypukly.
Zelenského začaly kritizovat protikorupční organizace, novináři, ale i přední západní politici a státníci. Varují před tím, že nedostatečný boj s korupcí může přibrzdit vstup Ukrajiny do EU. Podle mnoha komentátorů je v ohrožení i ukrajinská demokracie. S tím ale Kopečný nesouhlasí.
„To, že tam ti lidé vyšli do ulic, že tam stále existují svobodná média, jakkoliv jsou pod tlakem, tak je dokladem, že to je demokracie silná, budovaná zespodu společnosti,“ tvrdí v Ptám se já.
Na Ukrajině roste po více než třech letech vyčerpání válkou. V poslední době jsou asi nejnáročnější rozsáhlé dronové útoky na většině území země.
„Většina mých kamarádů tam prostě několik dní v týdnu spí v autě v kufru, což je samozřejmě velmi nepraktické, když máte třeba děti a nemáte víc aut a samozřejmě to je těžké na psychiku,“ popisuje Kopečný.
„Poslední rok a půl je to na Ukrajině hodně o přijímání toho stavu, že ta válka tam bude trvat velmi dlouho a že možná letos bude příměří, možná příští rok. Ale ta důležitá otázka je: Budeme připraveni, až přijdou za dva roky potom znovu? Ukrajinci jsou teď mentálně nastaveni, že to, co teď se tam děje teď, se tam bude dít dalších 20 let,“ pokračuje v Ptám se já vládní zmocněnec pro Ukrajinu Kopečný.
Jak vypadá vnitropolitická situace v zemi, která se už přes tři roky brání Rusku? Záleží Ukrajině na skutečném boji s korupcí? A jak se s tamními podmínkami potýkají podnikatelé, kteří se chtějí podílet na obnově země?
Celý rozhovor si můžete pustit v audiopřehrávači, ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo ve videu.
Co v rozhovoru zaznělo?
01:00 Jak Ukrajina bojuje s korupcí? Snaží se, zároveň platí, že téma korupce je pořád nejvýznamnějším politickým tématem. Je to první otázka, kterou dostává každý člověk, který se tím zabývá, i já. Co tam chcete dělat, když tam prší rakety z Ruska a když tam je taková korupce?… Ukrajinci považují za největší problém a ohrožení korupci ve své zemi, teprve potom jsou to ruské raketové útoky. … Korupční situace na Ukrajině je mnohem lepší, než byla před 10 lety, lepší, než byla před pěti lety a o trochu horší, než byla v roce 2022.
04:00 Překvapil vás nový protikorupční zákon, který teď Ukrajina schválila a který vyvolal tu vlnu kritiky? Vlastně mě to nepřekvapilo. Čímž ale neříkám, že by mě to potěšilo. Spíš moje skepse ohledně toho protikorupčního boje tam trošičku narůstá. Pozorujeme i v té rekonstrukční agendě, že zkrátka ty staré praktiky vystrkují zpátky růžky a dostávají se zpátky na světlo. … Společnost tím tématem byla přetlakovaná, přetlakovaná tím, že z okolí prezidentské kanceláře bují tendence, které se nazývají autokratické…. Pro mě to, co bylo překvapivé za poslední dva dny, bylo, jak velkým tématem se to stalo, protože jako já, když jsem to viděl, jak jsem říkal, no tak další krok v řadě, ale to, že to vyvolalo ty protesty, tak to vlastně zaujalo ty západní partnery, dneska to kritizovali i republikánští i demokratičtí kongresmani. … Média a politici si všimli těch lidí v ulicích. Celou dobu tam řešíme to, že lidé by se neměli tolik shromažďovat, protože to je nebezpečné kvůli ruským raketám a oni se přesto shromáždí, protože tohle je pro ně natolik důležité.
10:00 Oslabuje na Ukrajině demokracie? To, že tam ti lidé vyšli do ulic, že tam stále existují svobodná média, jakkoliv jsou pod tlakem, tak je dokladem, že to je demokracie silná, budovaná zespodu společnosti. … Byla to občanská společnost, která vlastně zespoda svrhla ten Janukovičův režim před 12 lety. Tím chci říct, že tam ta demokracie opravdu jako má velmi silné kořeny i historické. .. Takže moje odpověď je: ne, já v tomhle nevidím, že by to bylo ohrožení ukrajinské demokracie.
12:00 Proč to Zelenskyj dělá? Myslím, že primárně nebylo očekávání, že by to vyvolalo takovéto masivní odezvy. Asi si nemysleli, že taková věc, pro kterou kromě 13 poslanců hlasovali všichni, by mohla vyvolat takovouhle bouři. Ale stalo se to symbolem, který přišel právě v dobu, kdy tyto organizace realizovaly největší protikorupční razie. A zároveň, moc prezidentské kanceláře velmi nebezpečně narůstá.
14:00 Protikorupční hysterii, jaká u nás byla před 15 lety, si Ukrajina nemůže dovolit ani na 15 dní. Ale zároveň si nemůže dovolit ani dělat takové kroky, které ji technicky zdrží v procesu přístupu do Evropské unie, což se přesně děje. Také si nemůže dovolit ztratit nebo jakkoliv narušit to veřejné mínění, protože v momentě, kdy nastoupil Donald Trump a kdy naslouchal, řekněme, více křídlu, které bylo, řekněme, jako vstřícnější k Rusku a více kritické k Ukrajině, tak ten hlavní argument od začátku prostě všichni ti jako velcí oponenti kritizovali Zelenského za tu bájnou nebo pověstnou korupci, což je prostě to téma číslo jedna. …Musí to být ale vyrovnáno, aby se ve jménu nějakého aktivismu protikorupčního nezastavilo to, co ten stát potřebuje nejvíc, to znamená nakupovat zbraně, vyrábět zbraně a také jako realizovat nějaké rekonstrukční projekty.
17:00 Jak se tohle podle vás bude vyvíjet teď v těch dalších měsících a letech, kdy se má rozběhnout obří rekonstrukce Ukrajiny? Onen Marshallův plán pro Ukrajinu? Téměř nikdo nechce posílat peníze do Ukrajiny. Každý, kdo chce podporovat Ukrajinu, tak ty peníze má velmi přísně provázané s podmínkami, za kterých je možné je čerpat a drtivá většina té asistence, ať už vojenské nebo civilní, tkví v tom, že se ty akviziční procedury realizují v rámci institucí ze Západu, například Evropská investiční banka, která uděluje garance na nějaké úvěry a tak dál. … To, co většinou pozoruju u českých firem, je, že prostě někdo na nějaké lokální úrovni něco zkusí.
23:00 Jak to teď, po třech a půl letech na Ukrajině vypadá? Všichni jsou vyčerpaní a byli vyčerpaní po roce a byli vyčerpaní po dvou letech. To, že se Rusku podařilo nastavit ten výrobní proces především v oblasti dronů, ale taky některých balistických střel, takový, že exponenciálně narůstají ty počty raket a dronů, které každý den létají kamkoliv do jakékoliv města na Ukrajině, tak se projevuje tím, že opravdu většina mých kamarádů tam prostě několik dní v týdnu spí v autě v kufru, což je samozřejmě velmi nepraktické, když máte třeba děti a nemáte víc aut a samozřejmě to je těžké na psychiku, takže to tam vypadá tak, že prostě teď každých pár dní je tam nový největší útok od začátku války z hlediska počtu dronů. … Bezpečnostní situace se zhoršuje, postup na frontě je setrvale ve prospěch Ruska. … První rok to byl na Ukrajině sprint, opravdu jako běželi a věřili, že prostě se jim podaří něco dobýt zpátky. Druhý rok po neúspěšné protiofenzivě bylo takové jako trošku vystřízlivění, ale poslední rok a půl je to hodně o přijímání toho stavu, že ta válka tam bude trvat velmi, velmi dlouho a že jako možná letos bude příměří, možná příští rok, ale že to vlastně není ta důležitá otázka, že ta důležitá otázka je: Budeme připraveni, až přijdou za dva roky potom znovu? Ukrajinci jsou teď mentálně nastaveni, že to, co teď se tam děje teď, se tam bude dít dalších 20 let.
28:00 Jak vidíte současnou českou pomoc Ukrajině? Obrovskou a stále více dominantní roli sehrává česká společnost. .. To, že se zmenšuje, co dává vláda, pozorujeme už nyní. To, co se nám daří, je koordinační role. Daří se nám dávat příklad ostatním a ukazovat jim, jak dělat nějaké věci, například v té muniční iniciativě. Ukázali jsme ostatním státům, jak jde dělat velký systémový projekt a českou kasu to stálo 2,5 % těch celkových nákladů, a to procento se snižuje pořád, takže pokud to někdo bude zastavovat, tak to jenom bude znamenat, že ta investice, řekněme, 2,5 %, za který dostanete 97,5 dalších procent, se prostě zastaví. … Z mého hlediska bude úspěch, když udržíme tu stávající úroveň toho, co do toho český stát dává, protože se to padesátkrát nebo třicetkrát vyplácí.
33:00 Jak dlouho se chystáte zůstat ve své pozici? Mám to naplánované do konce roku.