Hlavní obsah

Časová osa pandemie: hlavní události, výroky osobností i kroky států

Foto: Twitter.com/VojtechGibis

Zesnulý čínský lékař Li Wen-liang, který jako první upozornil úřady na nový virus. Stát se ho snažil umlčet.

Reklama

5. 5. 2020 10:45

USA obviňují Čínu, že zamlčovala informace o epidemii koronaviru, Čína tvrdí, že varovala včas. Ve světě začíná bitva o výklad toho, co se vlastně od konce roku 2019 stalo. Vraťte se na začátek a projděte si pandemii den za dnem.

Článek

Čína podle uniklé zprávy amerických úřadů, která se dostala do rukou médií, v lednu zamlčovala informace o epidemii koronaviru a hromadila zdravotnický materiál. Připomeňte si, jak se postupně vyvíjela situace, co přesně řekla či neřekla samotná Čína, jak se měnila rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa i jak do Číny a následně z Číny putoval zdravotnický materiál.

Zprávu jsme podrobněji rozebrali zde:

Do časové osy jsme zahrnuli ty nejzásadnější události, které ilustrují vývoj pandemie ve světovém kontextu i dění důležité pro Česko. V chronologickém přehledu dění a výroků jednotlivých aktérů vyčnívá hned několik paradoxů. Abychom usnadnili jejich hledání, uvedeme některé z nich.

Podívejte se, jak vidí události prvních měsíců pandemie Čína:

Čínská odpověď na americkou kritiku. Video vysílala státní televize. (Video: youtube.com/New China TV)

Leden...

Při posuzování věrohodnosti zmiňované kritické zprávy amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti (DHS) o čínském „syslení“ zdravotnického materiálu a mlžení určitě stojí za to, projít si události celého ledna. Asi nejzásadnějším momentem bylo oznámení, že nový virus se může přenášet z člověka na člověka. To Čína oznámila až 20. ledna, do té doby se v podstatě nevědělo a ani nemohlo vědět, jestli neznámý virus vůbec může znamenat mezinárodní hrozbu.

Umlčený whistleblower

Li Wen-liang – o tomto jménu zřejmě ve sporu o včasném varování uslyšíme. Stojí na začátku časové osy, kdy 30. prosince, jeden den před oficiálním oznámením objevení záhadného viru Čínou, tento lékař tlumočil zprávu své kolegyně s varováním, že se něco děje. O tři dny později ho policie donutila podepsat dokument, jenž prohlašoval, že se svým varováním dopustil nezákonného jednání. Sedmého února Li Wen-liang umírá po prohraném boji s novým typem koronaviru. Začátkem dubna pak čínská státní média informovala o tom, že „whistleblower Li Wen-liang, který chtěl upozornit na koronavirus, ale byl napomenut policií“, byl prohlášen za mučedníka.

Trumpova proměnlivá rétorika

Na časovou osu jsme zanesli i komentáře amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten Čínu zpočátku vytrvale chválil a děkoval jí za skvělou práci v boji proti koronaviru. Jak se ale virus dostal do USA a začal se raketově šířit, Trump otočil a začal Čínu kritizovat. Kvůli nedostatečně kritickému postoji WHO vůči Číně dokonce Trump nařídil přestat organizaci financovat.

Čínský byznys

Při ohlédnutí se zpátky nelze pominout i již v minulosti velmi diskutovaný paradox, kdy Čína z celého světa (včetně Česka) pobírala dary v podobě zdravotnického materiálu a ani ne po měsíci zdravotnický materiál těm samým státům (opět včetně Česka) prodávala za plnou cenu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené