Hlavní obsah

Bezosův paradox: Amazon mu vydělává jako nikdy předtím, přesto nejbohatší člověk světa zchudl

Amazon má rekordní zisk, tržby ale zklamaly investory. (Video: Jana Trantinová, Reuters)

 

Reklama

26. 10. 2018 9:58

Zisk amerického Amazonu se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil na rekordních 2,9 miliardy dolarů (v přepočtu 66 miliard korun) z 256 milionů dolarů (5,8 miliardy korun) v loňském třetím kvartálu. Investory ale zklamaly tržby internetového prodejce a výhled na čtvrté čtvrtletí, které zaostaly za očekáváním.

Článek

Poté, co firma ve čtvrtek večer výsledky zveřejnila, oslabily její akcie po uzavření trhů o šest procent.

To přineslo i zajímavou situaci na čele žebříčku nejbohatších lidí světa. Majitel Amazonu Jeff Bezos s velkým přehledem uhájil se jměním 138 miliard dolarů pozici nejbohatšího člověka světa podle Bloomberg Billionaire Indexu. Zároveň ale v den, kdy jeho firma ohlásila, že vydělává jako nikdy předtím, papírově o 8,2 miliardy dolarů zchudl.

Ani obrat Amazonu přitom neklesl, ale meziročně se zvýšil o 29 procent na 56,6 miliardy dolarů. To však bylo méně než 57,05 miliardy dolarů, co odhadovali analytici v průzkumu společnosti Zacks Investment Research. Firma uvedla, že v závěrečném kvartálu odhaduje tržby mezi 66,5 miliardy až 72,5 miliardy dolarů, tedy výrazně méně, než odhadovali analytici na Wall Street. V období Vánoc bývá Amazon přitom tradičně velmi silně výdělečný.

Přestože zisk překonal již čtvrtý kvartál za sebou magickou hranici miliardy dolarů, akcionáři se obávají také prudkého nárůstu nákladů. Ty v uplynulém čtvrtletí stouply o 22 procent na 52,8 miliardy dolarů a porostou i nadále, protože firma od 1. listopadu zvedne mzdy všem svým americkým zaměstnancům. Nově budou dostávat minimálně 15 dolarů (asi 340 korun) na hodinu.

Amazon výrazně zvýšil zisk, když expandoval mimo svou tradiční oblast internetového prodeje do světa cloudových služeb prostřednictvím divize Amazon Web Services. Její tržby se v období do 30. září meziročně zvýšily o 46 procent. Maloobchod přesto zůstává hlavním zdrojem jeho příjmů, nejvíce vzrostl v Severní Americe.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované