Hlavní obsah
Online

Tlak na neočkované je v pořádku, myslí si lékař

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

16. 5. 7:13
aktualizováno • 16. 5. 17:16

Dění kolem koronavirové epidemie sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět:

- Lidé, kteří nejsou v ohrožení se nechají očkovat, protože je k tomu tlačí společnost, myslí si primář I. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí VFN Jiří Votruba. „Tenhle tlak je adekvátní, protože pokud chce člověk žít v nějaké společnosti, tak se musí podřídit některým jejím potřebám,“ řekl v TV Prima.

- Laboratoře v sobotu odhalily 596 nově nakažených. Je to o zhruba 130 méně než o týden dříve. Reprodukční číslo R po pětidenním poklesu opět vzrostlo. Nyní se pohybuje na hodnotě 0,76. Pokud se drží pod hodnotou 1, epidemie zpomaluje. Vyplývá to z dat na webu Ministerstva zdravotnictví.

- Od nedělní půlnoci se k očkování mohou registrovat všichni starší 40 let. Přes 120 tisíc registrovaných starších 70 let přitom na vakcínu stále čeká.

- Česko se připravuje na další vlnu rozvolnění. Přehledný harmonogram ZDE.

- Jak se koronavirus šíří ve vaší obci? Přehlednou mapu najdete ZDE.

- Jaká opatření aktuálně platí, naleznete ZDE.

 • Klíčový ukazatel pro rozvolnění dál klesá

  Počet nově nakažených na 100 000 obyvatel dál klesá. Za posledních sedm dní jich bylo 73, za posledních 14 dní jde o 175 lidí. Podle původních plánů vlády by mělo další rozvolnění přijít při poklesu nových případů pod 50 na 100 tisíc za posledních sedm dní.

 • Na termín očkování stále čeká přes 120 tisíc nejohroženějších

  Podle nejnovější statistiky Ministerstva zdravotnictví platné ke 14. květnu na termín očkování čeká 39 271 registrovaných lidí starších 80 let. Ve věkové kategorii 70-79 let je to 83 111 lidí. Od půlnoci z neděle na pondělí se přitom otevírá registrace již pro věkovou skupinu 40-44 let.

 • Od půlnoci se mohou registrovat na vakcínu lidé starší 40 let

  K očkování proti covidu-19 se mohou od půlnoci z neděle na pondělí hlásit všichni lidé starší 40 let. V této věkové skupině jich v ČR žije více než 923 000. Dokončené očkování má v tomto věku už téměř 59 000 z nich, kteří patří k přednostním skupinám. Vláda každý týden otevírá registraci pro mladší skupiny, na termín očkování přitom čekají desítky tisíc lidí z ohrožené skupiny 70 let a výše.

 • Reprodukční číslo po poklesu opět vzrostlo

  Reprodukční číslo R po pětidenním poklesu opět vzrostlo. Nyní se pohybuje na hodnotě 0,76. Pokud se drží pod hodnotou 1, epidemie zpomaluje. Vyplývá to z dat na webu Ministerstva zdravotnictví.

Sdílejte článek