Hlavní obsah

Brněnská laboratoř vyvinula hromadné PCR testy ze slin

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek.

Reklama

9. 3. 23:15

Brněnská laboratoř Elisabeth Pharmacon vyvinula PCR testy pro hromadné testování například ve firmách nebo ve školách. Podstupují je společně uzavřené skupiny lidí například po 20.

Článek

Vyhodnocení odhalí, zda je ve skupině někdo s koronavirem. Zároveň test odhalí, zda je ve skupině britská nebo jihoafrická mutace koronaviru. ČTK to dnes řekl ředitel laboratoře Omar Šerý. „K testování není zapotřebí přítomnost zdravotníka, vzorek si každý odebere sám. Výtěrovou tyčinkou setře sliny ze zadní části jazyka a tyčinku celou vhodí do odběrové nádoby. Ta obsahuje roztok, který okamžitě zlikviduje viry, ale uchová nukleovou kyselinu. Tento roztok není potřeba chladit ani mrazit, vzorek se dostane k nám do laboratoře, kde jej analyzujeme,“ popsal postup Šerý.

Test rozezná, zda je ve skupině někdo nakažený koronavirem a zda se jedná o britskou nebo jihoafrickou mutaci. Pokud by se nákaza potvrdila, je zapotřebí všechny členy skupiny otestovat individuálně. Test je vysoce citlivý, citlivější a přesnější než antigenní testy, a i ve skupinovém vzorku zjistí přítomnost viru stejně dobře, jako by šlo o vzorek jediného člověka analyzovaný metodou PCR.

„Test je vhodný pro skupiny lidí, kteří spolu tráví čas, například pracují ve stejné místnosti, nebo sedí ve stejné třídě. Je pouze zapotřebí spárovat konkrétní nádobu s konkrétní skupinou lidí. Pokud dostaneme vzorky do poledne pracovního dne, výsledky zašleme ještě tentýž den,“ dodal Šerý.

Postup je zatím na míru ušitý laboratoři, v níž vznikl, pracuje s jejími vlastními postupy, materiálem, pomůckami a je začleněn i do počítačového laboratorního systému. Elisabeth Pharmacon tak zatím neplánuje prodej tohoto postupu dalším laboratořím, hromadné testování nabízí jako službu firmám na jihu Moravy.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené