Hlavní obsah

Čína se zotavuje z pandemie. Aktivita v průmyslu roste nejvíc za 10 let

Foto: Shutterstock.com

Výsledek překonal odhady analytiků v anketě agentury Reuters, kteří čekali, že index zůstane beze změny - ilustrační fotografie.

Reklama

2. 11. 2020 17:54

Čínská ekonomika se dál zotavuje z koronavirové krize. Pilířem rychlého říjnového růstu je domácí spotřeba. Zvýšila se i nabídka a poptávka po průmyslovém zboží.

Článek

Aktivita v čínském průmyslu v říjnu vzrostla nejrychlejším tempem za téměř deset let, především díky domácí spotřebě. Ukázaly to údaje, které zveřejnily soukromé společnosti Caixin a Markit. Druhá největší ekonomika světa se tak dál zotavuje z koronavirové krize. Index nákupních manažerů (PMI) na základě průzkumu Caixin/Markit se zvýšil na 53,6 ze zářijových 53 bodů. Říjnový údaj je tak nejvyšší od roku 2011.

Výsledek překonal odhady analytiků v anketě agentury Reuters, kteří čekali, že index zůstane beze změny. Už šestý měsíc po sobě je nad hranicí 50 bodů, která tvoří předěl mezi růstem a poklesem aktivity.

Čína byla první zemí, kde se koncem loňského prosince objevil nový typ koronaviru. Zemi se ale už podařilo dostat jeho šíření pod kontrolu, a to díky přísným karanténním opatřením, hromadnému testování či trasování. Dnes má Čína jen několik menších lokálních ohnisek.

V říjnu se zvyšovala jak nabídka, tak poptávka po průmyslovém zboží, uvedl analytik společnosti Caixin Wang Če. Vývoz ale brzdí druhá vlna koronaviru v Evropě a třetí vlna ve Spojených státech, dodal. Celkový počet nových objednávek tak sice v čínském průmyslu v říjnu vzrostl na nejvyšší úroveň od roku 2010, růst nových vývozních objednávek ale proti předchozímu měsíci zpomalil.

Analytici předpokládají, že čínské hospodářství letos vzroste o dvě procenta. To by bylo neméně od roku 1976, ale mnohem lepší výsledek, než čeká zbytek světa. Největší vyspělé ekonomiky se nevyhnou propadu, mnohdy největšímu za desítky let.

Pomoc proti zdražování – Jak zvládnout krizi

Domácnosti a firmy čelí problémům s vysokou inflací a růstem cen energií. Projekt Seznam Zpráv „Jak zvládnout krizi“ vám nabízí praktické informace, jak ušetřit a jak řešit či snížit dopady zdražování.

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama

Doporučované