Hlavní obsah

„Bojím se, že budu mít vybílený účet.“ Další oběti naletěly na reklamu s Kellnerem

Foto: Seznam Zprávy

Podvodná reklama s Petrem Kellnerem.

Reklama

30. 11. 2019 18:30

„Chtěli po nás další peníze a kopie dokladů. Neustále nám někdo volal ze zahraničí. Vopruz a stalking,“ reagují oběti na podvodníky, kteří zneužili tvář nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Článek

Luxus a rychlé zbohatnutí podle receptu nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Nabídka, které se těžko odolává.

Podvodníci zneužili fotografie Petra Kellnera z výročních zpráv jeho skupiny PPF. Přitom v klamavých inzerátech tvrdí, že zkušený finančník v rozhovoru pro Českou televizi prozradil tajemství pohádkového zbohatnutí a snadný recept, jak jeho úspěch zopakovat. Dokládají to montážemi s tvářemi ČT, ať už Norou Fridrichovou, nebo Danielem Takáčem. Přitom je známo, že Kellner rozhovory poskytuje velmi sporadicky, a už vůbec ne na kameru.

Seznam již dříve popsal, jak podvodníci chtěli po obětech hlavně kopie dokladů. Tím to ale nekončí. Další oběti promluvily a tvrdí, že po nich podvodníci chtěli hlavně další peníze.

Vopruz a stalking

„Když mi na Facebooku vyskočil článek o panu Kellnerovi, vůbec mě nenapadlo považovat ho za podvod. Řekla jsem si, že základní vklad 250 euro není moc, a když budu mít k ruce člověka, který mi pomůže se orientovat v problému, tak mám vyhráno,“ popsala Seznam Zprávám příběh, jak snadno přijít v přepočtu minimálně o šest tisíc korun, jedna žena, která obří, leč podvodné kampani naletěla. Redakce její identitu zná, ale na přání ji nezveřejňuje.

„To, že mi zavolalo číslo z Londýna, mě ještě nevarovalo. Musím se přiznat, že byla jsem potěšena okamžitou reakcí,“ pokračovala podvedená žena ve vyprávění.

Žena poté odeslala příslušný poplatek a bylo jí řečeno, aby poslala větší částku. Uvedený bankéř měl mít na starosti jiný typ účtu, takzvaný „stříbrný“, takže dotyčná musela poslat více peněz.

„Dobrý den, děkujeme za zaslání dokumentů. Stále ale požadujeme úplné ověření vašeho účtu, důkaz totožnosti a důkaz pobytu a obě strany vaší karty,” napsala ženě podvodná společnost Bitcoin Pro. „Poté, co mi tento e-mail přišel, jsem věděla, že jsem naletěla,“ uzavřela oběť podvodu svůj příběh.

Stejný problém měl i muž, který se rovněž pod podmínkou anonymity rozhodl promluvit.

„Ach jo, nevím co mě to napadlo, také jsem poslal peníze. Hned, jak jsem peníze odeslal, tak to začalo. Neustále mi někdo volal, zablokoval jsem si asi 20 čísel z Londýna, Birminghamu a asi z Prahy. Vopruz a stalking,” hodnotí další oběť podvodu.

Lavina, která nejde zastavit

Firma PPF již před praktikami varovala.

Případ má pod sebou Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 5. Pirátský poslanec Petr Třešňák totiž kvůli podvodnému jednání na společnost Bitcoin Pro podal trestní oznámení. A k němu se již přidaly minimálně dvě oběti podvodníků.

„Ozvaly se nám dvě osoby, které nám sdělily, že firmě poslaly peníze. Firma po nich chtěla zaslat dokumentaci dokladů a poté jim neustále volala zahraniční čísla,“ řekl Seznamu analytik Janusz Konieczny, který s Piráty spolupracuje.

I když na podvod upozornila sociální sítě sama PPF před více než třemi týdny, a přestože i reportéři Seznam Zpráv dali podnět k zablokovaní bannerů na některých sítích, na Facebooku reklamy stále běží.

„Nejvíce reklam jsme zachytili zhruba do 10. listopadu. Prostřednictvím různých formulářů jsme nahlásili přes 50 reklam z asi 20 stránek,“ popsala Seznam Zprávám Jitka Tkadlecová, mluvčí skupiny PPF.

„Podvodné reklamy jsme zaznamenali především v prostředí Facebooku, ale také například na Twitteru nebo v obsahové síti Googlu,“ doplnila Tkadlecová.

„Asi po hodině od registrace jsem věděl, že je to průšvih. Chtěli po mně neustále kopii dokladů, které jsem jim nakonec neposlal. Chtěl jsem, aby mi peníze poslali zpět,“ doplnil oklamaný muž podrobnosti k jednání podvodné společnosti.

„Trápí mě, aby mi nakonec někdo nevybílil účet nebo po mně za pár let nechtěli nějaké pochybné poplatky za vedení účtu a podobně,“ svěřil se muž..

Seznam si ale smluvní podmínky podvodné společnosti Bitcoin Pro přečetl a zjistil, že vrácení peněz nebude vůbec jednoduché. Pokud totiž uživatel zaplatí vstupní poplatek 250 eur a nepošle společnosti kopie veškerých dokladů, nemá dokončenou registraci, tudíž mu společnost peníze vracet nemusí.

Seznamu se k napálení přiznala i třetí oběť.

„Nerada to přiznávám, ale také jsem naletěla. Když jsem oznámila, že chci vrátit peníze a zrušit účet, už se mi nikdo neozýval. Nereagují na e-maily. Jasně, ty se bez problému dají smazat,“ napsala další oběť.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované