Hlavní obsah

Česko si pohoršilo v žebříčku ekonomické svobody. Je na 25. místě

Foto: Unsplash - Scott Graham

Česká republika si pohoršila ve dvou ukazatelích, a to u „velikosti vlády“ a „zdravých peněz“ (ilustrační foto).

Reklama

10. 9. 2020 12:05

Česko se za rok propadlo o tři příčky z 22. na 25. místo v indexu ekonomické svobody. V absolutním měřítku si Česko polepšilo, ale jiné sledované státy jej předběhly. Nejsvobodnější zemí zůstává podle žebříčku Hongkong.

Článek

Česká republika je 25. ekonomicky nejsvobodnější zemí ze 162 sledovaných států světa. Loni byla na 22. místě, což bylo zatím nejlepší umístění. Vyplývá to ze zveřejněného žebříčku „Economic Freedom of the World Index“ (index ekonomické svobody) kanadského institutu Fraser, o kterém dnes ČTK v tiskové zprávě informoval Liberální institut. Nejsvobodnější zemí světa zůstal podle žebříčku Hongkong, naopak nejméně svobodná zůstala Venezuela.

„Zásahy do vlády práva, základu ekonomické svobody, ze strany Komunistické strany Číny negativně ovlivní ekonomickou svobodu v Hongkongu,“ předpovídá v tiskové zprávě Fred McMahon, ředitel výzkumu ekonomické svobody v institutu Fraser.

Index se zveřejňuje od roku 1996. Letos zveřejněné údaje vycházejí z dat roku 2018. Zpoždění je způsobeno tím, že je nutné počkat na údaje ze 162 zemí světa. Index se skládá z pěti ukazatelů, které se týkají velikosti státního sektoru, úrovně právního státu, mezinárodního obchodu nebo celkové regulace. Dalším faktorem je měnové prostředí dané země a inflační prostředí.

Relativní zhoršení

„Ačkoliv si Česko v relativním srovnání o tři příčky pohoršilo, v absolutní míře ekonomické svobody si mírně polepšilo, a to dokonce na nejvyšší skóre od roku 1990. V Nizozemsku, Rumunsku a na Kypru však udělali v rámci ekonomické svobody ještě větší pokrok, a tak Českou republiku pro letošek předběhli,“ uvedl ředitel Liberálního institutu Martin Pánek.

Při detailnějším pohledu na výsledky Česka je podle hlavního ekonoma Liberálního institutu Jiřího Nohejla mírné zhoršení u ukazatelů velikosti vlády a financí. „Tento trend může být varující zvláště vzhledem k tomu, že v letech 2019 a 2020 mimo jiné v reakci na pandemii přistoupila česká vláda ke krokům, které nejen obrovsky navyšují vládní výdaje, a to v mnoha ohledech ne zrovna produktivním směrem,“ uvedl.

Vybrané výsledky indexu ekonomické svobody 2020

1. Hongkong

2. Singapur

3. Nový Zéland

4. Švýcarsko

5. Austrálie

6. USA

21. Německo

25. Česká republika

38. Slovensko

53. Maďarsko

77. Polsko

161. Súdán

162. Venezuela

V oblasti celkové regulace je Česko na 16. místě, v oblasti zahraničního obchodu na 29. místě, stejně jako u právního systému. V případě stavu financí je na 73. místě a ve velikosti vlády dokonce na 77. místě.

Liberální institut upozornil, že Hongkong je na čele žebříku nepřetržitě od roku 1990. „Letošní výroční zpráva, která pracuje s daty za rok 2018, však varuje, že nedávné události pravděpodobně budou znamenat pokles hongkongského skóre, jakmile budou dostupná data za roky 2019 a 2020,“ uvedl.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované