Hlavní obsah

Babišovo úřednické městečko. Možná bude v roce 2037 – anebo vůbec

Andrej Babiš předloni v létě pozval novináře přímo na pole do Letňan, kde chce vybudovat úřednické městečko. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

2. 1. 8:43

Státní úředníci podle zadání premiéra Andreje Babiše stále pracují na výstavbě komplexu pro 10 tisíc úředníků na okraji Prahy. Po dvou letech ale moc daleko nejsou.

Článek

Budou to dva roky, co premiér Andrej Babiš (ANO) náhle rozdal úkoly: státní úředníci museli rychle připravovat projekt nové administrativní čtvrti v pražských Letňanech, kam se předseda vlády rozhodl přesunout 10 tisíc úředníků z centra města.

Ani Babišovi spolupracovníci tehdy nechápali, co za tím stojí: jestli premiér potřebuje odvést pozornost od obvinění v kauze Čapího hnízda, nebo zda hledá projekt, který ho přežije.

Na každý pád to tehdy – i díky večerním tiskovým konferencím – vypadalo, že Česko skoro nemá jiné důležitější téma.

Nyní, dva roky poté, není předseda vlády svému vysněnému projektu o mnoho blíž. V prvopočátku se počítalo s tím, že se nová letňanská čtvrť otevře, až bude dnešnímu premiérovi přes 80 let. Teď to spíš vypadá na devadesátku, a to ještě s otazníkem.

Předloni na Babišovy velké plány ihned zareagovalo vedení Prahy, jemuž se nelíbil premiérův rozkazovací způsob, s nímž už úřednické městečko rovnou představoval. Vytipované pozemky v Letňanech totiž z velké části patří hlavnímu městu. A primátor Zdeněk Hřib (Piráti) chtěl logicky mluvit do toho, co v těchto místech vznikne.

Politici se neshodli a rozzlobený Babiš prohlásil, že už má z Hřiba „psychické trauma“.

Až letos na jaře začali oba politici pracovat na memorandu, v němž bude vše sepsané. Ve zkratce: Stát dá například 60 miliard na napojení Letňan na okruh, aby se vůbec dalo do úřednické čtvrti dojet autem, a zároveň si Praha a stát při té příležitosti vyřeší i jiné nevypořádané, stamilionové majetkové vztahy k různým pozemkům.

„To by mělo být obsahem toho memoranda, že my na to poskytneme peníze, a to kolem 60 miliard,“ řekl už v létě Babiš.

Vyplatí se to. Opravdu?

Praha to bere jako dobrou příležitost, jak téhle části Letňan vdechnout život a nedělat z ní jen administrativní ghetto. „V Letňanech by měly vzniknout bytové domy s občanskou vybaveností, nemocnice či parky. Součástí této výstavby mohou být i administrativní budovy,“ říká primátor Hřib.

Zatímco premiér Babiš vidí úřednické městečko na prvním místě, podle Hřiba by dohoda mohla být uzavřena během příštího roku, který bude náročný kvůli sněmovním volbám. „Chceme dospět ke shodě ještě v tomto volebním období současné vlády a předtím, než bude vláda zaneprázdněna předvolebním obdobím,“ dodává primátor Hřib.

Za stát vede jednání o memorandu a vlastně i celou přípravu projektu Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Jeho mluvčí na všechny otázky, jak jsou přípravy daleko, odpověděla jen tak, že „probíhají jednání“.

Co se naopak po dvou letech vůbec nezměnilo, jsou nejasné propočty, jimiž premiér Babiš dokládá, že se úřednická čtvrť vyplatí.

Myšlenka je jasná: úředníci opustí 33 budov, vesměs na dobrých adresách v centru Prahy, kde je stát v nájmu, nebo které vlastní, ovšem jejichž údržba je drahá. Státní domy se prodají a výtěžek pokryje stavbu komplexu v Letňanech.

Seznam Zprávy už loni zjistily, že tahle veřejná prohlášení nestojí na tvrdých číslech.

Možná v roce 2037

Výstavba v Letňanech vyjde podle Babiše na 10 miliard korun, výnosy z prodejů budov, které úředníci opustí, bude činit 9,2 miliardy.

Ovšem to není kryté žádnými znaleckými posudky, nýbrž jen výpočty samotných státních úředníků. Celkem logicky: spuštění tohoto „kulového blesku“ je ještě tak vzdálené, že stát nechce utrácet za posudky expertů. Přesto ale těmito čísly premiér argumentuje, když mluví o výhodnosti investice.

„Stát se má chovat jako rodinná firma. Víme, kolik nás stojí nájem a kolik nás stojí údržba. My počítat umíme,“ reagoval loni na podzim Babiš na otázku Seznam Zpráv.

Stejně tak neexistují studie ani přesné stavební projekty, jak by úřednický komplex měl vypadat. Takže není možné spočítat jeho cenu – a tedy ani tvrdit, že ji pokryje prodej domů.

Babiš loni připustil, že jen vyřešení majetkových záležitostí, naplánování stavby a projektování může trvat deset let. Dalších sedm až deset let by pak spolykala výstavba.

To znamená, že kdyby se právě teď začalo s kreslením plánů (jakože stát v tuhle chvíli ještě stále neví, jestli vůbec kdy akci Letňany spustí) a všechno běželo bez komplikací, městečko by se otvíralo zhruba v roce 2041. Andreji Babišovi by v té době bylo 87 let.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované