Hlavní obsah

„Babička mi málem umřela v náruči.“ Infiltrace reportérů v domově seniorů

3. díl minisérie Ve stínu Slunečnice: Reportéři Seznamu mapují dění v domově seniorů v Ostravě. Konfrontace novinářky s ředitelem a vrchní sestrou. Dozvídáme se, že problémy tu byly už v minulosti. Výpověď vnučky, která se dodnes nesrovnala s tím, jak její babička v domově dožila.Video: Seznam Zprávy

 

Reklama

22. 11. 2019 9:15

Vrchní sestra představuje svůj přístup ke klientům: „Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.“ Reportáž Seznamu z prostředí ostravského domova Slunečnice pokračuje konfrontací s jeho vedením.

Článek

Stížnosti na zcela nevhodné chování personálu k seniorům na prvním oddělení největšího moravskoslezského domova mapovala redakce Seznamu po dobu osmi měsíců.

Vznikla minisérie Ve stínu Slunečnice, ze které vám nyní předkládáme třetí díl.

Zachycuje konfrontaci. Reportérka Nikola Zwrtková, která v roli dobrovolnice do domova infiltrovala, se šla se svými poznatky svěřit vrchní sestře a řediteli domova. Natáčení probíhalo ve veřejném zájmu prostřednictvím skryté kamery. Použití této metody nám pomohlo pořídit důkazy, které by jinak nevznikly.

Mezitím se reportér Jiří Kubík pokouší dál získat vyjádření k situaci od ředitele domova i dotyčných pečovatelek oficiální cestou.

A své zkušenosti s personálem Slunečnice na kameru popisuje i vnučka jedné z ubytovaných důchodkyň. Dodnes se nevyrovnala s tím, za jakých okolností její babička zemřela.

První díl videosérie Ve stínu Slunečnice si můžete pustit zde. Promluvil v něm například syn jedné ze seniorek, který si po zjištění, že si jeho matka opařila nohu vařícím čajem, šel stěžovat vrchní sestře. A podle svých slov se dozvěděl, že lidé „v tomto věku mají posunutý práh bolesti, takže je to už nebolí“.

Druhá část (zde) přinesla svědectví nyní již bývalé pracovnice Slunečnice, která se kvůli chování ostatních pečovatelek k seniorkám rozhodla Slunečnici opustit. Jsou zde zaznamenána také svědectví několika klientek, které popsaly různé situace, kdy se k nim personál choval necitlivě, až hrubě.

„Co já se tady už naplakala. Ale co mi zbývá? Musím to nějak vydržet,“ řekla jedna z nich.

Jak bude pátrání pokračovat? Čtvrtou, předposlední částí, kdy do případu vstoupí mimo jiné veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, najdete na webu Seznam Zprávy v pondělí 25. listopadu ráno.

A připravujeme pro vás bonusy. Během pátku si na Seznam Zprávách budete moci přečíst, co může a co by měl udělat ředitel sociálního zařízení, pokud se personál začne chovat ke klientům nevhodně. A o víkendu pak rozhovor – kompletní svědectví vnučky jedné z ubytovaných seniorek.

Reklama

Doporučované