Hlavní obsah

Video: Bernie Sanders už v říjnu věděl, co se po volbách v USA stane

Ve slavném pořadu The Tonight Show byl hostem Jimmyho Fallona bývalý demokratický kandidát na prezidenta Bernie Sanders. Ve vysílání dokonale předpověděl aktuální povolební průběh. (Video: The Tonight Show Starring Jimmy Fallon, Youtube.com)

 

Reklama

5. 11. 2020 15:05

Uchazeč o demokratickou nominaci do prezidentského klání byl ke konci října hostem moderátora Jimmyho Fallona v pořadu The Tonight Show. Ve vysílání dokonale odhadl povolební průběh tak, jak ho nyní můžeme sledovat.

Článek

Ve zmíněné epizodě se Fallon Sanderse ptal, jaký očekává průběh prezidentských voleb.

„Můj názor je, že každý hlas musí být započítán. Mám ale podezření, že ve státech, jako je Pensylvánie, Michigan, Wisconsin a dalších, dojde k takové situaci, že bude přijímáno velké množství korespondenčních hlasovacích lístků. Na rozdíl od států jako Florida nebo Vermont nebude z organizačních důvodů možno zahájit sčítání těchto hlasovacích lístků, dokud se v den voleb neuzavřou volební místnosti,“ odpověděl Sanders.

Právě korespondenční hlasy se nyní ocitly ve středu zájmu obou kandidátských táborů. Volební štáb prezidenta Donalda Trumpa například požaduje přepočet hlasů ve Wisconsinu a zastavení sčítání hlasů v Michiganu a Pensylvánii. Demokraté naopak požadují kompletní sečtení všech zbývajících hlasů.

Sanders, senátor za stát Vermont, také předpověděl, proč zpočátku vedl v některých státech Donald Trump, ale nyní se pořadí mění ve prospěch Joe Bidena.

„Průzkumy veřejného mínění a odborné studie ukazují, že demokraté převážně volí skrze korespondenční hlasování. Naopak republikánští voliči budou v den voleb volit přímo ve volebních místnostech. A právě hlasy z volebních místností budou započítány jako první. A ty budou převážně republikánské.“

Na epizodu se můžete podívat níže, predikce začíná v čase 2:55.

A dále řekl: „Může se ale stát, že se během volební noci, kdy Trump uvidí, že vyhrává v Michiganu, vyhrává v Pensylvánii, vyhrává ve Wisconsinu, dostane do televize a řekne: ‚Děkuji vám, Američané, že jste mě znovu zvolili. Je po všem. Mějte hezký den.‘ Ale následující den - a po něm v dalších dnech - se začnou započítávat zmíněné korespondenční lístky. A ukáže se, že dané státy vyhrál Biden.“

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované