Hlavní obsah

Berbr drancoval krajskou kasu, Malík sliboval kontroly. Zatím neproběhly

Foto: Profimedia.cz

Roman Berbr (vlevo), dnes už bývalý místopředseda Fotbalové asociace ČR, zneužíval funkce k manipulacím a podle policie i k defraudaci fotbalových peněz. Předseda Martin Malík (vpravo) tvrdí, že v tom teď prý bude dělat pořádek.

Reklama

8. 1. 6:30

Manipulovat lidmi a fotbalovými výsledky je jedna věc. Vytáhnout z kasy fotbalového kraje takřka 850 000 korun věc druhá. Roman Berbr řádil jak černá ruka. Ti, co zbyli, slíbili v krajích kontrolu. Jenže až dosud žádná neproběhla.

Článek

„Náčelník už mě bombarduje,“ proletělo éterem. To znamenalo, že peníze už dlouho nemůžou zůstat ležet na účtech a budou se rozdělovat.

V pondělí 16. března v 11:14 hodin zaznamenaly kamery na benzínové čerpací stanici MOL u Horoměřic, jak Roman Rogoz předává Romanu Berbrovi nezjištěnou částku peněz. Alespoň tak to vyznívá z policejní dokumentace, která celý příběh popisuje. A reportér Seznam Zpráv měl možnost do ní nahlédnout.

Ve stejný den, tedy 16. března, se místopředseda Fotbalové asociace ČR Roman Berbr objevuje v budově Komerční banky v Nýřanech. To je městečko, kde provozuje svoji firmu se stavebninami a v jejím areálu parkuje své luxusní vozy. Ale to teď není podstatné. Důležité je, že toho dne uložil Berbr v hotovosti 105 000 korun na účet své dcery. A 110 000 korun na konto Nikol Müllerové, ženy, která měla na FAČR, potažmo v její dceřiné společnosti STES na starosti ticketing. A s Berbrem si byli po léta blízcí.

To vše samozřejmě ještě v době, kdy Roman Berbr patřil mezi nejmocnější muže českého fotbalu. Od 16. října, kdy byl zatčen a spolu s dalšími 19 osobami obviněn z několika trestných činů, už se začala psát trochu jiná část historie.

Tenhle skutek popsaný v Berbrově obvinění se od ostatních významně liší. Žádné čáry máry s nasazováním rozhodčích, žádné manévry kolem zápasů, v nichž sudí dostali „povolení zabíjet“.

Tady šlo o peníze, které skupině kolem Romana Berbra nepatřily. Náležely totiž fotbalu, konkrétně Plzeňskému krajskému svazu. Tedy dokud dotyční nevymysleli způsob, jak je k sobě přemístit. Vzhledem k tomu, že do jejich party patřil místopředseda FAČR Roman Berbr, obdařený náležitými podpisovými právy, včetně rozhodovací pravomoci předsedy Plzeňského krajského fotbalového svazu, šlo jim všechno jako po másle.

Roman Berbr schválil podpisem tři faktury. A nechal je z pokladny Plzeňského krajského fotbalového svazu proplatit. A to přesto, že si jeho parťáci, jak se zdá, kompletní obsah těch faktur do posledního písmene vycucali z prstu. Podle policie o tom všem Berbr věděl.

Ale stejně nikdo nikdy neviděl žádné sportovní pomůcky pro mládež, zmíněné na jedné z faktur, nekonalo se nejspíš nikdy ani žádné školení mládežnických trenérů, vyčíslené na fakturách ostatních.

Jen se touto cestou přesunulo celkem 849 964,50 Kč z majetku Plzeňského krajského fotbalového svazu, který měl Roman Berbr po dlouhá léta na povel, do soukromých kapes. Tedy alespoň podle toho, jak vše popsala policie. Ta skutek kvalifikovala jako zpronevěru ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Tu měli vedle Romana Berbra tvořit v tomto případě i jeho společníci: tehdejší sportovní ředitel Slavoje Vyšehrad Roman Rogoz, bývalý ligový fotbalista Michal Káník a rozhodčí Tomáš Grímm.

V únoru a březnu loňského roku zachytila policie řadu jejich telefonních hovorů a zdokumentovala i s tím související četnou mailovou korespondenci.

Podle vyšetřovatele z ní jasně vyplývá, že se skupina za pomoci fiktivních faktur zcela vědomě pokusila vytáhnout z kasy Plzeňského KFS peníze, které si přitom nikdo z jejích členů neodpracoval.

Tedy pokud nepočítáme kreativní činnost při vytváření faktur. Káník jich poslal Grímmovi několik jako vzor a doplnil to základními pokyny, že má hlavně profakturovat nějaké ty mládežnické semináře.

Společníci mluvili do telefonu o tom, že lépe bude rozdělit vše na více faktur, že to pak prý bude méně nápadné. „Nebije to tak do očí,“ zachytily odposlechy jejich mudrování.

Hodilo se, že rozhodčí Tomáš Grímm fungoval zároveň coby jednatel a poloviční spolumajitel firmy 100čes GROUP, s. r. o. A právě tento subjekt tedy Plzeňskému krajskému fotbalovému svazu vystavil celkem tři faktury, rozdělené do částek 221 188 korun, 205 276,50 koruny a 423 500 korun.

Obvinění věnovali fakturám poměrně významnou péči. Všechno se za pochodu průběžně dolaďovalo. Vyfakturované sportovní pomůcky pro mládež, které přitom patrně nikdy nikomu nedodali, přišli obviněným jako vhodná fiktivní položka. Zajištění semináře mládežnických trenérů však ještě dodatečně podrobně rozepisovali na ubytování a stravování pro 38 osob, pronájem videotechniky, sálu, lektorů apod.

Trojlístku Rogoz-Káník-Grímm, který faktury podle policie chystal, ještě Berbr vrátil jejich původní verzi k přepracování. Všiml si totiž, že faktury vystavil a podepsal osobně Grímm, jehož blízký vztah k Berbrovi byl přitom známý. A tak „Náčelník“ vydal pokyn, že na fakturách musí být podepsaný někdo jiný, aby si náhodou jeho spojitosti s Grímmem někdo nevšiml.

To nebyl problém, stačilo se schovat za druhého společníka společnosti 100čes GROUP. A 2. března předal Rogoz finální faktury osobně Berbrovi do jeho rukou v pražském sídle FAČR na Strahově. Jejich splatnost byla nastavena k 9. březnu. Berbr slíbil, že je nechá do týdne proplatit. A tak se také stalo, 6. března a pak 9. března byly faktury firmě 100čes GROUP z pokladny Plzeňského krajského fotbalového svazu ve dvou splátkách proplaceny.

A to v celkové výši 849 964,50 Kč. Platilo se za něco, co podle všeho nikdy nebylo, co nikdy neproběhlo. Prostě se ty peníze na základě fiktivních faktur z fotbalové kasy vyvedly. Podle vyšetřovatele o tom svědčí jak odposlechnuté debaty účastníků akce, tak třeba i účetnictví firmy 100čes GROUP, ve kterém se žádné sportovní pomůcky ani organizace žádných fotbalových školení nikdy nijak nepromítly.

Poslední etapa akce s sebou přinesla další fiktivní faktury, jejichž pomocí se zase peníze dostaly z účtů 100čes GROUP na konto firmy Catering Strakonice, v níž figurovali opět Tomáš Grímm a také Káníkův bratr.

Kauza Berbr: Policie zabavila miliony

V bankovní bezpečnostní schránce Romana Berbra našla policie tři miliony korun v hotovosti a cenné kovy.

V Berbrově kanceláři na sekretariátu Plzeňského krajského fotbalového svazu zajistili policisté 12 balíčků bankovek s nápisem „Moje“ v úhrnné hodnotě téměř 1 400 000 korun.

Další hotovost zabavili také v trezoru vedeném na jméno Berbrovy dcery. Uvedla to ve svém vysílání Česká televize.

Jedním z důvodů vazebního stíhání Romana Berbra je podle policie skutečnost, že Berbr ovládá seychelskou firmu Lugas Corporation. „Kapitál této společnosti dle rejstříku dosahuje výše 100 tisíc dolarů a je rozdělen do akcií, jichž je obviněný držitelem,“ uvádí vazební návrh.

Pak se peníze vybraly. A část z nich podle mínění policie obdržel 16. března od Rogoze i sám „Náčelník“ Roman Berbr, který se pak téhož dne objevil v Nýřanech v bance se statisícovými vklady v hotovosti.

Právě zpronevěra, cizím slovem defraudace, asi dělá Berbrovým advokátům na čele největší vrásky. Klasická korupce, spojená s manipulacemi fotbalových zápasů, není spojena s nijak vysokými trestními sazbami. Zpronevěra ale posouvá celý příběh někam jinam.

Vzhledem k tomu, že je Roman Berbr obviněn i ze zpronevěry 850 000 korun, může se ho týkat sazba odnětí svobody až na 5 let. Jako člen organizované skupiny může jít do vězení dokonce až na 6 let a 8 měsíců. Ale pozor! Jen drobná právní rekvalifikace jeho současného obvinění by postačila k tomu, aby se Berbrův nejvyšší možný trest „vyšplhal“ až na 8 let za mřížemi. Samozřejmě pokud by byl shledán vinným. Zde konkrétně z toho, že defraudoval „ve prospěch organizované skupiny“.

Berbr s Rogozem, bývalým sportovním ředitelem Slavoje Vyšehrad, sedí od poloviny října ve vyšetřovací vazbě. Když tedy u prvního z nich nepočítáme pauzu potřebnou k hospitalizaci v brněnské vězeňské nemocnici kvůli covidu-19. Stížnosti Berbra s Rogozem vůči vazbě byly u soudu tento týden úspěšné, zdá se, že nejpozději 16. ledna, tedy tři měsíce od momentu, kdy byli zatčeni, se dostanou zpoza mříží ven. A budou nadále vyšetřováni na svobodě.

Ti dva dosud nepromluvili. Na rozdíl od někdejšího ligového fotbalisty Michala Káníka a především rozhodčího nižších soutěží Tomáše Grímma. Ti se podle zákulisních informací měli právě k obviněním týkajícím se zpronevěry doznat. A z vyšetřovací vazby se tedy dostali už před několika týdny.

Roman Berbr již na všechny své fotbalové funkce rezignoval. Není už tedy ani místopředsedou Fotbalové asociace ČR, ani členem výkonného výboru FAČR, ani šéfem Plzeňského krajského fotbalového svazu, jehož majetek si podle policejních spisů skupina kolem něj podle všeho částečně zprivatizovala.

Aféry kolem dlouholetého kolegy Berbra si pochopitelně v půlce října, kdy policie začala zatýkat, povšiml i Martin Malík, předseda Fotbalové asociace ČR.

A vytasil se tehdy se sérií několika slibovaných opatření směřujících k vyšší bezpečnostní integritě největšího sportovního spolku v zemi. Právě epizoda s údajnou defraudací peněz z pokladny Plzeňského KFS jej už v říjnu inspirovala k prohlášení, že dojde k zevrubným kontrolám hospodaření všech krajských fotbalových svazů.

Dotaz, zda a jak tyto kontroly probíhají, zodpověděl Michal Jurman, mluvčí FAČR, tento týden poněkud stroze: „Kontroly KFS jsou prováděny v rozsahu a časovém harmonogramu schváleném VV FAČR v rámci reorganizace.“

Jak vyplynulo z pátrání reportéra Seznam Zpráv, realita je ovšem taková, že k žádné slibované zevrubné kontrole ve skutečnosti dosud nedošlo.

Malíkův původní záměr, aby hospodaření všech fotbalových krajů prohlédla Revizní a kontrolní komise FAČR, se nezrealizoval, protože tato komise byla vytížena jinou prací, mimo jiné dokončováním zprávy o projektu Dezinfekce, který vykazuje znaky vyvádění milionových finančních prostředků přímo z FAČR.

Živý zájem už o případ projevilo i Vrchní státní zastupitelství v Praze. Jako první o aféře informovala redakce Seznam Zpráv, která o něm publikovala již několik textů.

Navzdory Malíkovým proklamacím tedy kontroly hospodaření jednotlivých krajských fotbalových svazů dosud neproběhly. A zdá se, že budou svěřeny krajským revizním a kontrolním komisím. Ta strahovská si ještě velmi bedlivě prohlédne příslušné fascikly z Plzně, pokud jí je tedy policejní vyšetřovatelé uvolní.

Zdroje Seznam Zpráv se shodnou, že krajské svazy povětšinou nedisponují významnějšími finančními prostředky, které by výrazněji přesahovaly jejich náklady na základní provoz. Plzeňský fotbalový svaz, disponující statisícovými sumami, byl v tomto ohledu, zdá se, výjimečný.

A jeho dlouholetý předseda Roman Berbr jakbysmet. Tedy alespoň podle velmi svérázného přístupu k překračování pravomocí, jak je alespoň popisují policejní dokumenty, obviňující Romana Berbra z rozsáhlé trestné činnosti. A z mnoha a mnoha faulů na český fotbal, který si ho přitom po léta volil takřka do svého čela.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované