Hlavní obsah

Čaputová je důkaz, že politika se může měnit

Noc Zuzany Čaputové. Připomeňte si volební maraton, jak ho v noci ze soboty na neděli zachytila reportérka Veronika Neprašová.Video: Veronika Neprašová, Seznam Zprávy

 

Reklama

31. 3. 2019 9:27

Po výsledku slovenských voleb převládá v komentářích přesvědčení, že slušnost, poctivost a lidskost v politice ještě neumřely.

Článek

Jasné vítězství Zuzany Čaputové, která se v noci na neděli stala první slovenskou prezidentkou, obrací trend negativní politiky, která dlouho ovládala středoevropský prostor. „Moc je momentálně přelidněná politiky, kteří své voliče považují za zakomplexované, frustrované a nenávistné hlupáky. Čaputová je změna,“ napsala ve svém komentáři Beata Balogová, šéfredaktorka listu SME.

Podobně jako slovenská novinářka vnímají kořeny prezidentského úspěchu Čaputové i další velká média.

Podle Martina Ehla z Hospodářských novin slovenský výsledek ukazuje silný trend ve společnosti: „Už podzimní komunální volby naznačily, že je tu poptávka po nové vlně politiků, kteří místo ostrých útoků na své oponenty budou nabízet svá řešení a budou otevřeni diskuzi. Do čela radnic se dostali noví politici s jasnými vizemi, kteří porazili dlouholeté primátory, za nimiž často stála vládní strana Směr-sociální demokracie.“

Komentátor Ehl upozorňuje, že Čaputová vedla kampaň velmi odlišným stylem, než jaký ji již dlouho zažíváme v celé střední Evropě: „V atmosféře, která ve velké části slovenské společnosti panuje po loňské vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové, mnoho slovenských voličů hledalo jiný než konfrontační způsob politiky.“

Podobně to vidí i Beata Balogová. „Země si vybrala klidný hlas, který apeluje na to důstojné, rozumné a spravedlivé, co v lidech je. Říká, že budoucnost nemusí být přeplněná nepřáteli, drobečky pro masy a tažením proti novinářům. Na cestu do paláce se nepotřebovala spolčit s fašisty nebo konspirátory,“ napsala šéfredaktorka SME.

Slovenský Denník N je přesvědčen, že tento víkend předznamenává konec populistické éry expremiéra Roberta Fica. „Vítězství (Čaputové) není vázáno jen k těmto volbám. Je to zpráva o stavu společnosti, o naději a o odvaze snít,“ napsal list.

Český server iDnes připomněl, že Čaputová popularitu nabírala dlouho před volbami ve svém regionu, kde bojovala proti propojení místní politiky a byznysu a nesprávnému jednání státních úřadů. Vrcholem bylo její vítězství v kauze skládky v Pezinku, které vedlo ke zpřísnění pravidel v celé EU a Čaputové vyneslo takzvanou Goldmanovu cenu, někdy nazývanou Nobelova cena životního prostředí.

Česká i slovenská média se shodují, že klíčové pro novou prezidentku bylo rovněž to, že celou dobu vedla nekonfrontační, přátelskou a kontaktní volební kampaň. Propagovala demokracii i Evropu.

Web Aktuality.sk v tomto kontextu připomněl, že novou dynamiku nyní pravděpodobně dostanou například setkání hlav států takzvané Visegrádské čtyřky. „Bude zajímavé sledovat Miloše Zemana, jak se bude chovat k ženě, která má podobné názory jako Kiska,“ dodal slovenský server s odkazem na zcela odlišný styl, který nyní vládne nejvyšším patrům české politiky.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované