Článek
Piráti odstartovali předvolební kampaň. Tentokrát chtějí mít tak silný klub, aby byli klíčovou silou při sestavování příští vlády. Pomoci mají i Zelení na kandidátkách. Neženou se Piráti do stejné chyby jako minule se Starosty?
Hostem Ptám se já byl poslanec Jakub Michálek (Piráti).
Piráti v pondělí odstartovali svou kampaň před sněmovními volbami. V nových barvách a se sloganem „Nakopneme to!“ chtějí cílit hlavně na mladší voliče. Podle předsedy partaje Zdeňka Hřiba má heslo vyjádřit, že už nelze čekat, až staré struktury přinesou nová řešení a věci se změní samy od sebe.
Strana slibuje hlavně snížení daní rodinám, dostupnější bydlení, modernizaci státu a boj s korupcí.
Opoziční Piráti odešli ve zlém z koaliční vlády Petra Fialy (ODS) loni na podzim po odvolání jejich tehdejšího šéfa Ivana Bartoše z postu ministra pro místní rozvoj. Současný předseda Hřib si ale podle svých slov další spolupráci s vládními stranami představit umí. Ve volbách si věří na dvojciferný výsledek.
V těch posledních Piráti získali v koalici se Starosty a nezávislými (STAN) celkem 15,6 procenta hlasů. Kvůli kroužkování ale ze 37 společných poslaneckých mandátů získali jen čtyři.
Tentokrát si strana slibuje získat více hlasů a mandátů i díky předvolební spolupráci se Zelenými. V aktuálních průzkumech se podpora Pirátů pohybuje kolem sedmi procent.
Pomohlo Pirátům, že odešli z vlády? Jak přesvědčí voliče, aby jim věřili po fiasku s digitalizací stavebního řízení? A kde chtějí vzít peníze na své předvolební sliby?
Celý rozhovor si můžete pustit v audiopřehrávači, ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo ve videu.
Co v rozhovoru zaznělo?
1:00 Teď s půlročním odstupem, jak zpětně hodnotíte váš odchod z vlády? Říkáte si, že to byl dobrý krok? - Když to takhle zpětně hodnotíme, tak jiná cesta tam nebyla. Protože v okamžiku, kdy přestala fungovat nějaká základní mezilidská důvěra v dané situaci, i způsobem, že naši koaliční partneři nám chtěli diktovat, kdo za nás bude sedět ve vládě, chtěli rozhodovat o rozpočtu, blokovat naše zákony v rámci Poslanecké sněmovny, tak už toho bylo moc. V tom se zkrátka pokračovat nedalo. Nám to samozřejmě dává možnost svobodněji mluvit a upozorňovat na věci, o kterých jsme jako standardní koaliční partneři nemohli mluvit tak otevřeně.
3:00 Při startu vaší předvolební kampaně do Poslanecké sněmovny zaznělo, že bydlení je nedostupné, ceny všeho rostou, stát je složitý, úřady jsou pomalé, politici se hádají a kašlou na lidi. Na jednu stranu si říkám, jestli je to fér, když jste tři roky byli součástí vlády a jste doteď jako opozice součást politické reprezentace? - Naším hlavním úkolem je upozorňovat a měnit ty věci tak, jak můžeme v mezích našich možností. Když jsme byli ve vládě, tak Ivan Bartoš se maximálně snažil o to, aby nastartoval výstavbu bytů.
3:30 Nechci se nikoho dotknout, ale v těch možnostech, které jsme měli, postavit nějakých pět tisíc bytů a dalších pět tisíc naplánovat se státní podporou, je dobře. Je to konkrétní hmatatelný krok, ale je to málo. To znamená, ve vládě jsme neměli možnost úplně realizovat věci, jak jsme si představovali. Protože víc peněz, desítky, stovky miliard šly třeba do výstavby dálnic. To je priorita ODS. (…) Teď jsme dali hlavy dohromady a řekli jsme si, co je na příští čtyři roky ta zásadní věc. A jedna z toho je skutečně výstavba bydlení. Proto jsme si řekli konkrétně 200 tisíc bytů.
6:00 Hned na prvním místě programu máte slib, že pro 90 procent rodin snížíte daně. Říkala jsem si, jestli tohle je ta hlavní věc, kterou naše země potřebuje, abychom trošku, protože výrazně to asi nebude, na to nemáme peníze, snižovali daně 90 procentům rodin? - My jsme strávili posledních asi tak pět měsíců tím, že jsme objížděli celou republiku, navštívili jsme asi 50 destinací a bavili jsme se s lidmi v kampani Máte přání. A zjišťovali jsme, co je nejdůležitější věc pro naše občany. A máme to potvrzené mnohokrát, že ta nejdůležitější věc je skutečně, jakým způsobem drahé ceny dopadly na běžný život lidí.
8:00 Pokud jde o příjmy, tak přímo v programu píšeme, že minimálně 30 miliard korun lze získat do státního rozpočtu například z dotační ekonomiky. - Řekněte mi, jaké dotace byste seškrtali? Slibovala to už tato vláda. Je to jedna z věcí, které se jí vůbec nepovedly. - To s vámi naprosto souhlasím. A to je přesně kritika, kterou Piráti říkají: Že Zbyněk Stanjura vystupoval jako pravicový politik, který oseká dotační ekonomiku. A když se podíváte na dotační programy Ministerstva průmyslu a obchodu, tak tam je nějakých pět miliard, když se podíváte na modernizační fond, tak tam se vyplácí desítky miliard korun těm největším znečišťovatelům. Zkrátka těm, kteří mají třeba různý uhelný byznys a teď získávají dotace od státu na to, abychom jim platili modernizaci jejich energetické infrastruktury.
10:00 Takže byste seškrtali dotace z modernizačního fondu. To jde tak snadno? - Všude. (…) Velká část těchto věcí ve skutečnosti nejsou žádná inovace, to jsou ty toastové linky za 100 milionů, to prostě pořád pokračuje. Protože jsou na to přisáty některé firmy, které už očekávají, že by ty dotace třeba mohly dostat a některé strany si chtějí na tom přihřát polívčičku, že tady podporují podnikatele skrz dotace. Ale je to špatně, to není systémový přístup.
14:00 Ve svém programu slibujete postavit 200 tisíc nových bytů. Pojďte mi říct, je to aspoň malinko reálné? - Ten slib ukazuje jednu věc: že dosavadní paběrkování, takové ty drobné změny v mezích systému, jsou slepá cesta. Že pokud budeme pokračovat dál, tak nevyřešíme ten základní problém. Základní problém je ten, že o 66 procent rychleji za poslední dekádu narostly ceny bytů ve srovnání se mzdami normálních lidí. To znamená lidé, kteří si před 10 lety dokázali dovolit nový byt, to mají dneska o 66 procent těžší.
17:00 Ta otázka míří k tomu, že jste měli tři roky ministra pro místní rozvoj, který byl současně vicepremiérem vlády, a nepohli jste s tím. Plus zpackaná digitalizace stavebního řízení. - (…) To, co jsme mohli dělat ve Fialově vládě, bylo paběrkování. My potřebujeme investiční tempo nakopnout. Máme několik opatření. Jednak samozřejmě jsou věci, které už se dějí, proluky, brownfieldy a tak dále. Ale my chceme jít i cestou, aby se stavěly třeba větší čtvrti, promyšlené čtvrti u stávajících měst, kde je skutečně nedostatek cen bydlení.
17:30 Chceme snížit cenu nových bytů. To už Ivan Bartoš začal. A myslím, že tam se mu taky leccos povedlo. Zrušily se požadavky na oslunění, ale chceme snížit ty dnešní nadbytečné požadavky asi o milion korun. A poslední věc: důležité je, abychom dostali byty, které jsou prázdné. Aby nebyly určeny na spekulace, že někdo přijede z Ruska nebo ze státu bývalého Sovětského svazu a ulije si tady peníze do prázdných bytů. - A to uděláte, že byste zakázali těmto lidem ty byty kupovat? - Zatím pracujeme s variantou tak, jak je to popsáno v programu, tedy že bychom zvýšili v těchto případech daň z nemovitosti, kdy ji má nerezident v České republice, občan Ruské federace.
17:50 A jenom pro občany Ruské federace, nebo pro všechny mimo EU? - Zatím pracujeme s takzvanými nepřátelskými zeměmi, to znamená, bavíme se o občanech Ruské federace, kteří tady nemají trvalý pobyt, nejsou tady rezidenti, neplatí tady daně a jenom tedy mají ulité majetky. Tak my říkáme: OK, mějte tady ty byty, ale budete platit stejnou daň, jako platíte na Západě, protože na Západě jsou daně výrazně vyšší.
18:00 Jak vám máme věřit, že těch 200 tisíc bytů postavíte? - Přece všichni dobře víme, že hospodářskou politiku této vlády řídil Zbyněk Stanjura, ne Piráti. My jsme hráli v těžkém oslabení, měli jsme čtyři poslance. - A tři ministry. - A jednoho si uklofla ODS. Takže jsem hráli v těžkém oslabení. Může za to kroužkování. A teď se Pirátská strana obrodila.
Ptám se já, Marie Bastlová
Podcast Marie Bastlové. Hard talk rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.
Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.
Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.