Hlavní obsah

Babišova sázka na selský rozum. Teď už je pozdě, říkají experti k opatřením

Foto: Pixabay

Roušky musí nově nosit ve vnitřních prostorech všichni. Přísnější verze opatření přitom byla připravena už v půlce srpna.

Reklama

12. 9. 9:07

Podle odborníků leží část viny za aktuální situaci s covidem-19 v opožděné reakci vlády. Ta teď sahá po krocích, které dřív smetla ze stolu.

Článek

Rapidní nárůsty nakažených koronavirem přinutily tento týden vládu k nařízení plošného nošení roušek ve vnitřních prostorách po celém Česku.

„Teď už je pozdě a bude to mít dalekosáhlý důsledek. Je otázka, zda se to podaří zastavit. Momentálně jsme si zadělali na průšvih,“ uvedl v rozhovoru pro DVTV molekulární biolog Omar Šerý. Případný efekt opatření se podle něj projeví nejdřív za deset dní.

Kritika ohledně rychlosti, s jakou vláda opatření v minulých týdnech přijímala, se nyní ozývá napříč odbornou veřejností.

Babišův selský rozum

Právě roušky přitom byly středobodem debat a vládních veletočů v půlce srpna, kdy ministerstvo strategii pro zářijové dny chystalo - původně oznámilo přísnější verzi opatření navrženou týmem epidemiologa Rastislava Maďara.

„Jsem trochu v šoku z toho, co vypadlo z Ministerstva zdravotnictví. Vůbec se mi to nelíbí. Používám selský rozum a plno věcí mi hlava nebere,“ odmítl tehdy premiér Andrej Babiš záměr zavést od září roušky povinné například v MHD, obchodech, školách nebo restauracích.

Ministr Adam Vojtěch (za ANO) proto následně už oznámené kroky zrušil a zvolil mírnější postup. Z nařízení vyjmul školy, obchody i restaurace - s příslibem dalšího postupu dle semaforu. Připomeňme, že denní nárůsty nakažených tehdy stoupaly k hodnotám mezi 200 až 300 případy. Nyní se šplhají přes tisícovku.

Srpnové neshody zároveň byly důvodem pro odchod epidemiologa Rastislava Maďara z ministerské expertní skupiny - po vládních veletočích okolo pravidel oznámil, že nemá důvod snášet „podpásové útoky“ a spolupráci ukončil.

Teď se vláda s přibližně třítýdenním zpožděním k jeho návrhům vrátila - spěšně a ze dne na den.

„Před třemi týdny byla diametrálně odlišná situace. Podle semaforu bylo jen minimum lokalit, kde hrozilo komunitní šíření, a nebylo nutné nařizovat plošné opatření,“ odvracel premiér dotazy serveru Novinky ohledně toho, zda původních kroků nelituje.

Epidemiolog Rastislav Maďar se k aktuálním postupům ministerstva nechce v rozhovorech vyjadřovat, Seznam Zprávám však zaslal své vyjádření.

„Roušky jsou preventivní opatření a jako takové se musí použít včas. Nemůže se čekat na zhoršení situace na semaforu, tehdy už se navíc k rouškám musí použít skupina takzvaných represivních protiepidemických opatření. Ty už ale bolí ekonomicky,“ míní epidemiolog.

Prevenci přirovnal k očkování, které je také třeba aplikovat předtím, než vypukne epidemie.

„To, co vidíme teď, jsou navíc stále dozvuky z konce srpna. Co nám udělal s epidemiologickou situací začátek školního roku, uvidíme od konce týdne dále. Pozitivní výhled to ale není,“ dodal.

Zaděláno na průšvih?

Že vláda zaspala a veřejnost upadla ohledně covidu-19 do příliš velké letargie, si myslí i ředitel Biologického centra Akademie věd a virolog Libor Grubhoffer.

„Vysvětlení dnešní neutěšené situace je opravdu v tom, že jsme se příliš ukonejšili. Otrnulo nám. Když to začalo vypadat v červnu dobře, tak naším hlavním tématem se stalo, kam pojedeme na dovolenou a že je třeba zachraňovat cestovní kanceláře a cestovní ruch obecně,“ míní odborník.

Znepokojuje ho ale i situace okolo testovacích kapacit a celkové připravenosti systému.

„Vyjděme z toho, že máme varujícím způsobem narůstající počet případů. Je zjevné, že nemáme laboratorní kapacity k tomu, abychom testovali všechny reálné i potenciální kontakty. V tom myslím Ministerstvo zdravotnictví se svou rádoby chytrou karanténou velmi podcenilo situaci,“ dodává.

Česko má od pátku nově hned několik okresů s počínajícím komunitním šířením koronaviru, zemi zároveň na seznam rizikových zemí přidalo Dánsko nebo Švýcarsko, Německo se pro podobný krok rozhodlo v případě Prahy.

„Mám podezření, že lidé, kteří tu u nás mají boj s epidemií na starost, ta benevolentní uvolnění udělali tak trochu záměrně. Aby se ukázalo, jak moc se to rozjede a jak potřebná jsou ta omezující opatření. Všechna restriktivní opatření z mého pohledu trochu ukvapeně zmizela na počátku července. A čím míň je opatření, tím snazší má virus šíření v populaci. Takže se to dalo čekat,“ řekl v rozhovoru pro Seznam Zprávy imunolog Václav Hořejší.

V Česku za čtvrtek přibylo téměř 1400 nových případů koronaviru - úterní rekord se tak překročil o víc než 200 případů. Přibývá přitom i hospitalizovaných a pacientů ve vážném stavu. I čísla za pátek jsou rekordní: V Česku přibylo 1447 nakažených.

Nemocnice zatím hlásí dostatek volných lůžek pro nemocné s covidem-19, očekává se však, že se celková situace bude nadále zhoršovat. Například podle šéfky pražských hygieniků Zdeňky Jágrové bude takový vývoj pokračovat ještě nejméně 14 dní.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené