Hlavní obsah

Budoucnost létání? Objevili jsme ji v Amsterodamu

Den v ekonomice, zpravodajský pořad Televize Seznam.Video: Seznam Zprávy

 

Reklama

8. 10. 2019 19:10

Přehled nejdůležitějších zpráv z byznysu z úterý 8. října 2019.

Článek

Pořad Den v ekonomice vysílá Televize Seznam každý všední den od 19:10 hodin.

Co se dnes mimo jiné dozvíte?

Češi stále nakupují s velkou chutí, tržby v maloobchodu stouply proti minulému roku o 3,7 procenta, oznámil Český statistický úřad. Víc se nakupuje prakticky vše od elektroniky po potraviny. Útraty domácností dál táhnou celou ekonomiku.

Vinaři budou letos prodávat svatomartinské víno výjimečně už od pátku 8. listopadu, tedy tři dny před svátkem svatého Martina. Vinařský fond vyhověl přání obchodníků s ohledem na svatomartinské hody, které připadnou na víkend před svátkem. Letos se odhadem vyrobilo 2,1 až 2,2 milionu lahví svatomartinského vína.

Jde-li o PIN anebo heslo, jsou Češi pořád dost naivní. V zabezpečení svých dat internetu se sice zlepšujeme, jak zjistila Česká bankovní asociace, ale… Češi si svá hesla mění velmi pozdě, nejčastěji po roce nebo ještě delší době, nebo až po varování, aby si je změnili. Hackerský útok zažilo 28 procent Čechů, terčem byl zpravidla pevný počítač či notebook, ale stoupá i počet útoků na mobily. Drtivá většina hackerských útoků se odehrává prostřednictvím e-mailu, ale významné procento také přes sociální sítě. Jen 40 procent lidí má zabezpečený svůj mobilní telefon, ti ostatní si většinou myslí, že k zabezpečení stačí pouhý operační systém.

Pět hodin letu ve společenské části, pět hodin v lůžkové. Na univerzitě v nizozemském Delftu vzniká nové letadlo jménem Flying V. Proti současným strojům má zásadně jiné uspořádání paluby, která dovolí cestujícím měnit místo během letu. Díky lehčím materiálům i aerodynamice ušetří až 30 procent paliva. Vývoj vyjde na víc než 10 miliard eur a bude trvat nejmíň 10 let. Vyrábět by ho měl Airbus. Změní Flying už roky neměnnou leteckou dopravu?

Téměř 60 českých měst a obcí se hlásí do testování 5G sítí. Projekty obce zaslaly Ministerstvu průmyslu a obchodu, které do konce roku vybere vítěznou pětici. Sítě 5G mají výrazně zrychlit internet v Česku. Ten by se pak mohl využívat i v dopravě a jejím řízení, v chytrých domácnostech nebo při digitalizaci státu. A jak vypadá jízdní řád nástupu 5G sítí do Česka?

Historický milník. Na Mezinárodní vesmírné stanici se podařilo vůbec poprvé vypěstovat z hovězích buněk poživatelné maso. První orbitální burger vznikl 339 kilometrů nad pastvinami, kde by se krávy obyčejně pásly. Vypěstoval ho tam technologický startup Aleph Farms. Vědci nejdřív vyživovali kmenové buňky v prostředí napodobující kravské tělo, jako při hojení, a ze vzniklé tkáně tiskli maso na 3D tiskárně.

Výrobce nejslavnější panenky se rozhodl změnit svět, přesněji roli mužů a žen v něm. Mattel pouští na trh Barbie v oblečení soudkyně.

Reklama

Související témata:

Doporučované